Czas spędzony z dzieckiem w przyszłości bardzo procentuje. Dzięki dobrym kontaktom w dzieciństwie możemy spodziewać się znakomitych relacji w dorosłym życiu. W czasie codziennych zajęć, pogoni za pracą, nadmiarem obowiązków i w wiecznym pośpiechu wielu rodzicom trudno jednak znaleźć czas, który w całości mogą poświęcić swoim pociechom. Okres wakacji wolny od szkoły i pracy to najlepszy moment, w którym nareszcie możemy odpocząć, zająć się sprawami naszych pociech, spędzić z nimi czas i zacieśnić więzy rodzinne. Doskonałym pomysłem jest zorganizowanie rodzinnego campingu. Jak jednak przygotować taką podróż, aby zaplanować wartościowe rozrywki, zwiedzanie i ciekawe zajęcia wspólnie z najmłodszymi?

 
Urlop na łonie natury

Letni urlop wielu osobom kojarzy się z leniwym plażowaniem, kąpielami w ciepłym morzu, malowniczym jeziorze lub oceanie i zwiedzaniem okolicznych zabytków czy wizytami w parkach rozrywki. Jednak dla miłośników aktywnego wypoczynku taki scenariusz może wydać się monotonny i zwyczajnie nudny, szczególnie gdy pod opieką posiadamy dzieci. W takiej sytuacji wyjazd w podróż kamperem lub przyczepą campingową i spanie na kempingu zlokalizowanym w ciekawej okolicy może okazać się idealną formą wypoczynku, a zarazem czasem w pełni spędzonym w gronie rodzinnym. Zaplanowanie tego typu podróży wraz z dziećmi może być początkiem wspaniałej przygody.  
 
Warto jednak wziąć pod uwagę, że nowoczesne i dobrze wyposażone kempingi latem są bardzo oblegane i rezerwację miejsca zaplanować z wyprzedzeniem. Wcześniej trzeba także zainteresować się tym, jaki program oferuje dany kemping i czy wybrane miejsce przewiduje atrakcje dla dzieci. Ważne jest, co mieści się w pobliżu kempingu i czy zapewnione są w ośrodku podstawowe udogodnienia sanitarne. Istotne jest, aby kemping był przyjazny dla dzieci, posiadał place oraz sale zabaw i dostarczał rozrywki nawet podczas niepogody.


Przyczepa kempingowa kontra kamper

Gdy wyjeżdżamy na urlop, staramy się zabrać tylko rzeczy przydatne w czasie podróży i pobytu z dala od domu. Jednak podróżując z dziećmi musimy liczyć się z tym, że ilość bagaży ulegnie zwiększeniu, a przestrzeń pojazdu w razie niepogody będzie służyć jako mieszkanie dla wszystkich uczestników wyprawy. Kampery zapewniają mniej miejsca niż przyczepy kempingowe, ale w zamian pozwalają na podróżowanie po okolicy własnym środkiem transportu.

Kamper

Ten pojazd śmiało może konkurować z nazwą „dom na kółkach”. Najczęściej znajdziemy tutaj maleńką sypialnię, niewielki salon, kuchnię i łazienkę – a wszystko to na kilku metrach kwadratowych. Co najważniejsze, w kamperze można przebywać nawet podczas przemieszczania się z jednego miejsca w inne, korzystać w tym czasie z wszystkich urządzeń, a nawet spać w wygodnych łóżkach podczas jazdy. Ze względu jednak na niewielki rozmiar kampera, podróżowanie większej grupie osób może być dość kłopotliwe, dlatego rodziny wielodzietne zwykle decydują się na wybór przyczepy campingowej. Na tę decyzję ma również wpływ fakt, że kamperem nie zawsze można dotrzeć do zaplanowanych miejsc, co wiąże się z koniecznością ich pominięcia.

Przyczepa campingowa

To pojazd mocowany do samochodu, dzięki któremu można przewieźć go w dowolne miejsce. Przyczepa campingowa może być różnych rozmiarów. Jej długość może wynosić od kilku do kilkunastu metrów, a przestrzeń wewnętrzna pomieści sporo osób. Dużym udogodnieniem jest możliwość pozostawienia przyczepy na kempingu i traktowanie jej jako miejsca do spania, wypoczynku po pełnym atrakcji dniu i przebywania w niej w razie niepogody. Daje nam to możliwość przemieszczania się po okolicy samochodem, którym dotarcie w wiele miejsc jest łatwiejsze niż kamperem.

Czas na zabawę

Podczas podróży z dziećmi musimy zapewnić im ciekawe atrakcje, aby uniknąć z ich strony narzekania, marudzenia i zniechęcenia do tak spędzanego czasu. Warto więc zabrać ze sobą gry planszowe, piłki plażowe, różne akcesoria do gier zespołowych, zabawki, książeczki oraz inne przedmioty umożliwiające zorganizowanie rodzinnego czasu wolnego. Najlepiej wybrać kemping z doraźną opieką nad najmłodszymi uczestnikami ośrodka, co ułatwi nam spędzenie odrobiny czasu we dwoje.

Ośrodki kempingowe najczęściej usytuowane są w lesie, nad jeziorami czy w okolicach morza lub na obrzeżach miast. Zwróćmy uwagę, czy kemping zapewnia swoim gościom dostęp do basenu, a dzieciom oferuje możliwość skorzystania z brodzika i placu zabaw.

Artykuł sponsorowany