Jedna z kondygnacji

BAŃSKA SZCZAWNICA - Nowy Zamek

 
4.0 (1)
4563 1
foetus Zaktualizowano: 26-11-2019
BAŃSKA SZCZAWNICA - Nowy Zamek

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Nowy Zamek
Atrakcja całoroczna

Tzw. Nowy Zamek (Novy Zamok) w Bańskiej Szczawnicy powstał w 1564 roku, jako strażnica mająca zapewnić miastu bezpieczeństwo w czasach najazdów tureckich. Postawiono ją z fundacji rodu Rosselów na wzgórzu Frauenberg, skąd można było prowadzić obserwację rozległej okolicy i w porę zarządzić przygotowania do obrony przed wrogimi wojskami. Jednocześnie budowla leży na tyle blisko centrum miasta, aby wykorzystywać ją jako element fortyfikacji miejskich. Była też częścią systemu obronnego 7 miast górniczych, które z sukcesem ostrzegały się nawzajem przed Turkami. Od połowy XVIII wieku pełniła funkcję magazynu na proch strzelniczy, wykorzystywany w górnictwie, a potem jako budynek straży pożarnej a równocześnie żywy zegar. Strażacy odmierzali bowiem czas, co 15 minut trąbiąc, a co godzinę uderzając w dzwon. Od 1971 roku w zamku działa muzeum, obecnie zarządzane przez Słowackie Muzeum Górnicze. Otwarte jest przez cały rok, w sezonie (maj-wrzesień) codziennie w godz. 9:00-17:00, po sezonie od wtorku do soboty w godz. 8:00-16:00.


GALERIA

Zdjęcia

Przedmioty tureckie
Widok z zamku, na centrum miasta ze Starym Zamkiem
Widok spod zamku
Działo z 7 lufami
Jedna z kondygnacji

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
SBM - Nový Zámok - ul. Novozámocká 22, 969 01 Banská Štiavnica, tel. (045) 691 15 43, 692 05 35

Współrzędne geograficzne*:
Banska Szczawnica /  - Nowy Zamek

format D: N 48.4557341°,   E 18.8961622°
format DM: N 48° 27.344046',   E 18° 53.769732'
format DMS: N 48° 27' 20.64'',   E 18° 53' 46.18''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
4.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.0
Nowy Zamek to niewielka twierdza stojąca nad miastem. Jest to jakby wieża  z 4 basztami w narożach. Można do niej podejść z centrum drogą pod górę lub podjechać autem na płatny parking (1 euro). 
Zabytek zwiedza się z przewodnikiem, a Polacy dostają kartki z opisem budowli i eksponatów. Ekspozycja jest ściśle związana z historią zamku, który zapewniał ochronę Bańskiej Szczawnicy przed Turkami. Na każdym z 4 pięter znajduje się jedna duża sala, a wydzielone pomieszczenia znajdują się tylko w basztach. Jest dużo militariów, różnych starych akcesoriów począwszy od XVI w., w tym tureckie naczynia, fajki, nawet figury Turków. Ponadto zabytkowe mapy, ryciny, listy i inne dokumenty. Wśród nich odnalazłem 2 nawiązania do naszego kraju, ale może być ich więcej. Zdziwiła nas wystawa pożarnicza, ale jak się okazało ma to uzasadnienie w dziejach zamku.
Najciekawsze jest chyba unikatowe działo zwane "organami" z 7 lufami, które stało przed wejściem do zamku od XVI wieku. Jedno piętro zawiera makiety i sporo rysunków z planami fortyfikacji dawnych miast europejskich - ich  skomplikowane kształty, z mnóstwem bastionów i szańców są zadziwiające. 
Minusem jest, że przewodnik czasem za szybko przekazuje informacje i trochę trudno było nam nadążyć oglądając dokładnie eksponaty i czytając otrzymany opis. Gdy jednak  reszta grupy weszła na wyższe piętro, a my zostaliśmy sami na niższym, nie robił żadnych problemów.
Muzeum na pewno spodoba  się miłośnikom historii. Dzieciaki, głównie chłopcy także znajdą tu trochę ciekawostek. Na pewno dla każdego interesujące będzie spojrzenie z ostatniej kondygnacji na miasto i malowniczą okolicę. Niestety tylko przez szyby. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Przedmioty tureckie
Widok z zamku, na centrum miasta ze Starym Zamkiem
Widok spod zamku
Działo z 7 lufami
Jedna z kondygnacji