ikonka BAŃSKA BYSTRZYCA - Zabytkowa miejscowość

Informacje o atrakcji turystycznej

BAŃSKA BYSTRZYCA - Zabytkowa miejscowość
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zabytkowa miejscowość
Miejsce na medal 2013
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Bańska Bystrzyca (Banská Bystrica) to duże miasto leżące w kotlinie otoczonej Górami Krzemnickimi, Niżnymi Tatrami i Fatrą Wielką. Liczy ok. 80 tys. mieszkańców. Od czasów prehistorycznych wydobywano tu złoto, srebro, miedź, rudy żelaza. Prawa miejskie otrzymała w XIII wieku. Od czasów późnego średniowiecza Bańska Bystrzyca była bardzo zamożnym miastem, głównie dzięki wydobyciu miedzi. Pokłady cennych kruszców zaczęły się jednak wyczerpywać już w w XVI wieku. Podczas II wojny światowej wybuchło tu skierowane przeciw Niemcom Słowackie Powstanie Narodowe (SNP). Mimo wsparcia przez Sowietów zostało ono krwawo stłumione, a powstańcy przeszli do walki partyzanckiej. Dziś wydarzania te upamiętnia monumentalne muzeum SNP. Centrum miasta jako jedno z pierwszych na terenie Słowacji zyskało status Miejskiego Rezerwatu Zabytkowego. Znajdują się tu m.in. zabytki sakralne od XIII wieku, gotycki budynek zamkowy króla Macieja (Korwina), renesansowe kamienice i ratusz, pozostałości XVI-wiecznych fortyfikacji. Miasto jest znaczącym ośrodkiem naukowym i kulturalnym Słowacji.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Słowacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Banska Bystrzyca - Zabytkowa miejscowość
format D: N 48.736277°,   E 19.146192°
format DM: N 48° 44.17662',   E 19° 8.77152'
format DMS: N 48° 44' 10.60'',   E 19° 08' 46.29''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Bystrzyca w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Bystrzyca wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  12 kwietnia 2014

To drugi po Bańskiej Szczawnicy górniczy ośrodek na Słowacji jaki zwiedziliśmy. Jest zupełnie inny - główny punkt miasta to wspaniały rynek z wielkim, podłużnym placem. Jest on otoczony przez stylowe i pięknie odnowione kamienice.
Ważnym elementem rynku jest multimedialna fontanna, która co jakiś czas gra i tryska z różnych stron w rytm muzyki, a wieczorem także świeci różnokolorowym światłem. Brzegi są nisko, więc dzieci mogą się tu świetnie bawić. Obok są jeszcze źródełka wody pitnej, także wykorzystywane przez dzieciaki do zabawy. Można też przyjść z rowerkiem, bo miejsca do jeżdżenia jest pełno. W pubach rozkładających swoje stoliki przy zabytkowych kamienicach można zakosztować specjałów słowackich browarów albo pysznej kawy (np. mrożonej z liśćmi mięty, którą tu odkryliśmy). Pośród knajpek znajduje się też sklep spożywczy, więc po zakupy nie trzeba daleko chodzić.
Przy rynku stoi XVI-wieczna wieża zegarowa, dawniej część więzienia. Za niewielką opłatą można na nią wejść - jest to znakomity punkt widokowy na centrum miasta i okoliczne góry. Ma drobne pochylenie, dlatego zwana jest "krzywą wieżą".
Bańska Bystrzyca oferuje kilka obiektów do zwiedzania. Sami niewiele zobaczyliśmy ponieważ trwały przed sezonowe remanenty oraz akcja digitalizacji zbiorów i prawie wszystko było zamknięte. Główne muzeum zajmuje renesansową kamienicę w rynku, inne ekspozycje znajdują nieopodal - na terenie dawnego zamku miejskiego (Mestský hrad), zwanego w moim przewodniku "grodem miejskim" (fachowcy z wydawnictwa Bezdroża jak zwykle popisują się ignorancją). Jest to interesująca pozostałość dawnej warowni z fortyfikacjami, dwoma kościołami, muzeum poświęconym miastu w budynku zamkowym i galerią sztuki słowackiej w starym ratuszu. Kolejne muzeum jest położone nieco dalej od rynku - to Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego. Ono było otwarte i mogę stwierdzić, że przynajmniej w połowie jest sporą atrakcją dla dzieci. Tą połową jest skansen techniki wojskowej na wolnym powietrzu. Stoją tam różne czołgi, działa i pojazdy bojowe, a także niewielki samolot. Kolejne muzeum mieści się w przebudowanym dworze obronnym w dzielnicy Radvaň. Sam budynek nieciekawy, a oferuje średnio interesującą ekspozycję przyrodniczą.
Jakieś 1,5 km od rynku znajduje się nowoczesne kąpielisko Aqualand - ciekawie połączono baseny z jeziorem i piaszczystą plażą. Dla dzieci jest tu specjalna strefę z dmuchańcami. Niestety znamy to jedynie z folderu reklamowego, bo obiekt funkcjonuje tylko podczas wakacji.
Nie wiem czy miasto posiada dobrą bazę noclegową, bo nie musieliśmy niczego specjalnie szukać. Na fajny pensjonat trafiliśmy przypadkiem, spacerując po ulicy przy zamku i od razu tam zostaliśmy.
Bańska Bystrzyca ma dobre położenie, blisko stąd w góry z kilkoma stacjami narciarskimi, w tym Donovaly, która w lecie zamienia się w centrum rozrywki i do miast pełnych atrakcji turystycznych jak Banska Szczawnica czy Bojnice. Niestety całe centrum objęte jest strefą płatnego parkowania z parkometrami.

Wszyscy byliśmy zachwyceni miastem, tym bardziej, że poza jednym dniem mieliśmy piękną pogodę, gdy w Polsce przeważnie padało. Syn bardzo chce przyjechać tu ponownie, na baseny i do fontanny...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad