ikonka BAŃSKA SZCZAWNICA - Stary Zamek

Informacje o atrakcji turystycznej

BAŃSKA SZCZAWNICA - Stary Zamek
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Stary Zamek

Tzw. Stary Zamek lub Zamek Miejski  w Bańskiej Szczawnicy powstał ok. połowy XVI wieku. W wyniku zagrożenia tureckiego postanowiono przebudować stojący na wzgórzu Paradajs (630 m npm.) XIII-wieczny kościół Najświętszej Marii Panny. Równocześnie istniał tu cmentarz oraz romańska kaplica  cmentarna św. Michała.  Już w końcu XV wieku przebudowano główną świątynię w stylu gotyckim i lepiej ją ufortyfikowano. Podczas późniejszej inkastelizacji obiektu zlikwidowano sklepienie, aby powstał wewnętrzny dziedziniec, a nawy zabudowano tworząc dwa piętra. Kaplicę cmentarną nadbudowano i utworzono z niej basztę w murze obronnym, rozbudowano też XIV-wieczną wieżę Himmelreich, która od tego czasu prócz funkcji obronnych pełniła rolę więzienia i katowni.  W zamku regularnie stacjonowało  50-60 żołnierzy. W XVIII w. wieża bramna została przebudowana na barokową dzwonnicę, w której to postaci można ją oglądać do dziś. Od 1900 roku budowla mieści muzeum miejskie, obecnie jeden z oddziałów Słowackiego Muzeum Górnictwa, m.in. z ekspozycją sakralną i archeologiczną.  Otwarty jest przez cały rok, w sezonie (maj-wrzesień) codziennie w godz. 9:00-17:00, po sezonie  od wtorku do niedzieli w godz. 8:00-16:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Słowacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Banska Szczawnica - Stary Zamek
format D: N 48.459633°,   E 18.891336°
format DM: N 48° 27.57798',   E 18° 53.48016'
format DMS: N 48° 27' 34.68'',   E 18° 53' 28.81''
pytajnik
Adres:
SBM - Starý Zámok - Starozámocká 11, 969 01 Banská Štiavnica, tel.: +421 45 694 94 72

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  28 kwietnia 2014

Zamek ten to raczej nietypowa budowla - obejmuje dwa przekształcone kościoły i mury obronne z wieżami. Dziś jest częściową ruiną, która powoli jest restaurowana. Można tu odnaleźć elementy większości epok historycznych, a ponieważ góruje nad Bańską Szczawnicą, jest również jednym z punktów widokowych na miasto i okolicę.
Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika i polega na chodzeniu po zakamarkach warowni. Mimo, że brak tu wyposażenia, a ekspozycje są skromne, jest to bardzo ciekawe zajęcie i nasz maluch nie nudził się, choć zajeło nam to 1,5 godziny. Wchodzi się do piwnic, dawnych komnat, cel więziennych, baszt, kaplicy, wieży bramnej - dzwonnicy itp.
Ruiny nie przypominają żadnego polskiego zamku, jak wspomniałem są dosyć dziwacznie. Już z zewnątrz intrygująco wyglądają potężne białe mury z basztami i strzelnicami otaczające kamienny gotycki kościół z wieżyczkami, a do tego wysoka barokowa wieża bramna. Po wejściu do środka widzimy jeszcze małą romańską kaplicę, wkomponowaną w mury obronne. Tak więc jest sporo różnorodnych elementów, a całość tworzy wspaniały i unikatowy zabytek.
Główny budynek posiada 2 wejścia. Pierwszym wchodzimy do prezbiterium i zakrystii dawnego kościoła, gdzie wystawione są barokowe rzeźby religijne, kartusze herbowe oraz makieta miejscowego ołtarza z pocz. XVI-wieku, który być może będzie odtworzony.
Drugie wejście prowadzi na wewnętrzny dziedziniec o białych ścianach, bardzo klimatyczny i nie przypominający w ogóle kościoła. Można wchodzić do kilku pomieszczeń i na piętro. Jest tu niewielka ekspozycja archeologiczna, a przy ścianach rozstawiono różne kamienne detale z dawnej budowli. Ciekawe są oryginalne XV-wieczne spiralne schody z 3 filarami, zbudowane w oparciu o chrześcijańską symbolikę, a prowadzące... donikąd! Spora część budynku jest jednak niedostępna dla turystów.
W dzwonnicy natomiast znajduje się komnata z wystawą starych zegarów, dzwony i otwarty taras widokowy. Zwiedza się też pomieszczenia w fortyfikacjach, w tym największa basztę Himmelreich i wystawę kowalstwa w innej wieży. Cały obwód murów obronnych posiada drewniane ganki strażnicze, po których spacer z pewnością byłby fajną atrakcją, ale niestety wszystkie wejścia są zamknięte. Prawdopodobnie wymagają remontu. Niewielkie prace są jednak prowadzone w innych miejscach.
Muzeum jest przygotowane na turystów z naszego kraju - plan i wszelkie informacje przydatne przy zwiedzaniu znajdują się na otrzymanych w kasie kartkach w języku polskim.
Dojście piechotą z głównego placu Bańskiej Szczawnicy trwa krótko, ale prowadzi po licznych schodach.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad