ikonka BAŃSKA SZCZAWNICA - Muzeum mineralogiczne

Informacje o atrakcji turystycznej

BAŃSKA SZCZAWNICA - Muzeum mineralogiczne
Kraj / Region
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum mineralogiczne

W budynku o nazwie Berggericht na placu Św. Trójcy w Bańskiej Szczawnicy, muzeum górnictwa istniało już w 1927 roku. Był to dawny budynek sądu górniczego, a potem uczelni. Posiadał reprezentacyjny charakter bowiem na czas pobytu w Bańskiej Szczawnicy mieszkało w nim wielu znakomitych gości, w tym cesarz Franciszek Lotaryński w 1751 r. Obecnie należy do Słowackiego Muzeum Górniczego i prezentuje ekspozycję mineralogiczną oraz historyczną poświęconą górnictwu. Kolekcja obejmuje prawie 500 minerałów, w tym wiele unikatowych. Do muzeum należy również sztolnia Michał. Zwiedzić można jej fragment - korytarz w kształcie podkowy o długości 76 m. Muzeum jest otwarte codziennie od 9:00 do 17:00 (maj - wrzesień), a po sezonie od 8:00 do 16:00 z wyjątkiem poniedziałków i wtorków.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Słowacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Banska Szczawnica - Muzeum mineralogiczne
format D: N 48.459672°,   E 18.892784°
format DM: N 48° 27.58032',   E 18° 53.56704'
format DMS: N 48° 27' 34.82'',   E 18° 53' 34.02''
pytajnik
Adres:
Slovenské banské múzeum - Námestie sv. Trojice 6, 969 01 Banská Štiavnica, tel.: +421 (45) 692 05 35

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   8 maja 2014

Muzeum mineralogiczne było naszym pierwszym obiektem, który zwiedziliśmy w Bańskiej Szczawnicy, ponieważ położone jest przy pomniku św. Trójcy, gdzie zostawiliśmy auto. Mieści się w dużej kamienicy, a kasa jest równocześnie biurem Informacji Turystycznej.
Ekspozycja zajmuje kilka sal, w których rozłożono mnóstwo różnych skał i kamieni. Niektóre mają zadziwiające kształty i kolory, są też okazy o bardzo dużych rozmiarach. Na początku oglądaliśmy wszystko szczegółowo, ale po jakimś czasie czuliśmy już przesyt. Dzieciak znudził się znacznie szybciej, więc wołaliśmy go tylko do najciekawszych kamieni.
Muzeum jest typem placówki w starym stylu - składa się jedynie z gablot z podpisanymi eksponatami. Żadnych nowoczesnych elementów, brak tablic edukacyjnych, a wnętrze budynku, choć zabytkowe niczym nie zachwyca. Niemniej jednak kolekcja jest imponująca.
Druga, mniejsza część muzeum poświęcona jest górnictwu w Bańskiej Szczawnicy. Tutaj jest większe urozmaicenie. Są różnorodne eksponaty i dużo tablic dwujęzycznych (po słowacku i angielsku), ale że temat jest raczej mało interesujący, zwiedziliśmy ją szybko.
Ostatnia część muzeum to sztolnia Michał, znajdująca się koło kas. Jest to niewielki korytarz kopalniany z osobnym wejściem i wyjściem. W środku jest wagonik. To jakby przedsmak innych szybów i sztolni udostępnionych do zwiedzania w mieście i chyba najciekawsza część muzeum dla maluchów. Sztolnia jest darmowa z biletem z muzeum, a bez niego dostępna za drobną opłatą.
W sumie muzeum warto odwiedzić, ale jakąś rewelacją nie jest, bo minerały można teraz spotkać w wielu miejscach.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad