ikonka PRATENOW - Zagroda żubrów

Informacje o atrakcji turystycznej

PRATENOW - Zagroda żubrów
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zagroda żubrów
Miejsce na medal 2013
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Zagroda żubrów (Wisentgehege) w miejscowości Prätenow na wyspie Uznam powstała w 2004 roku. Zajmuje obszar 5,5 ha, opiera się na polskim stadzie sprowadzonym z żubrowiska pod Międzyzdrojami w Wolińskim Parku Narodowym. Początkowo składało się ono z 4 sztuk - 3 samic i 1 samca. Obecnie każda polska żubrzyca posiada już swoje potomstwo urodzone w Niemczech. Młode posiadają imiona zaczynające się od liter US (od Usedom czyli Uznam), podczas gdy polscy rodzice nazwani byli imionami na głoskę PO. Cały obiekt jest dwujęzyczny (niemiecko - polski) i oprócz żubrów, w atrakcyjny sposób rozpowszechnia wiedzę o wielu innych zwierzętach występujących na całym Pomorzu Bałtyckim w kilku obiektach: Leśnym domu, Wrzosowiskowym domu, Ptasim domu, Kręgu informacji. Zagroda otwarta jest w sezonie tylko przez 7 godzin (Wielkanoc - październik) od 10:00 do 17:00 a poza sezonem od 10:30 do 15:30. Przez resztę doby zwierzęta znajdują się w środowisku naturalnym, poza zagrodą.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Niemczech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Prätenow - Zagroda żubrów
format D: N 53.888656°,   E 14.045237°
format DM: N 53° 53.31936',   E 14° 2.71422'
format DMS: N 53° 53' 19.16'',   E 14° 02' 42.85''
pytajnik
Adres:
Wisentgehege Insel Usedom - Heideweg 1, 17419 Prätenow, tel. ++49 (0) 162 163 777 9

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Prätenow w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Prätenow wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   4 lutego 2014

Niemieckie żubrowisko znajduje się zaledwie 15 km o centrum Świnoujścia. Dużo łatwiej jest dostać się do niego z tego kurortu, niż do rodzimej hodowli na Wolinie. Należy kierować się na miejscowość Dargen i szukać znaków przy drodze. Parking w polu jest darmowy, oddalony o ok. 200 m od zagrody. Pierwsze nasze zaskoczenie to dwujęzyczne tablice - wszystko jest tu po niemiecku i polsku! Potem, gdy poznaliśmy historię tego miejsca przestało być to dziwne - zagroda zawdzięcza swe istnienie Polsce.
Ukłonów w naszym kierunku jest zresztą więcej - przede wszystkim ceny biletów dla turystów z Polski są obniżone o połowę (2,25 euro). Miłym akcentem są też sprzedawane w kasie trunki: wódka Żubrówka i piwo Żubr.
Zaskoczenie drugie to rozmiar placówki - jest ona bardzo mała. Trzeba jednak przyznać, że świetnie zagospodarowana. Do obserwacji zwierząt służą 2 stanowiska: zadaszony taras oraz podest widokowy. Oba są umieszczone obok siebie i widok z nich jest bardzo podobny, z ta różnicą że taras jest wyższy. Nie ma możliwości obejść zagrodę i popatrzeć od innej strony, co jest dosyć rozczarowujące. Na szczęście nie tylko żubry są tu atrakcją.
Na terenie obiektu są 2 drewniane domki i 1 otwarta budka z interaktywnymi ekspozycjami. W domkach jest prezentowana wiedza na temat fauny Pomorza w bardzo ciekawej formie, np. stanowisk odsłuchowych, w których możemy poznać odgłosy wielu zwierząt (niektóre naprawdę zaskakujące!), tablic z ruchomymi elementami, różnych układanek. Kilka rzeczy ma formę zagadek przyrodniczych, a jedna wymaga też zręczności. Dla dzieci wspaniała zabawa!
Budka natomiast ma wygląd wiaty z 2 rzędami zdjęć ptaków dookoła. Każdy ptak posiada swój krótki opis i przycisk do odtworzenia próbki z odgłosem jaki wydaje. Tutaj nie ma słuchawek, a dźwięk jest słyszalny dla wszystkich w pobliżu. Można siedzieć na ławie i słuchać!
Byliśmy pod wielkim wrażeniem pomysłowości twórców zagrody, widać ze na pierwszym miejscu stawiają edukację zwiedzających i jest to wykonane wzorowo. Widzieliśmy już sporo żubrowisk, ale nigdzie nie jest przekazywane tyle informacji co tu. Listę atrakcji uzupełnia jeszcze mini plac zabaw z domkiem na drzewie, 'krąg informacji' z okrągłym ogrodzeniem na którym wiszą tablice omawiającymi historię żubrów i próby ich ratowania, a idąc za śladami na ziemi trafimy do niespodzianki nie ujętej na planie obiektu - projekcji filmu z narodzinami żubrzątka!
Aż dziw bierze, że w środku wakacji nie było tu w ogóle tłoku, a z Polski zauważyliśmy tylko 1 rodzinę...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
60
Zgłoś naruszenie zasad