ikonka BAŃSKA BYSTRZYCA - Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego

Informacje o atrakcji turystycznej

BAŃSKA BYSTRZYCA - Muzeum  Słowackiego Powstania Narodowego
Kraj / Region
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego

Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego (Slovenského Národného Povstania - SNP) powstało w 1955 roku. Na siedzibę wybrano ratusz w Bańskiej Bystrzycy, ponieważ w tym mieście 29 sierpnia 1944 r. rozpoczęło się powstanie skierowane przeciw III Rzeszy. Było ono wspierane przez Sowietów, ale nie objęło całego kraju i zostało stłumione po 2 miesiącach. W 1969 roku placówka została przeniesiona do nowego budynku, będącego równocześnie pomnikiem SNP i mieszczącego Grób Nieznanego Żołnierza z wiecznie zapalonym ogniem. Dookoła niego powstał skansen ciężkiego sprzętu bojowego m.in. z samolotem zaopatrującym powstańców. Obecnie w muzeum prezentowana jest ekspozycja utworzona w 2004 r. pt. "Udział Słowacji w antyfaszystowskim ruchu oporu w Europie w latach 1939-1945". Obiekt jest otwarty w godz. 9:00-18:00 (maj-wrzesień) i 9:00-16:00 (październik-kwiecień).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Słowacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Banska Bystrzyca - Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego
format D: N 48.735163°,   E 19.149439°
format DM: N 48° 44.10978',   E 19° 8.96634'
format DMS: N 48° 44' 06.59'',   E 19° 08' 57.98''
pytajnik
Adres:
Muzeum Slovenského Národného Povstania - Kapitulská 23, Banská Bystrica, tel. +421 48 412 32 58, +421 48 24 51 124

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Bystrzyca w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Bystrzyca wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  14 maja 2014

Było to jedyne muzeum w Bańskiej Bystrzycy czynne przed sezonem. Jest położone na obrzeżach starego miasta, na tyłach kamienic - parking naszego pensjonatu wychodził wprost na dziedziniec muzeum. Właśnie on jest najciekawszą częścią placówki. Stoją tu czołgi, działa i wozy opancerzone z czasów II wojny św. Można wszystkiego dotykać, wchodzić na nie itp. Choć wszelkie włazy i większość części ruchomych jest zaspawane, dzieciaki mają tu co robić. Osobnym eksponatem jest samolot, do którego środka
można wejść, ale jest on dozorowany i trzeba zapłacić jakieś euro albo pół za wstęp. Być może posiadając bilet do muzeum nie trzeba - nie wiem, bo my akurat z okazji majówki wszystko mieliśmy za darmo.
Na zewnątrz jest też restauracja z małym placem zabaw i co najważniejsze trampoliną. Można więc wstąpić na kawę albo się posilić, a maluch miło spędzi czas na zabawie. Restauracja jest ciekawie ulokowana w dawnej baszcie narożnej - pozostałości miejskich fortyfikacji.

Przechodząc do samegi muzeum - jest to monumentalna budowla o dziwacznym kształcie, rozdzielona na dwie części równie dziwacznym pomnikiem żołnierzy z palącym się ogniem. Prawdziwy socrealistyczny koszmarek, małe dzieci mogą się tego przestraszyć!
Ekspozycja zgodnie z nazwą muzeum dotyczy słowackiego powstania i ogólnie II wojny św. Na 2 piętrach rozłożono więc pełno uzbrojenia, umundurowania, ekwipunku wojsk słowackich, niemieckich, sowieckich i amerykańskich, komunistyczne plakaty propagandowe, sztandary itp. Wszystko opisane jest w języku słowackim i angielskim, zabezpieczone za szkłem w gablotach, więc ruchliwy dzieciak nie wyrządzi szkód. Dla chcących pogłębić wiedzę jest kilka terminali komputerowych przedstawiających różne zagadnienia z XX-wiecznej historii Słowacji.
Generalnie, całość jest zbyt monotematyczna, a przez to nużąca. Nowoczesnych metod prezentacji informacji (poza wspomnianymi terminalami) brak. Właściwie utkwiły mi w pamięci tylko niesamowite szachy wykonane przez więźniów z chleba.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad