ikonka SPLIT - Starówka

Informacje o atrakcji turystycznej

SPLIT - Starówka
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Starówka
Miejsce na medal 2010
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Split to miasto i port położone w południowej Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Drugie co do wielkości miasto Chorwacji pod względem liczby mieszkańców. Składa się z 27 dzielnic. Centrum Splitu stanowi pałac cesarza Dioklecjana (III-IV wiek) założony na planie rzymskiego obozu wojskowego (ok. 150 na 190 m). Został on wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Chorwacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Split - Starówka
format D: N 43.508192°,   E 16.439452°
format DM: N 43° 30.49152',   E 16° 26.36712'
format DMS: N 43° 30' 29.49'',   E 16° 26' 22.03''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Split w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Split wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  23 września 2011

Split to jedno z tych miejsc, które obowiązkowo trzeba zobaczyć, a przewodniki w tym przypadku zawierają wszystko co trzeba.
Wpisaną na liste Unesco starówkę tworzy starożytny pałac cesarza Dioklecjana z III/IV wieku. Dziś jest on przekształcony i zamieniony częściowo na muzeum, a częściowo zamieszkiwany przez kilka tysięcy ludzi! Trudno uwierzyć, że ulice całkiem sporej starówki to dawne korytarze cesarskiego pałacu. Sam spacer nimi i odkrywanie ciekawych miejsc oraz widoków jest już niezapomnianą atrakcją. Ogrom pałacu najlepiej dostrzec z góry. Umożliwia to wysoka dzwonnica katedralna. Wspinaczka w tłumie ludzi może być trochę męcząca, ale widok jest wspaniały.
Aby dogłębnie poznać pałac Dioklecjana, absolutnie nie należy pomijać podziemi, w których częściowo funkcjonuje dziś bazar. Nawet jeśli kogoś nie fascynują mury sprzed 17 stuleci, to nie ma lepszej ochłody w upalne dni, a można przy okazji zobaczyć trochę interesujących rzeczy. Dzieciom taka sceneria też powinna się podobać. Z przejazdem wózkiem nie ma problemu. Wejście z boku bazaru.
Poza murami pałacu, od strony morza ciągnie się promenada zapełniona kawiarniami. Poza wrażeniami wizualnymi Split cenię za to, że zawsze coś tam się dzieje. Byłem 3 razy w środku tygodnia po sezonie i wieczorem na promenadzie oraz na perystylu (dziedziniec pałacu przy katedrze) za każdym razem odbywały się jakieś koncerty. Dlatego planując przyjazd do Splitu koniecznie trzeba zostać do zmroku i posłuchać wieczornego koncertu fortepianowego (albo innego) na perystylu popijając pyszną kawę roznoszoną przez kelnerów po całym placu.
Z praktycznych informacji dodam, że kantor koło baszty więziennej na Trg Braće Radić miał najwyższy kurs euro jaki widziałem podczas całego pobytu w Chorwacji. Nawet banki tak dobrze nie płaciły.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
- pałac Dioklecjana - unikatowy na skalę swiatową zabytek
- romantyczne koncerty po zmroku na perystylu
- dużo fajnych knajpek
- Wady
- za dużo ludzi
Wiek dziecka(i)
2 lata
Data pobytu
wrzesień 2010
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad