Perystyl nocą

SPLIT - Starówka

Hot
 
6.0 (1)
10435 2
foetus Zaktualizowano: 08-04-2015
Mury pałacu Dioklecjana od strony Adriatyku

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Starówka
Atrakcja całoroczna
Miejsce na medal 2010

Split to miasto i port położone w południowej Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Drugie co do wielkości miasto Chorwacji pod względem liczby mieszkańców. Składa się z 27 dzielnic. Centrum Splitu stanowi pałac cesarza Dioklecjana (III-IV wiek) założony na planie rzymskiego obozu wojskowego (ok. 150 na 190 m). Został on wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.


GALERIA

Zdjęcia

Uliczka starówki
Perystyl nocą
Podziemia pałacu Dioklecjana
Widok z wieży katedralnej
Jeden z głównych placów
Starówka nocą

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Chorwacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Split /  - Starówka

format D: N 43.5081919°,   E 16.4394522°
format DM: N 43° 30.491514',   E 16° 26.367132'
format DMS: N 43° 30' 29.49'',   E 16° 26' 22.03''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Split w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Split wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
6.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
6.0
Split to jedno z tych miejsc, które obowiązkowo trzeba zobaczyć, a przewodniki w tym przypadku zawierają wszystko co trzeba. 
Wpisaną na listę Unesco starówkę tworzy starożytny pałac cesarza Dioklecjana z III/IV wieku. Dziś jest on przekształcony i zamieniony częściowo na muzeum, a  częściowo zamieszkiwany przez kilka tysięcy ludzi! Trudno uwierzyć, że ulice całkiem sporej  starówki to dawne korytarze cesarskiego pałacu. Sam spacer nimi i odkrywanie ciekawych miejsc oraz widoków jest już niezapomnianą atrakcją. Ogrom pałacu najlepiej dostrzec z góry. Umożliwia to wysoka dzwonnica katedralna. Wspinaczka w tłumie ludzi może być trochę męcząca, ale widok jest wspaniały.
Aby dogłębnie poznać pałac Dioklecjana, absolutnie nie należy pomijać podziemi, w których częściowo funkcjonuje dziś bazar. Nawet jeśli kogoś nie fascynują mury sprzed 17 stuleci, to nie ma lepszej ochłody w upalne dni, a można przy okazji zobaczyć trochę interesujących rzeczy. Dzieciom taka sceneria też powinna się podobać.  Z przejazdem wózkiem nie ma problemu. Wejście z boku bazaru.
Poza murami pałacu, od strony morza ciągnie się promenada zapełniona kawiarniami. Poza wrażeniami wizualnymi Split cenię za to, że zawsze coś tam się dzieje. Byłem 3 razy w środku tygodnia po sezonie i wieczorem na promenadzie oraz na perystylu (dziedziniec pałacu przy katedrze) za każdym razem odbywały się jakieś koncerty. Dlatego planując przyjazd do Splitu koniecznie trzeba zostać do zmroku i posłuchać wieczornego koncertu fortepianowego (albo innego) na perystylu popijając pyszną kawę roznoszoną przez kelnerów po całym placu.
Z praktycznych informacji dodam, że kantor koło baszty więziennej na Trg Braće Radić miał najwyższy kurs euro jaki widziałem podczas całego pobytu w Chorwacji. Nawet banki tak dobrze nie płaciły. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
- pałac Dioklecjana - unikatowy na skalę swiatową zabytek
- romantyczne koncerty po zmroku na perystylu
- dużo fajnych knajpek
- Wady
- za dużo ludzi
Wiek dziecka/i
2 lata
Data pobytu
wrzesień 2010
Mury pałacu Dioklecjana od strony Adriatyku
Uliczka starówki
Perystyl nocą
Podziemia pałacu Dioklecjana
Widok z wieży katedralnej
Starówka nocą
Jeden z głównych placów