Widok z donżonu

ZEHRA - Zamek Spiski

 
6.0 (1)
  5736 1

ZEHRA - Zamek Spiski

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek spiski
  • Miejsce na medal 2013

Zamek Spiski (Spišský Hrad) administracyjnie przynależy do wsi Zehra, ale bliżej mu do miasta Spišské Podhradie. Powstał na pocz. XII w. jako węgierska twierdza graniczna od północy. Pierwotnie składał się z wieży mieszkalno-obronnej z murami obwodowymi. Stopniowo rozbudowany został do jednego z największych średniowiecznych kompleksów zamkowych w Europie (ponad 4 ha). Wielokrotnie jego potężne mury dawały odpór najeźdźcom, pierwszy raz już w XIII w. tatarom, którzy zdobyli wtedy większość węgierskich warowni. Właścicielami były takie rody jak Drugethowie, Turzonowie, Zapolyowie. Urodził się tu m.in. przyszły król Jan Zapolya. W 1780 r. budowla spłonęła i została opuszczona. Od lat 70-tych XX w. prowadzona jest konserwacja i rekonstrukcja murów. Od 1993 r. zamek jest wpisany na listę UNESCO. Obecnie większa część zamku jest udostępniona i działa w nim Muzeum Spiskie. Ruiny składają się z zamku górnego, średniego i dolnego (podzamcza). Na górnym znajduje się m.in. donżon - najwyższy punkt widokowy, kaplica, a pomiędzy nimi relikty wieży z XII w., gotycko-renesansowe skrzydło mieszkalne oraz pałac romański - najcenniejsza cześć warowni. Zamek średni mieści bramę wejściową, kasę, sklepik i bufet. Podzamcze to część warowni przeznaczona na różne imprezy. Widać tu fundamenty osobnej budowli obronnej - wieży chronionej fosą, wybudowanej w XV w., gdy podzamcze nie było jeszcze ufortyfikowane. W ścisłym sezonie działa tu druga brama wejściowa. Zabytek jest otwarty od 1.V do 30.IX w g. 9:00-19:00. W wakacyjne soboty zwiedzanie nocne o g. 20:30.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z murów zamku dolnego
Na zamku górnym
Na zamku średnim
Ślady pierwotnej wieży z XII wieku
Kaplica
Krajobraz z zamkiem średnim
Widok z donżonu

Filmy

Ivan Dovala - Good Morning Spis castle (4k by Phantom 4)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Spišský hrad - 053 61 Žehra   tel. +421 53 451 2786 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Zehra - Zamek spiski

format D: N48.9997811°,  E20.7693054°
format DM: 48° 59.986866'N, 20° 46.158324'E 
format DMS: 48° 59' 59.21''N, 20° 46' 09.50''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zamek stoi na wysokim niezadrzewionym wzniesieniu, przejeżdżając obok drogą podziwialiśmy go już nie raz, ale zawsze było zbyt późno na zwiedzanie (w nocy jest super oświetlony). W końcu udało nam się przyjechać na godz. 17. Zatrzymaliśmy się na parkingu w Spiskim Podzamczu, co jak się okazało nie było dobrym posunięciem. Trzeba stąd spory kawałek podejść pod górę i obejść zamek z prawej strony, aby dojść do głównej bramy, podczas gdy mijając autem miasto i jadąc dalej wg znaków dojeżdża się na parking, z którego do tej samej bramy jest tylko kilka minut piechotą. Co ciekawe w mieście parking jest płatny a pod zamkiem nie. 
Na szczęście udało nam się dotrzeć przed 18:00 i zwiedzić wszystko, choć na podzamcze nie zostało już wiele czasu. Zamek jest bowiem czynny do 19, ale kasa tylko do 18.  Obsługa zamku górnego  pracuje niewiele dłużej, więc kazali nam od razu się tam kierować, aby pozamykać muzeum i basztę, potem w zamku jest już tylko ochrona. 
Wejście prowadzi przez zamek średni. Tu kupuje się bilety i można wypożyczyć przewodnik audio  w j. polskim (bezpłatnie, ale za kaucją). Wzięliśmy jeden, myśląc, że skorzystamy wszyscy razem, ale nie dało się - fonia była bardzo cicha. Generalnie fajna rzecz, dużo przydatnych informacji, ale teksty są długie  i gdyby tego wszystkiego słuchać, zwiedzanie potrwałoby bardzo długo.  Na zamku średnim nie ma ciekawej zabudowy, poza kwadratową wieżą bramną. Wyeksponowano za to romańskie fundamenty z czasów, gdy było to przedzamcze, no i można z bliska popatrzeć na górną część warowni wyrastającą ze skał.
Zamku górny to przede wszystkim kilka sklepionych komnat z muzeum i kaplicą oraz wysoka baszta z tarasem widokowym, choć właściwie cały wyższy poziom to jeden wielki taras widokowy, bo przez okna  i z murów mamy wspaniałe widoki zarówno na ruiny jak i rozległą okolicę. W muzeum można zobaczyć zamkową kuchnię, sypialnię, jak i kolekcje armat, broni i zbroi. Najstarsza część warowni - nad skalnym urwiskiem  niestety wciąż nie jest przystosowana do zwiedzania. 
Na zamku dolnym zdołaliśmy tylko przespacerować się po jednym odcinku muru obwodowego, bo ochroniarz już znacząco na nas patrzył. Z tego co widzielśmy udostępniono  2 czy 3 takie odcinki, a pomiędzy nimi można przyjrzeć się gotyckim wieżom obronnym i bramie. Po środku niskimi murkami oznaczono fundamenty innych budowli, w tym ciekawej, samotnie stojącej baszty. 
Ogólnie wędrówka po ruinach  to czysta frajda, jest co oglądać i czym się zachwycać. Warownia najbardziej przypomina polski Ogrodzieniec. Podobny kamienny budulec, mury wkomponowane w skały, no i ten sam stopień zrujnowania. Całość jest  większa, ale gdyby odjąć podzamcze to nie aż tak bardzo. To ono decyduje o wielkości Spiskiego Hradu, a stanowi je praktycznie pusta przestrzeń otoczona murami. 
Nie należy się obawiać o  dzieci - jest tu bezpiecznie. Na górnym poziomie są barierki, a podłoże jest równe.  Adaptacja dla turystów  poszła jak dla mnie nawet za daleko - płyty chodnikowe można było sobie darować...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
wrzesień 2013
Zdjęcie
Widok z murów zamku dolnego
Na zamku górnym
Na zamku średnim
Ślady pierwotnej wieży z XII wieku
Kaplica
Krajobraz z zamkiem średnim
Widok z donżonu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zehra w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zehra wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.