ikonka TEPLICE NAD METUJI - Skalne Miasto

Informacje o atrakcji turystycznej

TEPLICE NAD METUJI - Skalne Miasto
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skalne Miasto
Miejsce na medal 2013
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Teplickie Skalne Miasto (Teplické skalní město) położone jest 2 km za miejscowością Teplice nad Metují. Jest to masyw należący do czeskiej części Gór Stołowych. Wraz z Adrszpaskim Skalnym Miastem wchodzi w skład "Narodowego Rezerwatu Przyrody Adrszpasko-Teplickie Skały". Tworzą go wysokie, piaskowcowe skały, pośród których wytyczony jest szlak turystyczny, dostępny dla każdego. Miasto Teplickie wyróżnia duża ilość pionowych skał, znakomicie nadających się do wspinaczki, dlatego jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Europie wśród amatorów tego sportu. Wiele skał posiada swoje nazwy z powodu charakterystycznych kształtów. Na jednej z nich stał niegdyś średniowieczny zamek Strzemię (Střmen), do którego prowadzą dziś metalowe schody. Uroki Skalnych Miast odkryto w XVIII wieku, ale dopiero wielki pożar w 1824 r., który wytrzebił roślinność, pozwolił przystosować go dla ruchu turystycznego. Obecnie za wejście na szlak w miesiącach kwiecień-listopad obowiązuje bilet wstępu i płatny parking. Kasa jest czynna w godzinach 8:00-18:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Czechach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Teplice nad Metuji - Skalne Miasto
format D: N 50.594889°,   E 16.147338°
format DM: N 50° 35.69334',   E 16° 8.84028'
format DMS: N 50° 35' 41.60'',   E 16° 08' 50.42''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (44) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Teplice nad Metuji w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Teplice nad Metuji wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  29 maja 2014

Jedno z czeskich skalnych miast już zobaczyliśmy, po 2 latach przyszedł czas na kolejne. Czekaliśmy aż syn trochę podrośnie, bo jak mówią opisy, Teplickie Skały są bardziej wymagające od Adrszpaskich. Wejście na szlak znajduje się za miastem, jest oznakowane i poprzedza go duży parking. Normalnie jest on płatny, ale na początku października nikt opłat nie pobierał, co nie dziwi, bo samochodów było dosłownie kilka.
Po zakupieniu biletów wstępu rozpoczęliśmy wycieczkę od wspinaczki. Pierwszy odcinek jest tym co najbardziej odróżnia ten szlak od sąsiedniego w Adrszpachu. Trzeba przejść prawie 2 km, z tego ok. połowę pod górę, aby dotrzeć do głównej atrakcji. Nie jest to jednak odcinek jałowy - cały czas widzimy olbrzymie bloki skalne, z tym, że nieco w oddali albo częściowo przykryte roślinnością. Pierwsza większa atrakcja to strażnica Strzemię, a raczej miejsce po niej. Patrząc na współczesne strome schody, które do niej prowadzą i ich ilość (na oko ze 200), trudno uwierzyć że ta warownia naprawdę tu istniała, ale potwierdza to tablica informacyjna z rysunkiem obiektu. W terenie ciężko odnaleźć jakiekolwiek pozostałości, są nimi rzekomo wyżłobienia w skałach po konstrukcjach budynków zamkowych. Brak jednak jakichkolwiek bliższych wskazówek, a różnych wyżłobień, zagłębień czy dziur jest pełno, więc nie da się stwierdzić co powstało naturalnie, a co wykonał człowiek przez 700 laty. Turyści mają możliwość wejścia na teren zamku jak i na sam czubek skały, który był wieżą obserwacyjną. Znajduje się tu mały taras widokowy. Możliwość wyjścia tak wysoko trochę zaskakuje, nie jest to zbyt bezpiecznie (dzieci oczywiście powinny zostać na dole). Widok z góry raczej średni - oczekiwałem czegoś bardziej spektakularnego, a mamy głównie las i tylko gdzieniegdzie wystające skały. Poza tym bardzo mocno tu wieje.
Dalej szlak biegnie już łagodnie do odcinka okrężnego. Po drodze pamiętam skałę o nazwie "głowa konia", któremu do pyska włożyliśmy kostki cukru, bo akurat mieliśmy je przypadkiem ze sobą, dzięki czemu kształt skały nabrał jeszcze większego realizmu.
Po dojściu do pętli trzeba się zdecydować, w którym kierunku iść. My poszliśmy w lewo i choć wybór nie ma większego znaczenia, to ze względu na rozłożenie atrakcji na trasie polecam właśnie ten kierunek jako lepszy.
Trasa okrężna to właściwe skalne miasto. Spacer dostarcza niesamowitych wrażeń, szlak jest podobny do Adrszpachu, a miejscami wręcz identyczny. Również tutaj chodzimy w labiryncie skalnym o wysokości kilkudziesięciu metrów, przedzieramy się wąskimi przejściami, mostkami, pomostami i często towarzyszy nam strumyk. Jest też mały wodospadzik (bez porównania z 2 adrszpaskimi) i kamienne bramy. Część trasy prowadzi po zewnętrznych obrzeżach kamiennego miasta, widać wtedy majestatyczne pasma skalne. Co rusz napotykamy na jakąś charakterystyczną skałę, posiadającą swoją nazwę (podawaną na tabliczkach kierunkowych w 4 językach, w tym polskim). Na planie narysowanym na bilecie zaznaczono tylko kilka, w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Trochę zdezorientowała nas nazwa Sybir czyli specyficzne miejsce, gdzie śnieg pozostaje bardzo długo, nawet do czerwca. Nie ma takiej nazwy na szlaku, ale jest na planie i w opisach. Jak się okazało chodzi tu o część labiryntu, gdzie skały są najwyższe i dochodzi najmniej światła, jest więc najchłodniej. Jesienią było tutaj bardzo wilgotno, a skały zieleniły się od mchu.
Obawialiśmy się czy nasz maluch nie zacznie się po drodze buntować, bo do przejścia jest w sumie aż 6 km, ale dał radę, nawet bez dłuższych odpoczynków. Widać magia tego miejsca działa na każdego. Wędrówka zajęła nam 3,5 godziny i była wspaniałym przeżyciem. Teplickie Skalne Miasto ustępuje nieco Adrszpaskiemu, ale bezwzględnie warto obejrzeć oba, bo są to prawdziwe cuda natury.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
październik 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
250
Zgłoś naruszenie zasad