Portugalia to kraj Europy Zachodniej, graniczący z Hiszpanią, która bardziej kojarzy się z rozwiniętą turystyką. Nic bardziej mylnego, bo Portugalia oferuje w zasadzie to samo, co jej wschodni sąsiad. Leżący nad Oceanem Atlantyckim kraj słynie z przepysznego jedzenia i pełnych uroku miast o wąskich, zabytkowych uliczkach. Znajdują się tam również zabytki z różnych epok i należące do odrębnych kultur – w Portugalii znajdziemy wiele obiektów sakralnych, pamiątki po starożytnym Rzymie, a także muzułmańskie budowle. Sam kraj jest kolebką wielu znamienitych odkrywców. Niegdyś była to furtka do poszukiwania zamorskich lądów, z czego słynne było przede wszystkim Porto, do którego kolonizatorzy zwozili różnego rodzaju skarby: przyprawy, kruszce czy nowe rośliny i zwierzęta. Dzięki koloniom Portugalia przez długi czas rosła w siłę, bogaciła się i współpracowała z Anglią. Dziś jest to o wiele spokojniejszy kraj, a w niektórych miejscowościach można poczuć się tak, jakby czas na chwilę się zatrzymał.


Wycieczka po Portugalii – gdzie warto pojechać?

Najpopularniejsze są wycieczki do Porto i wycieczki do Lizbony, stolicy Portugalii. Najwięcej zabytków portugalskiej architektury znajdziemy w Lizbonie, mieście, gdzie niemal zawsze świeci słońce, a jego zachody nad oceanem zapierają dech w piersiach. Samo miasto leży na kilku wzgórzach, nad rzeką Tag. Można na nie wejść, by stamtąd podziwiać panoramę całej okolicy. Prawdziwy klimat Portugalii można jednak poczuć, wędrując wąskimi białymi uliczkami miasta. Panuje tam niesamowita atmosfera, zwłaszcza wieczorami, kiedy miasto budzi się do życia – otwierają się liczne kawiarnie i restauracje, a na ulicach słychać muzykę. Podczas wycieczki do Lizbony nie można nie odwiedzić takich miejsc jak Klasztor Hieronimitów (wpisany na listę UNESCO), Zamek św. Jerzego czy Pomnik Odkrywców. Lizbona powita nas słońcem, muzyką i zaskakującą architekturą..

 

 Wycieczka do Porto – radosne miasto wina!

Planując wycieczkę po Portugalii, warto mieć na liście odwiedzenie Porto. Jest to drugie najchętniej odwiedzane przez turystów miasto po Lizbonie. Pochodzą stamtąd najsłynniejsze wina tego kraju, produkowane na zboczach w pobliżu rzeki Douro. Wokół tych winnic rozwinęła się szeroka turystyka. Podczas wycieczki do Porto będziemy mogli skosztować smakowitych win o różnych aromatach, a także poznać tajemnice portugalskiej kuchni.

 

Wycieczki po Portugalii – kraj wielu klasztorów!

Portugalia przez wieki uchodziła za bardzo religijny kraj, wierny kościołowi katolickiemu. To właśnie Portugalczycy rozpropagowali wiarę w Chrystusa w Ameryce Południowej. W odróżnieniu od Hiszpanów nie czynili tego siłą. W samym kraju znajduje się wiele klasztorów. Aby je zobaczyć, podczas wycieczki po Portugalii będziemy musieli odwiedzić takie miejscowości jak Batalha, Alcobaca i Tomar – to właśnie tam znajdziemy najsłynniejsze portugalskie klasztory, budowle sakralne uchodzące za jedne z najpiękniejszych w Europie. W czasie tej duchowej podróży nie należy zapominać o Fatimie, miasteczku, w którym w 1917 roku doszło do słynnych na całym świecie objawień. Miejsce to jest co roku tłumnie odwiedzane przez turystów ze wszystkich zakątków globu. Odwiedzenie Fatimy bez wątpienia będzie się wiązało z dogłębnym duchowym przeżyciem.

 

Wycieczki po Portugalii – jak wybrać się na pielgrzymkę?

Warto wybrać się na pielgrzymkę do Portugalii. Przez wieki był to kraj odznaczający się niezwykle silną wiarą katolicką, szczególnie po udanej rekonkwiście. Mieści się tam bardzo dużo klasztorów i świętych miejsc, a najświętszym jest oczywiście Fatima – niewielka miejscowość położona pośród malowniczych wzgórz. W 1917 roku doszło tam do objawień maryjnych, którego świadkami mogło być nawet sto tysięcy osób (Cud Słońca). Kościół uznał autentyczność objawień w 1930 roku, dlatego Fatima stała się miejscem specjalnych eucharystii, a także często wybieranym kierunkiem zagranicznych pielgrzymek. Wiele biur turystycznych i biur pielgrzymkowych oferuje wycieczki w te rejony. Taka pielgrzymka to doskonała okazja do doznania duchowego oczyszczenia, poznania nowych osób, zawiązania przyjaźni i spędzenia wspólnego czasu w gronie innych pielgrzymów. Sama Fatima może się dla nas stać miejscem powierzenia ważnych tajemnic, próśb o łaskę Matki Boskiej czy nawet uzdrowienia. Oprócz tego takie pielgrzymki odwiedzają też inne miejsca silnie związane z wiarą katolicką np. Belem, skąd wyruszali misjonarze i odkrywcy czy wspomniana Alcobaca, gdzie mieści się monumentalny klasztor. Wycieczka po Portugalii zachwyci nie tylko chrześcijan, ale i wszystkich tych, których interesuje historia Półwyspu Iberyjskiego.

 
Artykuł sponsorowany