ikonka BAŃSKA SZCZAWNICA - Ruchome Betlejem

Informacje o atrakcji turystycznej

BAŃSKA SZCZAWNICA - Ruchome Betlejem
Kraj / Region
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruchome Betlejem

Bańskoszczawnickie Betlejem (Banskoštiavnický betlehem) jest największą tego typu konstrukcją na Słowacji. Powstało za sprawą architekta i rzeźbiarza Petera Chovana. W 2006 roku rozpoczął on pracę nad drewnianą szopką wykorzystując drewno lipy, wiśni i orzecha. Rok później pokazano ją pierwszym zwiedzającym. Po 3 latach jego dzieło miało już większe rozmiary od słynnego Betlejem w miejscowości Rajecká Lesná. W 2013 wielkość szopki wynosiła: 21 m długości, 3 m szerokości i 2,5 wysokości, zawiera 800 postaci, z tego 400 ruchomych. Jest wciąż rozbudowywana. Narodziny Chrystusa przedstawione są na tle wszystkich charakterystycznych budowli Bańskiej Szczawnicy, wydarzeń z jej historii czy średniowiecznych sposobów wydobycia i przetwórstwa szlachetnych kruszców. Obiekt jest otwarty codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godzinach: 10:00 - 16:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Słowacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Banska Szczawnica - Ruchome Betlejem
format D: N 48.458501°,   E 18.891876°
format DM: N 48° 27.51006',   E 18° 53.51256'
format DMS: N 48° 27' 30.60'',   E 18° 53' 30.75''
pytajnik
Adres:
Banskoštiavnický betlehem - Radničné Námestie 11/20, Banská Štiavnica, tel. +421 908 250 917, +421 902 914 683

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   9 czerwca 2014

Na tę szopkę trafiliśmy przypadkiem, bo nasz przewodnik Bezdroża/Michelin nie raczy o niej wspominać. Znajduje się w podwórzu, przy głównej ulicy Bańskiej Bystrzycy, niedaleko placu z pomnikiem św. Trójcy. Informacja wisiała przy drodze.
Szopka wykonana jest z niepomalowanego drewna i rozłożona wokół ściany sklepu z drewnianymi pamiątkami i zabawkami. Po włączeniu mechanizmu, ilość ruchomych elementów trochę nas oszołomiła. Wszędzie coś się rusza i nasz dzieciak nie wiedział na co patrzeć!
Nazwa jest nieco myląca, bo elementy religijne szopki to bardzo mała jej część. Generalnie skupia się ona na mieście, jego charakterze i historii. Widzimy zabudowę miasta z zamkami, kościołami, scenkę z najazdu tureckiego, pracę górników. Jeden fragment stoi osobno i jest tam m.in. jeżdżący pociąg.
Całość jest godna podziwu, bo zrobione przez jednego człowieka przez zaledwie kilka lat. Każde dziecko będzie zachwycone, choć przez brak kolorów trochę jest to wszystko monotonne.
Złe wrażenie robi miejsce prezentacji - wydaje mi się, że takie dzieło powinno mieścić się w jakimś ciekawszym i bardziej klimatycznym miejscu niż sklep w podwórzu.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad