Widok na Rab ze statku

RAB - Miasto

 
6.0 (1)
7248 1
foetus Zaktualizowano: 10-02-2015
Widok z wieży

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto
Atrakcja całoroczna

Rab to stolica chorwackiej wyspy o tej samej nazwie. Ma ok. 600 mieszkańców. Udokumentowana historia Rab sięga II w. prz. Chr. Miasto należało kolejno do Cesarstwa Bizantyjskiego, Królestwa Chorwacji, Węgier, Wenecji, Austrii, Włoch i Jugosławii. Włosi utworzyli tu obóz koncentracyjny. Obecnie jest jednym z najładniejszych i najbardziej nasłonecznionych chorwackich miast nad Adriatykiem z wieloma cennymi zabytkami architektury. Własnym autem na wyspę Rab można dostać się za pomocą promu z miejscowości Jablanac lub z Valbisk na wyspie Krk. Do samej stolicy kursują autobusy. Na promie płaci się osobno za samochód i pasażerów.


GALERIA

Zdjęcia

Widok ze statku na Rab
Uliczka na starówce
Zabawa w ruinach bazyliki
Widok na Rab z wieży katedralnej
Plaża w dole
Widok na Rab ze statku

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Chorwacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Rab /  - Miasto

format D: N 44.7545513°,   E 14.7617874°
format DM: N 44° 45.273078',   E 14° 45.707244'
format DMS: N 44° 45' 16.38'',   E 14° 45' 42.43''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rab w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rab wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
6.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
6.0
Do Rabu zawitaliśmy statkiem wycieczkowym Angelina, co jest znacznie tańszą alternatywą dla promu z wyspy Krk, ale niestety przez to mieliśmy tylko parę godzin na oglądnięcie miasta. Nasza grupa miała do dyspozycji przewodnika, który mówił po kolei w 4 językach (ale nie w polskim), co straszliwie spowalniało zwiedzanie. Odłączyliśmy się więc i  podziwialiśmy miasto sami z dzieckiem w wózku. 
Rab jest po prostu przepiękny i zrobił na nas ogromne wrażenie. Ciekawie prezentuje się od strony morza, skąd widać średniowieczne mury obronne, wieże romańskich dzwonnic, stare kamienne budynki w otoczeniu drzew  i palm, a w dole kuszące plaże. Miasteczko dzieli się na wysoko położoną na podłużnym cyplu starówkę  i nowszą część przy zatoce. Z portu szliśmy na górę  długimi schodami i wózek bardzo nam przeszkadzał, ale jak się później okazało to tylko jedna z alejek do starego miasta, inne są łagodniejsze. W tym miejscu minęliśmy słynny zalesiony park miejski Komrcar, podobno świetne miejsce na spacery, czego z braku czasu nie mogliśmy sprawdzić. Dalej już zagłębiliśmy się w uliczki starówki, a właściwie to jedną główną Gornija, którą wraz z odnogami można wszędzie dojść. 
Główne zabytki Rab to kościoły, jest tu ich chyba z 6. Z charakterystycznych czterech wież dla turystów dostępne są dwie skrajne. Jest to dobrze przemyślane, bo tylko z nich widoki nie będą się powtarzać. A są one bardzo malownicze - dookoła Adriatyk, góry, śródziemnomorska roślinność i  zabudowa. Pierwsza wieża należy do przedromańskiej bazyliki z VI/VII wieku. Można chodzić po ruinach budowli, widać resztki absydy, mozaiki podłogowe, kolumny. Syn miał tu zabawę w ukrywanie się za kolumnami. 
Kawałek dalej znajduje się kościół św. Justyny z muzeum sakralnym, a przy nim taras widokowy z murów obronnych. Mamy stąd widok na plażę w dole i mieniący się turkusowymi odcieniami Adriatyk. Naprawdę nas kusiło, aby tam zejść, ale czas gonił.  Kolejna otwarta dzwonnica należy do romańskiej katedry. Tutaj, w przeciwieństwie do pierwszej wieży wstęp był płatny. Z boku jest kolejny taras widokowy. W dole, przy porcie, gdzie mieści się centrum miasteczka można zobaczyć m.in. gotyckie kamienice, zwane dworami i pałacami, renesansową loggię i ciekawą restaurację podpartą  rzymskimi kolumnami. Ogólnie w Rab nie ma za wiele knajpek  i pozornie może się wydawać, że jest sennie i mało się tu dzieje, ale plakaty mówiły, iż kilka dni wcześniej odbyła się duża  impreza, na której występował m.in. kubański zespół Buena Vista Social Club. Z przewodnika wiem, że w sezonie odbywa się  tu kilka ciekawych imprez historycznych. Tak więc mimo, że to jedno z najdroższych miast w Chorwacji, bezwzględnie należy go zobaczyć. Niestety poza plażą nie zauważyłem żadnych specjalnych atrakcji dla dzieci, ale może są w nowszej części miasta...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
piękne widoki
dużo zabytków
mało ludzi
wszędzie da się przejechać wózkiem
malownicze plaże
- Wady
poza plażą brak atrakcji dla małych dzieci
wysokie ceny
Wiek dziecka/i
1 rok
Data pobytu
wrzesień 2009
Widok z wieży
Widok ze statku na Rab
Uliczka na starówce
Zabawa w ruinach bazyliki
Widok na Rab z wieży katedralnej
Plaża w dole
Widok na Rab ze statku