ikonka BAŃSKA SZCZAWNICA - Skansen Górniczy

Informacje o atrakcji turystycznej

BAŃSKA SZCZAWNICA - Skansen Górniczy
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skansen Górniczy

Otwarty w 1964 roku Skansen Górniczy (Banské múzeum v prírode ) w Banskiej Szczawnicy należy do kompleksu Słowackiego Muzeum Górnictwa. Położony jest w Górach Szczawnickich, 2 km od centrum miasta przy szybie górniczym Andrzej i sztolni Bartłomiej, gdzie od XVII wieku wydobywano m.in. złoto, srebro, ołów. Tutaj po raz pierwszy na świecie zastosowano proch strzelniczy w celu wydobywania kruszców oraz inne nowatorskie wynalazki w dziedzinie górnictwa. Skansen obejmuje ekspozycje na powierzchni jak i podziemną (na głębokości do 45 m) trasę o długości 1300 m. Podczas zwiedzania poznaje się techniki prac górniczych i metody eksploatacji złóż, ogląda zabytkowe i nowoczesne maszyny oraz urządzenia górnicze, budynki kopalniane przeniesione tu z różnych zakładów górniczych. Część naziemna przedstawia również budowę geologiczną Słowacji i jej rozwój geomorfologiczny za pomocą map i skalnych głazów. Skansen czynny jest codziennie, przez cały rok w godz. 9:00-17:00 (miesiące VII i VIII do 18:00). Poniedziałki z ograniczeniami i tylko w wakacje, a zimą nieczynne jest też we wtorki. Wejścia o pełnych godzinach.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Słowacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Banska Szczawnica - Skansen Górniczy
format D: N 48.451392°,   E 18.88651°
format DM: N 48° 27.08352',   E 18° 53.1906'
format DMS: N 48° 27' 05.01'',   E 18° 53' 11.44''
pytajnik
Adres:
Banské múzeum v prírode - J. K. Hella 12. Banská Štiavnica, tel. (+421) 45 / 691 29 71, (+421) 45 / 692 05 35

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  25 listopada 2014

Z centrum Banskiej Szczawnicy do skansenu trzeba kawałek podjechać i niestety zapłacić haracz parkingowemu (1 euro). Zwiedzanie rozpoczyna się od filmu o historii górnictwa szczawnickiego, ale że był on tylko w j. słowackim odpuściliśmy go sobie. Obejrzeliśmy w tym czasie część budynków i urządzeń górniczych. Najwięcej jest wielkich kołowrotów, jakieś rury i inne maszynerie, ale trudno to uznać za szczególnie interesujące. Doskwiera kompletny brak interaktywności.
Jedynie do pojazdów, można wchodzić, więc dzieci mają trochę rozrywki i przy nich zostaliśmy najdłużej. Są zarówno małe ciuchcie szynowe jak i pojazdy kołowe.
Wystawy geologiczne to raczej specjalistyczna wiedza, kamienna ścieżka wygląda nieźle z daleka, ale z bliska to tylko zwykłe wielkie kamulce.
Ogólnie skansen nie może się równać do naszej Bóbrki (to jedyna podobna placówka jaką na razie widzieliśmy), jest od niej znacznie mniejszy i skromniej wyposażony. Posiada jednak podziemną trasę sztolnią Bartłomiej, która jest tu główną atrakcją.
Do sztolni nie schodzi się jak to zwykle bywa stromymi schodami ani nie zjeżdża windą, bo wejście znajduje się na zboczu wzgórza na którym stoi skansen. Trzeba więc tylko zejść ścieżką w dół z górki i jesteśmy przez bramą z szynami kolejowymi. Przy okazji można dokładnie obejrzeć najciekawszą część naziemną skansenu - szynową wciągarkę urobku.
Zwiedzanie wymaga założenia kasku oraz nieprzemakalnej peleryny. Przydają się one i to bardzo, sztolnia bowiem w pełni oddaje realizm trudnych warunków pracy w tutejszych kopalniach. Jest wilgotno, mokro, kapie ze stropów, są niskie przejścia. Kilka razy kask uratował mnie przed sporym guzem. Wędrówka korytarzami trwa niecałe 1,5 godziny. Często stoją w nich różnego rodzaju wagoniki i urządzenia, tak że sprawia to wrażenie jakby kopalnia była wciąż aktywna. Widzimy cały przekrój sprzętu - od dawnego do współczesnego. Do niektórych maszyn, tych niezabytkowych, można podchodzić, dotykać, podnosić i robić sobie z nimi zdjęcia. Jest kilka podświetlanych tablic poglądowych, ale generalnie wiele się tu nie dowiedzieliśmy, szkoda że nie można zwiedzać kopalni z przewodnikiem w naszym języku.
Podobało mi się tu bardziej niż odwiedzane w tym samym roku kopalnie w Kowarach, widać że te korytarze mają dłuższą historię, a w środku można zobaczyć coś więcej niż tylko gabloty z minerałami.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad