ikonka RAB - Miasto

Informacje o atrakcji turystycznej

RAB - Miasto
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna

Rab to stolica chorwackiej wyspy o tej samej nazwie. Ma ok. 600 mieszkańców. Udokumentowana historia Rab sięga II w. prz. Chr. Miasto należało kolejno do Cesarstwa Bizantyjskiego, Królestwa Chorwacji, Węgier, Wenecji, Austrii, Włoch i Jugosławii. Włosi utworzyli tu obóz koncentracyjny. Obecnie jest jednym z najładniejszych i najbardziej nasłonecznionych chorwackich miast nad Adriatykiem z wieloma cennymi zabytkami architektury. Własnym autem na wyspę Rab  można dostać się za pomocą promu z miejscowości Jablanac lub z Valbisk na wyspie Krk. Do samej stolicy kursują autobusy. Na promie płaci się osobno za samochód i pasażerów.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Chorwacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Rab - Miasto
format D: N 44.754551°,   E 14.761787°
format DM: N 44° 45.27306',   E 14° 45.70722'
format DMS: N 44° 45' 16.38'',   E 14° 45' 42.43''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rab w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rab wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  16 stycznia 2012

Do Rabu zawitaliśmy statkiem wycieczkowym Angelina, co jest znacznie tańszą alternatywą dla promu z wyspy Krk, ale niestety przez to mieliśmy tylko parę godzin na oglądnięcie miasta. Nasza grupa miała do dyspozycji przewodnika, który mówił po kolei w 4 językach (ale nie w polskim), co straszliwie spowalniało zwiedzanie. Odłączyliśmy się więc i podziwialiśmy miasto sami z dzieckiem w wózku.
Rab jest po prostu przepiękny i zrobił na nas ogromne wrażenie. Ciekawie prezentuje się od strony morza, skąd widać średniowieczne mury obronne, wieże romańskich dzwonnic, stare kamienne budynki w otoczeniu drzew i palm, a w dole kuszące plaże. Miasteczko dzieli się na wysoko położoną na podłużnym cyplu starówkę i nowszą część przy zatoce. Z portu szliśmy na górę długimi schodami i wózek bardzo nam przeszkadzał, ale jak się później okazało to tylko jedna z alejek do starego miasta, inne są łagodniejsze. W tym miejscu minęliśmy słynny zalesiony park miejski Komrcar, podobno świetne miejsce na spacery, czego z braku czasu nie mogliśmy sprawdzić. Dalej już zagłębiliśmy się w uliczki starówki, a właściwie to jedną główną Gornija, którą wraz z odnogami można wszędzie dojść.
Główne zabytki Rab to kościoły, jest tu ich chyba z 6. Z charakterystycznych czterech wież dla turystów dostępne są dwie skrajne. Jest to dobrze przemyślane, bo tylko z nich widoki nie będą się powtarzać. A są one bardzo malownicze - dookoła Adriatyk, góry, śródziemnomorska roślinność i zabudowa. Pierwsza wieża należy do przedromańskiej bazyliki z VI/VII wieku. Można chodzić po ruinach budowli, widać resztki absydy, mozaiki podłogowe, kolumny. Syn miał tu zabawę w ukrywanie się za kolumnami.
Kawałek dalej znajduje się kościół św. Justyny z muzeum sakralnym, a przy nim taras widokowy z murów obronnych. Mamy stąd widok na plażę w dole i mieniący się turkusowymi odcieniami Adriatyk. Naprawdę nas kusiło, aby tam zejść, ale czas gonił. Kolejna otwarta dzwonnica należy do romańskiej katedry. Tutaj, w przeciwieństwie do pierwszej wieży wstęp był płatny. Z boku jest kolejny taras widokowy. W dole, przy porcie, gdzie mieści się centrum miasteczka można zobaczyć m.in. gotyckie kamienice, zwane dworami i pałacami, renesansową loggię i ciekawą restaurację podpartą rzymskimi kolumnami. Ogólnie w Rab nie ma za wiele knajpek i pozornie może się wydawać, że jest sennie i mało się tu dzieje, ale plakaty mówiły, iż kilka dni wcześniej odbyła się duża impreza, na której występował m.in. kubański zespół Buena Vista Social Club. Z przewodnika wiem, że w sezonie odbywa się tu kilka ciekawych imprez historycznych. Tak więc mimo, że to jedno z najdroższych miast w Chorwacji, bezwzględnie należy go zobaczyć. Niestety poza plażą nie zauważyłem żadnych specjalnych atrakcji dla dzieci, ale może są w nowszej części miasta...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
piękne widoki
dużo zabytków
mało ludzi
wszędzie da się przejechać wózkiem
malownicze plaże
- Wady
poza plażą brak atrakcji dla małych dzieci
wysokie ceny
Wiek dziecka(i)
1 rok
Data pobytu
wrzesień 2009
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad