ikonka JURANDVOR - Romański kościół ze słynną płytą

Informacje o atrakcji turystycznej

JURANDVOR - Romański kościół ze słynną płytą
Kraj / Region
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Romański kościół ze słynną płytą

Jurandvor to wieś położona wyspie Krk w Chorwacji, 2 km od miasta Baśka. Słynie z odkrytej w XIX wieku "płyty z Baśki" (Baśćanska ploća) czyli kamiennego bloku z tekstem napisanym w starosłowiańskim języku głagolica przed rokiem 1100. Jego treść mówi o nadaniu ziemi przez króla chorwackiego Zvonimira (1075-1089) dla kościoła św. Łucji. Jest to jeden z najstarszych zabytków piśmiennictwa chorwackiego. Imię króla, a także przymiotnik "chorwacki" nie został odkryty na żadnym wcześniejszym dokumencie czy napisie. Kościół pochodzi z XII wieku, ale stoi na fundamentach o wiele starszych.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Chorwacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Jurandvor - Romański kościół ze słynną płytą
format D: N 44.978352°,   E 14.734126°
format DM: N 44° 58.70112',   E 14° 44.04756'
format DMS: N 44° 58' 42.07'',   E 14° 44' 02.85''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Jurandvor w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Jurandvor wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  26 grudnia 2011

Jurandvor leży tuż przed popularnym kurortem Baśka. Po zjechaniu z górki Baśćańską Dragą, skąd można podziwiać wspaniałe widoki, warto zatrzymać się na pół godziny w tej wsi, aby zobaczyć bardzo istotny dla chorwackiej państwowości i tradycji zabytek. Jest to romański kościół św. Łucji z kamienną płytą (Baśćanska ploća) z tekstem pochodzącym z XI wieku, po raz pierwszy wzmiankujący naród chorwacki.
Niestety oryginalna płyta jest w Zagrzebiu, a w Jurandvor pozostawiono wierną replikę. Kościół jest niewielki i nie ma w nim za wiele do oglądania. Obok widać jeszcze starsze, niskie mury klasztoru benedyktynów, którzy wybudowali kościół. Świątynię ogląda sie po wykupieniu biletu (20 kn). Najpierw jednak w malutkim muzeum puszczany jest ciekawy 20-minutowy film o płycie w j. angielskim lub niemieckim. Można tu też zobaczyć inne fragmenty płyt z napisami w głagolicy. W około rozpościerają się ładne widoki.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
można zobaczyć 800-letnią świątynię i do tego uważaną za jedną z najważniejszych w całej Chorwacji
ciekawy film
- Wady
mało ciekawe dla dzieci
Wiek dziecka(i)
1 rok
Data pobytu
wrzesień 2009
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad