ikonka SOLIN - Ruiny starożytnej Salony

Informacje o atrakcji turystycznej

SOLIN - Ruiny starożytnej Salony
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny starożytnej Salony
Miejsce na medal 2010
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Salona to dawna stolica rzymskiej prowincji w Dalmacji. Znana była w czasach starożytnych z wydobycia soli, od niej pochodzi nazwa (po łacinie sal = sól),W I wieku Rzymianie zbudowali w mieście amfiteatr, teatry, świątynie, łaźnie i forum. Salona było w tym czasie najbogatszym i najludniejszym miastem środkowego wybrzeża Adriatyku. Około roku 240 urodził się tu późniejszy cesarz rzymski Dioklecjan. Około 614 roku miasto zostało zniszczone przez Awarów i Słowian, którzy później się tu osiedlili. Obecna nazwa miejscowości z ruinami starożytnej Salony to Solin. Graniczy on ze Splitem. Park archeologiczny otwarty jest przez cały rok, w sezonie (IV-X) w dni powszednie 7:00-19:00, sob. 9:00-19:00, niedz. 9:00-13:00, poza sezonem krócej.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Chorwacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Solin - Ruiny starożytnej Salony
format D: N 43.539185°,   E 16.482797°
format DM: N 43° 32.3511',   E 16° 28.96782'
format DMS: N 43° 32' 21.07'',   E 16° 28' 58.07''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Solin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Solin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  22 września 2011

Starożytne miasto Salona w miejscowości Solin, które odkopano na wzgórzu ponad Splitem wspominane jest praktycznie w każdej książce poświęconej starożytności. Jest to obowiązkowe miejsce dla miłośników historii i ruin, ale uroki powinien docenić każdy chociażby ze względu na wspaniałe otoczenie malowniczych gór.
Do oglądania jest wiele i na sporej powierzchni, tak więc trzeba zarezerwować dużo czasu. Są to pozostałości m.in. świątyń, zabudowań mieszkalnych, fortyfikacji, teatru, amfiteatru, akweduktu, cmentarzysko wczesnochrześcijańskie. Ciekawostką są ślady kół rydwanów na bruku przy ruinie bramy miejskiej.
Niektóre obiekty posiadają interesujące tablice z rekonstrukcjami i wizualizacjami, ale jest ich zdecydowanie za mało. Brak też czytelnego planu całości, bo ten przed wejściem jest tragiczny (warto znaleźć jakiś w sieci, wydrukować i mieć ze sobą). Na części miasta stoją domy i działki, a ich właściciele ułożyli sobie murki i schodki z rzymskiego budulca!
Ogólnie cały teren jest dostępny dla rodziców z wózkami, czasem tylko mogą pojawić się niewielkie utrudnienia. Mury są zabezpieczone i nie ma żadnych zakazów, więc dzieci mogą po nich poskakać, co jest chyba jedyną dla nich atrakcją.
Wstęp jest płatny chyba tylko do muzeum, ale nam nigdy nie udało się trafić, aby było ono otwarte.
Przed wejściem jest duży, bezpłatny parking. Tam też mieści się jedyny, niewielki bar, lepiej więc mieć jakieś zaopatrzenie ze sobą.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
- starożytność na wyciągnięcie ręki
- piękne górskie otoczenie
- można jeździć wózkiem
- Wady
- ruiny mogą szybko znudzić dziecko
Wiek dziecka(i)
2 lata
Data pobytu
wrzesień 2010
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad