ikonka OMIŚ - Miasto

Informacje o atrakcji turystycznej

OMIŚ - Miasto
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto
Miejsce na medal 2011
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Omiś (Omisz) to Miasto w Chorwacji, w komitacie splitsko-dalmatyńskim. Położone jest nad Adriatykiem przy ujściu rzeki Cetiny tworzącej kanion u podnóża skalnego masywu Mosor. Omisz zamieszkuje 6 565 mieszkańców (2001). Między XII a XIV w. znane siedlisko piratów dowodzonych przez książąt z rodu Kačić. Z tego powodu co roku odbywa się  tu morska inscenizacja historyczna z udziałem piratów.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Chorwacji ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Omiś - Miasto
format D: N 43.4427°,   E 16.691666°
format DM: N 43° 26.562',   E 16° 41.49996'
format DMS: N 43° 26' 33.72'',   E 16° 41' 30.00''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Omiś w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Omiś wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 sierpnia 2011

Miasteczko pięknie prezentuje się na tle skalistych szczytów górskich. Z jakiegoś powodu polskie przewodniki traktuja go po macoszemu, a jest to bardzo popularna miejscowość i główna baza wypadowa do raftingu na rzece Cetina, która przedziela Omiś na pół.
Miasto słynie z dużej piaszczysto - żwirowej plaży, która często błędnie opisywana jest jako piaszczysta, ale na Chorwacji to i tak ewenement.
Temperatura wody średnia, ale jest bardzo czysta. Podobno ochładza ją Cetina, ale niewiele, bo w nieodległej Makarskiej była tylko trochę cieplejsza. Na plaży jest niezbędną infrastruktura z przyjemnymi knajpkami, automatami i raczej kiepskimi zabawkami dla dzieci. Nie ma możliwości schowania się w cieniu.
Kawałek dalej od centrum Omisza leżą 2 kolejne plaże: Slavinj i Brzet. Bliskość głównej drogi może trochę zniechęcać, jednak mają one swoje plusy: mniejszy tłok, porozrzucane gdzieniegdzie skałki i drzewa, które rosnąc nieco powyżej, opadają na plażę rzucając przyjemny cień. Jest tam też knajpka nad samym morzem, gdzie w weekendy odbywały się koncerty na żywo. Niestety w samym centrum Omisza po sezonie nie dzieje się absolutnie nic. Porozwieszane plakaty informują o różnych imprezach albo w okolicznych wioskach, albo we wspomnianym wyżej lokalu.

Miasto posiada stosunkowo niewielką, ale klimatyczną starówkę złożoną z labiryntu wąskich uliczek i dwóch większych placów. Główny z nich wyróżnia się w nocy niesamowitym widokiem na oświetlone kamienice, wieżę kościelną i zamek Mirabella ze skalistym pasmem górskim w tle. Takim widokiem można się napawać przez całą noc! W sezonie odbywają się tu koncerty, niestety we wrześniu leciało już tylko głośne techno/disco.
Do zamku Mirabella strzegącego ujścia Cetiny, prowadzi ze starówki arkadowe przejście obok wieży kościelnej. Do pokonania jest duża ilość stromych schodków, więc idąc z wózkiem trzeba go zostawić na dole. Nic nie powinno mu się stać, wiele osób tak robi. Widoki z góry w pełni rekompensują trudy wspinaczki z dzieckiem. Jak na dłoni mamy całą okolicę, więc zdjęcia stąd są bezcenne. W Omiszu jest też drugi zamek, wyżej położony i bardziej oddalony - widać go z plaży. Sam nie zdążyłem go już zwiedzić. Z atrakcji organizowanych w mieście oprócz raftingu oferuje się też kilka rejsów, zarówno po Cetinie jak i Adriatykiem na sąsiednie wyspy. My wybraliśmy po Cetinie - opis w osobnej relacji.

Niestety w sporej części Omisza obowiązuje strefa płatnego parkowania. Opłaty są następujące: 10 kun/godzina i 100 kun/doba. Duży dziki parking znajduje sie za tunelem, przez który biegnie droga wzdłuż Cetiny. Natomiast mały i często pusty parking można znaleźć po minięciu starówki, pod kościołem po lewej stronie.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Plaża z piaskiem
Mała, ale klimatyczna starówka
Bliskość ciekawych miejscowości jak Split czy miasteczka Riwiery Makarskiej
Możliwość raftingu i rejsów statkiem
Dwa zamki - wspaniałe punkty widokowe
- Wady
Brak porządnego placu zabaw i zjeżdzalni na plaży
Strefa płatnego parkowania
Wiek dziecka(i)
2 lata
Data pobytu
wrzesień 2010
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
223
Zgłoś naruszenie zasad