ikonka BAŃSKA SZCZAWNICA - Nowy Zamek

Informacje o atrakcji turystycznej

BAŃSKA SZCZAWNICA - Nowy Zamek
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Nowy Zamek

Tzw. Nowy Zamek (Novy Zamok) w Bańskiej Szczawnicy powstał w 1564 roku, jako strażnica mająca zapewnić miastu bezpieczeństwo w czasach najazdów tureckich. Postawiono ją z fundacji rodu Rosselów na wzgórzu Frauenberg, skąd można było prowadzić obserwację rozległej okolicy i w porę zarządzić przygotowania do obrony przed wrogimi wojskami. Jednocześnie budowla leży na tyle blisko centrum miasta, aby wykorzystywać ją jako element fortyfikacji miejskich. Była też częścią systemu obronnego 7 miast górniczych, które z sukcesem ostrzegały się nawzajem przed Turkami. Od połowy XVIII wieku pełniła funkcję magazynu na proch strzelniczy, wykorzystywany w górnictwie, a potem jako budynek straży pożarnej a równocześnie żywy zegar. Strażacy odmierzali bowiem czas, co 15 minut trąbiąc, a co godzinę uderzając w dzwon. Od 1971 roku w zamku działa muzeum, obecnie zarządzane przez Słowackie Muzeum Górnicze. Otwarte jest przez cały rok, w sezonie (maj-wrzesień) codziennie w godz. 9:00-17:00, po sezonie od wtorku do soboty w godz. 8:00-16:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Słowacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Banska Szczawnica - Nowy Zamek
format D: N 48.455734°,   E 18.896162°
format DM: N 48° 27.34404',   E 18° 53.76972'
format DMS: N 48° 27' 20.64'',   E 18° 53' 46.18''
pytajnik
Adres:
SBM - Nový Zámok - ul. Novozámocká 22, 969 01 Banská Štiavnica, tel. (045) 691 15 43, 692 05 35

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  23 kwietnia 2014

Nowy Zamek to niewielka twierdza stojąca nad miastem. Jest to jakby wieża z 4 basztami w narożach. Można do niej podejść z centrum drogą pod górę lub podjechać autem na płatny parking (1 euro).
Zabytek zwiedza się z przewodnikiem, a Polacy dostają kartki z opisem budowli i eksponatów. Ekspozycja jest ściśle związana z historią zamku, który zapewniał ochronę Bańskiej Szczawnicy przed Turkami. Na każdym z 4 pięter znajduje się jedna duża sala, a wydzielone pomieszczenia znajdują się tylko w basztach. Jest dużo militariów, różnych starych akcesoriów począwszy od XVI w., w tym tureckie naczynia, fajki, nawet figury Turków. Ponadto zabytkowe mapy, ryciny, listy i inne dokumenty. Wśród nich odnalazłem 2 nawiązania do naszego kraju, ale może być ich więcej. Zdziwiła nas wystawa pożarnicza, ale jak się okazało ma to uzasadnienie w dziejach zamku.
Najciekawsze jest chyba unikatowe działo zwane "organami" z 7 lufami, które stało przed wejściem do zamku od XVI wieku. Jedno piętro zawiera makiety i sporo rysunków z planami fortyfikacji dawnych miast europejskich - ich skomplikowane kształty, z mnóstwem bastionów i szańców są zadziwiające.
Minusem jest, że przewodnik czasem za szybko przekazuje informacje i trochę trudno było nam nadążyć oglądając dokładnie eksponaty i czytając otrzymany opis. Gdy jednak reszta grupy weszła na wyższe piętro, a my zostaliśmy sami na niższym, nie robił żadnych problemów.
Muzeum na pewno spodoba się miłośnikom historii. Dzieciaki, głównie chłopcy także znajdą tu trochę ciekawostek. Na pewno dla każdego interesujące będzie spojrzenie z ostatniej kondygnacji na miasto i malowniczą okolicę. Niestety tylko przez szyby.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad