ikonka BOJNICE - Zamek

Informacje o atrakcji turystycznej

BOJNICE - Zamek
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek
Miejsce na medal 2013
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Zamek w Bojnicach stoi w centrum miasta na trawertynowym wzgórzu. Jest jednym z najstarszych zabytków Słowacji i najczęściej odwiedzanym. Drewniana warownia istniała tu już w XII wieku. W następnym stuleciu budowla została przebudowana na kamienną. Była własnością rycerską i książęcą, oprócz węgierskich rodów takich jak Csákowie, Korwinowie, Zapolyowie, władał nią także nasz książę Władysław Opolski. W XVI wieku rozbudowanemu zamkowi charakter rezydencji renesansowej nadał magnacki ród Thurzonów. Dzisiejszy romantyczny wygląd bajkowej gotyckiej warowni nadała na przełomie XIX i XX wieku inna można rodzina hrabiowska - Palffich. Wzorcem dla projektanta przebudowy stały się zamki w dolinie Loary. Tuż przed wybuchem II wojny św. zabytek kupił Jan Bata, założyciel znanej marki obuwniczej. Po konfiskacie jego majątku przez komunistów, powstało tu muzeum, otwarte w 1950 roku, obecnie to oddział Słowackiego Muzeum Narodowego. Dawny park zamkowy został podzielony m.in. między zoo i kompleks basenowy. Dodatkową atrakcją turystyczną zamku jest znajdująca się pod nim jaskinia z 2 jeziorkami. Służyła ona mieszkańcom zamku jako tajne schronienie i magazyn wody. Obiekt jest otwarty przez cały rok, w sezonie (1.05-30.09) od 9:00 do 17:00, poza sezonem od 10:00 do 15:00. W poniedziałki (za wyjątkiem miesięcy od czerwca do września) nieczynny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Słowacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Bojnice - Zamek
format D: N 48.779994°,   E 18.577924°
format DM: N 48° 46.79964',   E 18° 34.67544'
format DMS: N 48° 46' 47.98'',   E 18° 34' 40.53''
pytajnik
Adres:
SNM - Muzeum BOJNICE - Zámok a okolie 1, 972 01 Bojnice, tel. +421-46-5430 624

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   7 lutego 2014

Wygląd zamku Bojnice po prostu zwala z nóg. Od jakiej strony by na niego nie patrzeć prezentuje się niesamowicie. Mieliśmy wrażenie jakbyśmy przenieśli się do Francji czy Anglii. Za pierwszym razem przyjechaliśmy tu podczas Festiwalu Duchów i Straszydeł. Budowlę podziwialiśmy tylko z zewnątrz, bo zwiedzanie i uczestniczenie w imprezie wiązało się ze staniem w niezwykle długiej kolejce do kasy. Jeśli wszystkie imprezy na zamku tak wyglądają, nie radzę przyjeżdżać w ich trakcie - na zewnątrz niewiele się dzieje, a czekanie godzinami w kolejce nie ma sensu.
Zamek otacza fosa, a dookoła prowadzą ścieżki spacerowe skromnego dziś parku z ładnym stawem i wysepką z basztą. Całość graniczy z rynkiem miejskim, zoo i basenami, jest więc wszędzie blisko, choć czasami pod górkę.
Po kupieniu biletu w kasie nie koniecznie od razu wejdziemy do środka, my załapaliśmy się na grupę wchodzącą za 20 minut. Zwiedzanie trwało kolejne 80 minut, więc warto najpierw się posilić. Nad zamkiem znajduje się ciąg straganów i gastronomii. Więcej barów można znaleźć idąc w lewo, w kierunku basenów (tu są najniższe ceny) lub w dół do centrum miasta.
Przez bramę wchodzi się na pierwszy dziedziniec. Widać tu mury z basztami na potężnej skale, na jakiej zbudowano najstarszą część warowni. Jest też armata i kareta. Przewodnik najpierw objaśnia regulamin, m.in. nie wolno jeść, pić ani żuć gumy. Potem wprowadza grupę drzwiami do komnat zamkowych. Nie wiele rozumieliśmy, ale korzystaliśmy z ulotki po polsku otrzymanej w kasie, w której omówiono poszczególne części zabytku. Wnętrza są ciekawe jak cały zamek, pełne starych obrazów, mebli (w tym z Gdańska), malowideł, ozdób. Mimo, że w Polsce widziałem już zamki i pałace z bogatszym wyposażeniem, to Bojnice przypadły mi do gustu, ponieważ komnaty w większości posiadają ściany i sufity pięknie wyłożone drewnem, a stylem i dekoracjami mocno nawiązują do średniowiecza i siedziby rycerskiej (w przeciwieństwie do naszych magnackich rezydencji typu Łańcut czy Kozłówka). Zapadł mi w pamięci wspaniały pozłacany sufit w jednej z sal, z twarzami blisko 200 aniołów, z których każdy ma inną minę.
Zwiedza się sale na kilku piętrach, połączonych klimatyczną klatką schodową. Po drodze jest kilka wewnętrznych dziedzińców, w tym jeden ze studnią, z której biło kiedyś źródło termalne, inny z urokliwym ogrodem francuskim. Z najwyższej kondygnacji możemy popatrzeć na panoramę miasta. Na koniec czeka niespodzianka zejście do prawdziwej jaskini! Jak widać nie tylko Wawel ma swoją smoczą jamę. Grota jest całkiem duża i co ciekawe połączona ze studnią zamkową, posiada tez 2 jeziorka. Na żółto - pomarańczowych ścianach widać drobne nacieki, nie ma tu jednak niczego przypominającego stalaktyty. Zapewne od światła reflektorów ściany pokrywa jakaś forma mchu, co tworzy fajny kolorowy efekt.
Ta różnorodność, przemieszczanie się po różnych komnatach, piętrach, dziedzińcach powoduje, że nasz syn, choć ewidentnie wymęczony, nie był znudzony długim zwiedzaniem. Co jakiś czas napotykał coś co mu się podobało i nie skarżył się, a największe emocje wzbudził gołąb, który dostał się przez okno wieży i latał jak oszalały nad ludźmi, szukając drogi ucieczki. Oczywiście znacznie ciekawiej dla dzieci byłoby gdyby rozumieli co mówi przewodnik (dla nas zresztą też, bo opisy w ulotce są niepełne), ale zwiedzanie zabytku z dzieckiem jest jak najbardziej wskazane.
Zamek nie posiada własnego parkingu, w Bojnicach w ogóle trudno znaleźć miejsce postojowe, dlatego trzeba korzystać z dużego, płatnego parkingu (4-5 euro/dzień) przed wjazdem do miasta.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
50
Zgłoś naruszenie zasad