BOJNICE - Ogród zoologiczny

BOJNICE - Ogród zoologiczny

 
5.0 (1)
  5790 1

BOJNICE - Ogród zoologiczny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ogród zoologiczny
  • Atrakcja całoroczna

Ogród zoologiczny w Bojnicach powstał 1955 roku i jest najstarszy na Słowacji. Założono go na terenie dawnego parku zamkowego. Znajduje się w nim ponad 2700 zwierząt z 400 gatunków. Powierzchnia ekspozycyjna zajmuje 20 ha, całkowita 41 ha. Obiekt należy do ogrodów typu ogólnego, czyli bez specjalizacji, ale coraz bardziej skupia się na gatunkach zagrożonych i rzadkich. Posiada jedyną w Europie Środkowej odmianę koczkodana, który na wolności występuje już tylko w jednym miejscu w Afryce i jest na liście 25 najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Ogród działa także na rzecz ratowania m.in. kozic tatrzańskich, rysiów karpackich, sokoła wędrownego. Od 2003 roku bojnickie zoo jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów skupiającego 250 najlepszych placówek tego typu. Zoo jest otwarte przez cały rok, w miesiącach lipiec-sierpień w godz. 8:00-19:00, w innych do 18:00 lub krócej (w zimie do 15:00).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Karmimy słonia
Niebieskie żaby
Ciekawy żółw w wiwarium
Odpoczywający miś
Tor samochodowy
BOJNICE - Ogród zoologiczny

Filmy

Zoo Bojnice - Vianočný part

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zoologická záhrada Bojnice - Zámok a okolie 6, Bojnice   tel. +421 46 540 29 75 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Bojnice - Ogród zoologiczny

format D: N48.7815389°,  E18.5773687°
format DM: 48° 46.892334'N, 18° 34.642122'E 
format DMS: 48° 46' 53.54''N, 18° 34' 38.53''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Zoo bojnickie leży w centrum miasteczka, tuż przy zamku. Nie jest specjalnie rozległe, ale ponieważ położone na pagórkowatym terenie, ze stromym podejściem, zwiedzanie jest męczące. Szczególnie gdy tak jak my, rozdzielicie się, nie wziąwszy telefonu. Szukanie się potem po tych górkach potrafi człowieka wykończyć. Przejazd z wózkiem także będzie wymagał trochę wysiłku i wnoszenia po schodach.
Ogólnie zoo robi średnie wrażenie, ale ma kilka perełek. Pierwsza to wybieg z niedźwiedziami, jest ich kilka i są bardzo aktywne. Ścigały się, siadały pod ścianą zupełnie jak ludzie, a nawet się przytulały. Oglądanie jest komfortowe z góry, miejsca dużo, a dzieci mogą stać na murku. 
Wyżej, na skraju ogrodu stoi drugi mocny punkt Bojnic - wiwarium czyli budynek z akwariami i terrariami. Tutaj jest tłoczno, ale zwierzęta niezwykle interesujące. Pamiętam niesamowite żaby (np. świecące niebieskie), albo wielkie żółwie wodne, wyglądające jak prehistoryczne gady. Dalej ciekawy jest pawilon małp, o ile zwierzęta mają ochotę na harce, a za pierwszym naszym podejściem nie miały. 
W zoo nie zapomniano o zabawie dla dzieci - jest basen z elektrycznymi pontonami, tor samochodowy oraz parę małych urządzeń dla najmłodszych. Autka i pontony  działają na monety 1 euro. Kolejek nie było, ale jeden z pojazdów jeździł wyraźnie szybciej i każde dziecko chciało skorzystać właśnie z niego. Nam się to nie udało, bo zawsze ktoś nas ubiegł, ale syn i tak był bardzo zadowolony. 
Następnie poszliśmy pod górkę gdzie mieści się  m.in. zagroda z 2 słoniami i to jest prawdziwy hit tego ogrodu zoologicznego. Po raz pierwszy mieliśmy prawdziwy kontakt ze słoniem! Zwierzaki są bardzo towarzyskie i mimo, że odgrodzone od oglądających  fosą i murem z żelazną barierką to przerzucają na nią trąbę, tak że ludzie mają ją na wyciągnięcie ręki Chętnie przyjmują trawę i dają się dotykać! Było chyba około południa, gdy przyszedł ich opiekun, rzucił jedzenie i zaczął robić ze słoniami sztuczki - tańce, sikanie wodą, kopanie piłki itp. To również było niesamowite, mieliśmy dużo szczęścia, że trafiliśmy na to przypadkiem. Będąc tu koniecznie trzeba dowiedzieć się kiedy jest karmienie i pokazy, bo informacja ta nie jest podawana na stronie internetowej. 
Dalsza droga pod górę rozdwaja się, ale potem ponownie schodzi. Można wybrać trasę po mniejszym lub znacznie większym łuku. My poszliśmy mniejszym, bo wg planu na większym nie było nic interesującego. Ta część ogrodu w ogóle jest kiepska - zwierzęta w rodzaju danieli, jeleni czy antylop, w dodatku pochowane, albo ledwo widoczne w oddali. Z góry jest fajny widok na okolicę, przysłonięty niestety częściowo przez  drzewa. Po przejściu szczytu schodzi się w dół do minizoo, które okazało się  beznadziejne - całe wybetonowane z kilkoma chatami, w których były kozy, owce, świnie itp. Śmierdziało w nich, a na zewnątrz chodziło tylko kilka czarnych owiec, które nawet nie chciały być karmione. Oryginalnie  wykonane jest za to wejście do minizoo poprzez wieżę z drabinkami i zjeżdżalniami. Posiada ona wyjście na piętro, które można uznać za punkt widokowy dla dzieci.  Plus za postawienie kranika z wodą do obmycia się, bo toalety są tragiczne. 
Schodząc w dół mijamy kolejne zagrody, ale już mniej spektakularne jak konie, zebry, jakieś egzotyczne kozy, osły, bydło i chyba najciekawsze wielbłądy. Po drodze można jeszcze zobaczyć surykatki, sporo ptactwa, krokodyla, tygrysy, więc podstawowe gatunki w Bojnicach są, ale sporo też brakuje, np.:  żyraf, kangurów, fok, wydr czy hipopotamów. Wykonanie zagród i sposoby na oglądania zwierząt przez turystów nie zachwycają - widać brak inwencji i nowoczesnych rozwiązań.
W całym ogrodzie znajdują się 2 - 3 miejsca z gastronomią (przy atrakcjach dla dzieci), ale nie mogę ich ocenić, bo z żadnego nie korzystaliśmy. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Zdjęcie
Karmimy słonia
Niebieskie żaby
Ciekawy żółw w wiwarium
Odpoczywający miś
Tor samochodowy
BOJNICE - Ogród zoologiczny

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.