Sala ze złotym suftem

BOJNICE - Zamek

 
6.0 (1)
  8700 1

BOJNICE - Zamek

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2013

Zamek w Bojnicach stoi w centrum miasta na trawertynowym wzgórzu. Jest jednym z najstarszych zabytków Słowacji i najczęściej odwiedzanym. Drewniana warownia istniała tu już w XII wieku. W następnym stuleciu budowla została przebudowana na kamienną. Była własnością rycerską i książęcą, oprócz węgierskich rodów takich jak Csákowie, Korwinowie, Zapolyowie, władał nią także nasz książę Władysław Opolski. W XVI wieku rozbudowanemu zamkowi charakter rezydencji renesansowej nadał magnacki ród Thurzonów. Dzisiejszy romantyczny wygląd bajkowej gotyckiej warowni nadała na przełomie XIX i XX wieku inna można rodzina hrabiowska - Palffich. Wzorcem dla projektanta przebudowy stały się zamki w dolinie Loary. Tuż przed wybuchem II wojny św. zabytek kupił Jan Bata, założyciel znanej marki obuwniczej. Po konfiskacie jego majątku przez komunistów, powstało tu muzeum, otwarte w 1950 roku, obecnie to oddział Słowackiego Muzeum Narodowego. Dawny park zamkowy został podzielony m.in. między zoo i kompleks basenowy. Dodatkową atrakcją turystyczną zamku jest znajdująca się pod nim jaskinia z 2 jeziorkami. Służyła ona mieszkańcom zamku jako tajne schronienie i magazyn wody. Obiekt jest otwarty przez cały rok, w sezonie (1.05-30.09) od 9:00 do 17:00, poza sezonem od 10:00 do 15:00. W poniedziałki (za wyjątkiem miesięcy od czerwca do września) nieczynny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok na dziedzińcu
Zamek górny na skale
Zamek z fosą
Klatka schodowa
Jaskinia
Sala ze złotym suftem

Filmy

Hike The World - Bojnický Zámok / Bojnice Castle, Slovakia

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

SNM - Muzeum BOJNICE - Zámok a okolie 1, Bojnice   tel. +421 46 543 06 24 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Bojnice - Zamek

format D: N48.7799938°,  E18.5779236°
format DM: 48° 46.799628'N, 18° 34.675416'E 
format DMS: 48° 46' 47.98''N, 18° 34' 40.52''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Wygląd zamku Bojnice po prostu zwala z nóg. Od jakiej strony by na niego nie patrzeć prezentuje się niesamowicie. Mieliśmy wrażenie jakbyśmy przenieśli się do Francji czy Anglii.  Za pierwszym razem przyjechaliśmy tu podczas Festiwalu Duchów  i Straszydeł. Budowlę podziwialiśmy tylko z zewnątrz, bo zwiedzanie i uczestniczenie w imprezie wiązało się ze staniem w niezwykle długiej kolejce do kasy. Jeśli wszystkie imprezy na zamku tak wyglądają, nie radzę przyjeżdżać w ich trakcie - na zewnątrz niewiele się dzieje, a czekanie godzinami w kolejce nie ma sensu. 
Zamek otacza fosa, a dookoła prowadzą ścieżki spacerowe skromnego dziś parku  z ładnym stawem  i wysepką z basztą. Całość graniczy  z rynkiem miejskim, zoo i basenami, jest więc wszędzie blisko, choć czasami pod górkę.  
Po kupieniu biletu w kasie nie koniecznie od razu wejdziemy do środka, my załapaliśmy się na grupę wchodzącą za 20 minut. Zwiedzanie trwało  kolejne 80 minut, więc warto najpierw się posilić.  Nad zamkiem znajduje się ciąg  straganów i gastronomii. Więcej barów  można znaleźć idąc  w lewo, w kierunku  basenów   (tu są najniższe ceny) lub w dół do centrum miasta. 
Przez bramę wchodzi się na pierwszy dziedziniec. Widać tu mury z basztami na potężnej skale,  na jakiej zbudowano najstarszą część warowni. Jest też armata i kareta. Przewodnik najpierw objaśnia regulamin, m.in.  nie wolno jeść, pić ani żuć gumy. Potem wprowadza grupę drzwiami do  komnat zamkowych. Nie wiele rozumieliśmy, ale  korzystaliśmy z ulotki po polsku otrzymanej w kasie, w której omówiono poszczególne części zabytku. Wnętrza są ciekawe jak cały zamek, pełne starych obrazów, mebli (w tym z Gdańska),  malowideł, ozdób. Mimo, że w  Polsce  widziałem już zamki i pałace z bogatszym wyposażeniem, to Bojnice przypadły mi do gustu, ponieważ komnaty w większości posiadają ściany i sufity pięknie wyłożone drewnem, a stylem i dekoracjami  mocno nawiązują do średniowiecza i siedziby rycerskiej (w przeciwieństwie do naszych magnackich rezydencji typu Łańcut czy Kozłówka).  Zapadł mi  w pamięci wspaniały pozłacany sufit w jednej z sal, z twarzami blisko 200 aniołów, z których każdy ma inną minę. 
Zwiedza się sale na kilku  piętrach, połączonych klimatyczną klatką schodową. Po drodze jest kilka wewnętrznych dziedzińców, w  tym jeden ze studnią, z której biło kiedyś źródło termalne, inny z urokliwym ogrodem francuskim. Z najwyższej kondygnacji możemy popatrzeć na panoramę miasta. Na koniec czeka niespodzianka zejście do  prawdziwej jaskini! Jak widać nie tylko Wawel ma swoją smoczą jamę. Grota jest całkiem duża i co ciekawe połączona  ze studnią zamkową,  posiada tez 2 jeziorka.  Na żółto - pomarańczowych  ścianach widać drobne nacieki, nie ma tu jednak niczego przypominającego stalaktyty. Zapewne od światła reflektorów ściany pokrywa jakaś forma mchu, co tworzy fajny kolorowy efekt.
Ta różnorodność, przemieszczanie się po różnych komnatach, piętrach, dziedzińcach powoduje, że nasz syn, choć ewidentnie wymęczony, nie był znudzony długim zwiedzaniem. Co jakiś czas napotykał coś co mu się podobało i nie skarżył się, a największe emocje wzbudził gołąb, który dostał się przez okno wieży i latał jak oszalały nad ludźmi, szukając drogi ucieczki. Oczywiście znacznie ciekawiej dla dzieci byłoby  gdyby rozumieli co mówi przewodnik (dla nas zresztą też, bo opisy w ulotce są niepełne), ale zwiedzanie zabytku z dzieckiem jest jak najbardziej wskazane.
Zamek nie posiada własnego parkingu, w Bojnicach w ogóle trudno znaleźć miejsce postojowe, dlatego trzeba korzystać z dużego, płatnego parkingu (4-5 euro/dzień) przed wjazdem do miasta.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Zdjęcie
Widok na dziedzińcu
Zamek górny na skale
Zamek z fosą
Klatka schodowa
Jaskinia
Sala ze złotym suftem

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.