ikonka BOJNICE - Jaskinia Proboszczowa

Informacje o atrakcji turystycznej

BOJNICE - Jaskinia Proboszczowa
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jaskinia Proboszczowa

Jaskinia Proboszczowa (Prepoštská jaskyňa) to nawis skalny powstały w skale trawertynowej pod wzgórzem, na którym znajduje się centrum miasta Bojnice. Nazwa pochodzi od jej odkrywcy w 1926 roku - miejscowego proboszcza, z zamiłowania archeologa. Po gruntownym oczyszczeniu jaskini napotkał on wiele szczątków prehistorycznych zwierząt (m.in. mamuta, lwa jaskiniowego, prakonia), ślady ognisk i narzędzia ludzi pierwotnych. Wcześniej jaskinia służyła za śmietnik i magazyn kompostu. Badania dowiodły, iż 60 tys. lat temu zamieszkiwali ją neandertalczycy oraz że działał tu warsztat produkcji narzędzi kamiennych. W całych Bojnicach odnaleziono kilka tysięcy przedmiotów wytworzonych przez ludzi w okresie paleolitu i jest to jedno z ważniejszych miejsc archeologicznych w Europie. Od 2007 roku jaskinia jako Muzeum Prehistoryczne (Muzeum Praveku) jest udostępniana turystom do oglądania z zewnątrz, z zainscenizowana sceną z życia ludzi pierwotnych. Do wielkiej głowy mamuta, od 2014 dodano również nosorożca włochatego. Jaskinia ma ok. 12 m szerokości i 6 metrów głębokości. W głąb skały odchodzi z niej korytarz, ale jest on zasypany. Muzeum regularnie czynne jest od maja do sierpnia w godz. 10:30 do 17:30, w marcu, kwietniu, wrześniu i październiku tylko w weekendy. Możliwe jest zwiedzanie nocne z pochodniami w wybrane dni.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Słowacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Bojnice - Jaskinia Proboszczowa
format D: N 48.777502°,   E 18.583572°
format DM: N 48° 46.65012',   E 18° 35.01432'
format DMS: N 48° 46' 39.01'',   E 18° 35' 00.86''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  20 lutego 2014

Muzeum Prehistoryczne z jaskinią neandertalczyków w Bojnicach było dla nas kompletną niespodzianką, "dzięki" beznadziejnemu przewodnikowi z logiem Michelin z wyd. Bezdroża, który w ogóle o nim nie wspomina (po odkrytych wpadkach i błędnych informacjach przestrzegam przed ich wydawnictwami!).
Reklamy są jednak rozwieszone po całym mieście, i muszą być, bo droga do atrakcji jest skomplikowana. Przy okazji warto dodać, że trochę przy tym oszukują - odległości na billboardach koło zamku są zaniżone.
Wybraliśmy specjalną opcję zwiedzania muzeum w nocy z pochodniami. W sumie nie dlatego, że tak chcieliśmy, lecz dlatego że nie załapaliśmy się na zwiedzanie w czasie dnia.
Rozpoczyna się ono o godz. 21. Do tej godziny turyści nie są wpuszczani za bramę, lecz trzeba czekać w dosyć dziwnym miejscu, bo na terenie działki uprawnej na spokojnym osiedlu z domkami. W maju wcześniejsze umawianie się nie było konieczne, ale nie wiem jak jest w ścisłym sezonie. Nasza grupa liczyła ok. 15 osób.
Przy kasie rozdawane są pochodnie, dla dzieci wskazane jest wziąć własną latarkę. Do jaskini wiedzie trasa z kilkoma przystankami. Są to głownie tablice informacyjne, przy których przewodnik omawia dany temat (tablice posiadają angielskie tłumaczenia). Są to np. ludzie pierwotni, wymarłe zwierzęta prehistoryczne, sporo poświęcone jest mamutom, ponieważ natrafiono tu na pozostałości małego okazu tego zwierzęcia.
Nocna wędrówka dostarcza ciekawych wrażeń, szczególnie dzieciom. Jest ciemno, nie ma żadnych latarni, po drodze przechodzimy m.in. pod wielkim ciosem mamuta, a jeden z przystanków znajduje się przy wiacie, gdzie leżą stosy narzędzi i wyrobów ludzi pierwotnych, kości zwierząt, skóry itp. Są to głównie repliki, ale wierne i właśnie takie rzeczy dzieci znają z książek czy filmów, a tutaj są one dostępne "na żywo".
Sama jaskinia, do której dojście prowadzi po schodkach trochę nas rozczarowała, myśleliśmy że będziemy po niej chodzić, ale nic takiego tu nie ma. Zza ogrodzenia ogląda się tylko coś w rodzaju zadaszenia skalnego z obozowiskiem neandertalczyków. Są postacie dorosłych jak i dzieci, palenisko, kości, a przede wszystkim wspaniała głowa mamuta. Szkoda, że przystosowanie do oglądanie tego nocą jest marne, przewodniczka świeci reflektorem, ale za krótko i tylko punktowo, a światło pochodni nie oświetla jaskini w ogóle, podobnie jak kieszonkowe latarki, które są za słabe.
Tak więc, gdybym miał wybrać ponownie tryb zwiedzania wybrałbym dzienny. Nocą umyka też trochę z krajobrazu otoczenia jaskini, jest tam np. jeziorko, o którego istnieniu nie mieliśmy pojęcia.
Nocne zwiedzanie trwa ok. 35 minut, brak materiałów w języku polskim.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad