ikonka BAŚKA - Rejs Baśka - Rab

Informacje o atrakcji turystycznej

BAŚKA - Rejs Baśka - Rab
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rejs Baśka - Rab

Rejs rozpoczyna się w porcie  w samym centrum Baśki (Baszki) na wyspie Krk  (nie mylić z dawnym portem dla promu)  o godz. 9 i trwa do ok. 18.00.  Obiad przewidziany jest  w Rab. Statek Angelina płynie do stolicy tej wyspy mijając po drodze kilka interesujących miejsc. Turyści wysiadają na ląd w Rab (na zwiedzanie) i zatoce Zavratnica w górach Velebit (na kąpiel).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Chorwacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Baśka - Rejs Baśka - Rab
format D: N 44.969231°,   E 14.75893°
format DM: N 44° 58.15386',   E 14° 45.5358'
format DMS: N 44° 58' 09.23'',   E 14° 45' 32.15''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Baśka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Baśka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   8 grudnia 2011

Całodniowy rejs na Rab statkiem Angelina to jedna z dwóch głównych wycieczek morskich jakie oferuje się turystom w miejscowości Baśka. Podczas rejsu można usłyszeć nieznane, mroczne fakty z dziejów Rab i okolicy. Próżno szukać ich w przewodnikach, ja przynajmniej nie spotkałem się z nimi. Teksty lecą z głośników na statku w kilku językach, ale nie w polskim. Oprócz znajomości angielskiego trzeba mieć też czasem dobre ucho, aby usłyszeć niektóre słowa w hałasie silników. Z tego co zrozumiałem jedna z pierwszych wysp między Krk a Rab - Sv. Grgur to dawne więzienie dla kobiet - dysydentek. Kazano im tu ciężko pracować, wykonywać bezsensowne prace jak przenoszenie kamieni z jednego krańca wysypy na drugi, nie dając przy tym wody. Obecnie stoi tam kilka walących się domów. Obok znajduje się podobna wyspa - więzienie o nazwie Goli, ale mija się ją w drodze powrotnej. Było tu największe miejsce zsyłki więźniów politycznych po Syberii. Widać sporo zrujnowanych budynków, baraków, wieżyczek strażniczych. Dziś buszują tam turyści.
Z kolei na samym Rabie funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny, choć już w samym miasteczku usłyszałem jak przewodnik tłumaczył anglojęzycznej parze, że w obozie tym nie mordowano ludzi jak w obozach w Polsce, lecz tylko więziono.
Wracając do rejsu, zakłada on przede wszystkim zwiedzanie stolicy Rab, opłynięcie wyspy dookoła i zacumowanie oraz kąpiel w zatoce Zavratnica.
W Rab mamy do dyspozycji 3 godziny + czas na obiad (marny). Nie warto iść z przewodnikiem, ponieważ musi powtarzać wszystko w kilku językach, więc droga z nim dłuży się niemiłosiernie (opis miasta osobno). Gdy nasycimy się pięknem starówki, mamy okazję podziwiać spory pas wybrzeża wyspy z wysokim pasmem górskim i wykąpać się w zatoce Zavratnica. Jest to bardzo ładny zakątek objęty ochroną jako park przyrody. Chcąc zrobić dobre zdjęcia zatoki będacej równocześnie fiordem, trzeba powspinać się po kamienistym stoku. Woda także pełna jest kamieni i bez odpowiedniego obuwia może być ciężko z pływaniem. Przed plażą widać w wodzie zatopioną łódź niemiecką z czasów II wojny św. Można w niej nurkować.
Po ok. 1,5 godziny wraca się na statek w oczekiwaniu na kolejną atrakcję jaką jest przepłynięcie obok ciekawego pasma skalnego wyrastającego z Adriatyku.
Ogólnie rejs zapewnia wiele interesujących widoków, można pstryknąć naprawdę fajne fotki, a dużym plusem jest też to, że powrót tylko w pewnej części pokrywa się z drogą wypłynięcia. Z doświadczenia wiem jak bardzo droga powrotna z podobnych rejsów bywa nużąca. Na statek można wnieść wózek i my tak zrobiliśmy. Niestety dla dzieci nie ma na całej wycieczce zbyt wielu atrakcji - tylko oglądanie widoków i kąpiel w zatoce, ale nasz maluch nawet nie bardzo marudził.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
wspaniałe widoki
zapewnione zwiedzanie, kąpiel i obiad
można płynąć z wózkiem
- Wady
obiad mało smaczny i zimny
brak języka polskiego w nagraniach na statku
może być nudno dla małych dzieci
zdjęcia na prezentacjach rejsu są robione w innych porach dniach i z miejsc niedostępnych dla uczestników rejsu, co powoduje, że kilka razy mamy warunki inne od spodziewanych (pod słońce)
Wiek dziecka(i)
1 rok
Data pobytu
wrzesień 2009
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
80
Zgłoś naruszenie zasad