ikonka ZEHRA - Zamek Spiski

Informacje o atrakcji turystycznej

ZEHRA - Zamek Spiski
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek spiski
Miejsce na medal 2013
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Zamek Spiski (Spišský Hrad) administracyjnie przynależy do wsi Zehra, ale bliżej mu do miasta Spišské Podhradie. Powstał na pocz. XII w. jako węgierska twierdza graniczna od północy. Pierwotnie składał się z wieży mieszkalno-obronnej z murami obwodowymi. Stopniowo rozbudowany został do jednego z największych średniowiecznych kompleksów zamkowych w Europie (ponad 4 ha). Wielokrotnie jego potężne mury dawały odpór najeźdźcom, pierwszy raz już w XIII w. tatarom, którzy zdobyli wtedy większość  węgierskich warowni. Właścicielami były takie rody jak Drugethowie, Turzonowie, Zapolyowie. Urodził się tu m.in. przyszły król Jan Zapolya. W 1780 r. budowla spłonęła i została opuszczona. Od lat 70-tych XX w. prowadzona jest konserwacja i rekonstrukcja murów. Od 1993 r. zamek jest wpisany na listę UNESCO. Obecnie większa część zamku jest udostępniona  i działa w nim Muzeum Spiskie. Ruiny składają się z zamku górnego, średniego i dolnego (podzamcza). Na górnym znajduje się m.in. donżon - najwyższy punkt widokowy, kaplica, a pomiędzy nimi relikty wieży z XII w., gotycko-renesansowe skrzydło mieszkalne oraz pałac romański - najcenniejsza cześć warowni. Zamek średni mieści bramę wejściową, kasę, sklepik i bufet. Podzamcze to część warowni przeznaczona na różne imprezy. Widać tu fundamenty osobnej budowli obronnej - wieży chronionej fosą, wybudowanej w XV w., gdy podzamcze nie było jeszcze ufortyfikowane. W ścisłym sezonie działa tu druga brama wejściowa. Zabytek jest otwarty od 1.V do 30.IX w g. 9:00-19:00. W wakacyjne soboty zwiedzanie nocne o g. 20:30.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Słowacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Zehra - Zamek spiski
format D: N 48.999781°,   E 20.769305°
format DM: N 48° 59.98686',   E 20° 46.1583'
format DMS: N 48° 59' 59.21'',   E 20° 46' 09.50''
pytajnik
Adres:
Spišský hrad - tel. +421 53 454 1336, +421 53 45 127 86

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (0) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zehra w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zehra wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  29 października 2014

Zamek stoi na wysokim niezadrzewionym wzniesieniu, przejeżdżając obok drogą podziwialiśmy go już nie raz, ale zawsze było zbyt późno na zwiedzanie (w nocy jest super oświetlony). W końcu udało nam się przyjechać na godz. 17. Zatrzymaliśmy się na parkingu w Spiskim Podzamczu, co jak się okazało nie było dobrym posunięciem. Trzeba stąd spory kawałek podejść pod górę i obejść zamek z prawej strony, aby dojść do głównej bramy, podczas gdy mijając autem miasto i jadąc dalej wg znaków dojeżdża się na parking, z którego do tej samej bramy jest tylko kilka minut piechotą. Co ciekawe w mieście parking jest płatny a pod zamkiem nie.
Na szczęście udało nam się dotrzeć przed 18:00 i zwiedzić wszystko, choć na podzamcze nie zostało już wiele czasu. Zamek jest bowiem czynny do 19, ale kasa tylko do 18. Obsługa zamku górnego pracuje niewiele dłużej, więc kazali nam od razu się tam kierować, aby pozamykać muzeum i basztę, potem w zamku jest już tylko ochrona.
Wejście prowadzi przez zamek średni. Tu kupuje się bilety i można wypożyczyć przewodnik audio w j. polskim (bezpłatnie, ale za kaucją). Wzięliśmy jeden, myśląc, że skorzystamy wszyscy razem, ale nie dało się - fonia była bardzo cicha. Generalnie fajna rzecz, dużo przydatnych informacji, ale teksty są długie i gdyby tego wszystkiego słuchać, zwiedzanie potrwałoby bardzo długo. Na zamku średnim nie ma ciekawej zabudowy, poza kwadratową wieżą bramną. Wyeksponowano za to romańskie fundamenty z czasów, gdy było to przedzamcze, no i można z bliska popatrzeć na górną część warowni wyrastającą ze skał.
Zamku górny to przede wszystkim kilka sklepionych komnat z muzeum i kaplicą oraz wysoka baszta z tarasem widokowym, choć właściwie cały wyższy poziom to jeden wielki taras widokowy, bo przez okna i z murów mamy wspaniałe widoki zarówno na ruiny jak i rozległą okolicę. W muzeum można zobaczyć zamkową kuchnię, sypialnię, jak i kolekcje armat, broni i zbroi. Najstarsza część warowni - nad skalnym urwiskiem niestety wciąż nie jest przystosowana do zwiedzania.
Na zamku dolnym zdołaliśmy tylko przespacerować się po jednym odcinku muru obwodowego, bo ochroniarz już znaczaco na nas patrzył. Z tego co widzilśmy udostępniono 2 czy 3 takie odcinki, a pomiędzy nimi można przyjrzeć się gotyckim wieżom obronnym i bramie. Po środku niskimi murkami oznaczono fundamenty innych budowli, w tym ciekawej, samotnie stojącej baszty.
Ogólnie wędrówka po ruinach to czysta frajda, jest co oglądać i czym się zachwycać. Warownia najbardziej przypomina polski Ogrodzieniec. Podobny kamienny budulec, mury wkomponowane w skały, no i ten sam stopień zrujnowania. Całość jest większa, ale gdyby odjąć podzamcze to nie aż tak bardzo. To ono decyduje o wielkości Spiskiego Hradu, a stanowi je praktycznie pusta przestrzeń otoczona murami.
Nie należy się obawiać o dzieci - jest tu bezpiecznie. Na górnym poziomie są barierki, a podłoże jest równe. Adaptacja dla turystów poszła jak dla mnie nawet za daleko - płyty chodnikowe można było sobie darować...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
wrzesień 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad