ikonka BOJNICE - Miejscowość

Informacje o atrakcji turystycznej

BOJNICE - Miejscowość
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miejscowość

Bojnice to miasto położone nad rzeką Nitrą, sąsiadujące ze znacznie większą miejscowością Prievidza. Osada rozwinęła się przy XII-wiecznym zamku, a prawa miejskie otrzymała w XIV stuleciu. Większe znacznie miasto zaczęło odgrywać dopiero w XVII w., gdy stało się jedną ze stacji traktu pocztowego z Wiednia do Siedmiogrodu. Zaczęły odbywać się tu duże targi i jarmarki, kwitło rzemiosło. Bojnice otoczono też wtedy murowanymi fortyfikacjami. Na początku XIX w. rozpoczął się upadek miasta, ktory doprowadził do odebrania praw miejskich (przywrócone je dopiero w 1966 r.). Potem miejscowość zyskała status uzdrowiska i stała się centrum turystycznym oferującym rozrywkę dla osób w każdym wieku: zamek, zoo, dinopark, muzeum prehistoryczne, sezonowe odkryte baseny termalne, kąpieliska lecznicze, sanatoria, spa. Na terenie miasta dokonano licznych odkryć z czasów prehistorycznych, w tym najstarsze ślady człowieka na Słowacji.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Słowacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Bojnice - Miejscowość
format D: N 48.78133°,   E 18.584039°
format DM: N 48° 46.8798',   E 18° 35.04234'
format DMS: N 48° 46' 52.79'',   E 18° 35' 02.54''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:



Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 kwietnia 2014

Jest to małe, sympatyczne miasteczko z wieloma atrakcjami. Nie posiada zabytkowego charakteru, choć znajduje się tu chyba najpiękniejszy zamek na Słowacji. Centrum wyznacza prosta aleja opadajaca w dół od zamku do kościoła. Jest tutaj osłonięty drzewami deptak i współczesne kamienice z pubami i restauracjami. Bokiem biegnie jezdnia. Parę lokali posiada kąciki dla dzieci. Na dole, przy domu kultury czy czymś takim, jest knajpka, w której podają pizzę nawet późno w nocy. Trochę wyżej stoi fajny pub, gdzie na dużych ekranach puszczane są wydarzenia sportowe.
Przy deptaku można szukać noclegów, ale nawet we wrześniu nie było nic wolnego. Dopiero na początku równoległej uliczki na lewo, znaleźliśmy przyjemny hotelik. Po drugiej stronie ulicy jest duży (i drogi) pensjonat z pubem i restauracją posiadającą stoliki na zewnątrz. Warto przyjść z maluchem, bo oprócz huśtawki wystawiają tam trampolinę, a to potrafi zająć dzieciaki na długi czas. Droga, która tuż obok biegnie w dół na osiedle z domkami i szeregówkami prowadzi do muzeum prehistorycznego z tzw. jaskinią proboszczową.
Pozostałe atrakcje Bojnic mieszczą się na górze, bliżej zamku. Jest to oczywiście najładniejsza część miasta, z parkiem, kwiatami, stawem i wyspą. Samą warownię, położona na skale z jaskinią trzeba oczywiście zwiedzić w pierwszej kolejności, podobnie jak zoo, które z nią sąsiaduje. Idąc w lewo dojdziemy do kąpieliska Czajka. Niestety nie widzieliśmy go, bo nie było czynne ani na początku września, ani w maju, więc pewnie działa tylko podczas wakacji. Częściej otwarty jest za to skromny DinoPark, niedalko od bramy basenów. Termalne wody wykorzystują również ośrodki wczasowe i sanatoria mieszczące się w bojnickim parku zdrojowym. To część miasta oddzielona od reszty, trzeba iść wzdłuż drogi dojazdowej i dużego płatnego parkingu (warto tu zostawić auto, bo w mieście nie ma miejsca), a potem zejść w dół do lasku. Pośród starodrzewia są alejki, fontanna, stawik, niestety żadnego placu zabaw, baru czy jakiejkolwiek gastronomii. Jest za to kilka obiektów, w tym 2 z basenami dostępnymi dla osób nie będących kuracjuszami. Jeden to Wodny Świat (Vodny Svet), z częścią pod dachem i na powietrzu. Nazwa sugeruje coś w stylu aquaparku, ale jest to SPA chyba z 2 basenami leczniczymi, sauną, masażami itp. Przeznaczone dla dorosłych i seniorów, odradzano nam wchodzić tam z dzieckiem. Z alejki w parku widać trochę części otwartej i faktycznie nie było tam dzieci ani żadnych atrakcji dla nich, ale ludzi sporo i całość sprawia pozytywne wrażenie. Drugi obiekt to basen kryty przy stawie. Przez okno można zobaczyć małą zjeżdżalnię i ogólną mizerność tego obiektu, więc odpuścilismy sobie i z żadnych basenów w Bojnicach nie skorzystaliśmy. Miasto jednak spodobało nam się.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
maj i wrzesień 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad