Ślady podróży wikingów można znaleźć na wybrzeżach niemal każdego kraju europejskiego. Prowadzili koczowniczy tryb życia, przemierzając statkami jeszcze wtedy dziewicze wody. Na kartach historii zapisali się jako bezwzględni i nadużywający piwa rabusie. Nie można jednak im odmówić również nieustraszoności. Choć od czasu, gdy podbijali świat, minęły setki lat, to ich postacie wciąż budzą fascynację. Nic więc dziwnego, że co roku wiele osób wyrusza na wyprawę po Skandynawii, by lepiej poznać ich historię. W jakich miejscach szukać śladów wikingów?

 
Ślady wikingów w Norwegii

Planując podróż po Skandynawii śladami Wojowników Północy, obowiązkowo należy odwiedzić Norwegię. Znajduje się tam wiele punktów, które pozwalają lepiej poznać historię wikingów. Oczywistym przystankiem takiej wyprawy są przepiękne norweskie fiordy. Co jeszcze warto odwiedzić?

  • Kościół Borgund Stavkirke – pierwsze wzmianki na temat tego budynku pochodzą z XIII wieku. Ma budowę słupkową i jest najlepiej zachowanym kościołem z tego okresu w Norwegii. Na budowli umieszczone zostały runiczne inskrypcje i symbole pogańskich wierzeń. Wśród wizerunków dwunastu apostołów można wypatrzeć ukrytą twarz Odyna – głównego boga czczonego przez wikingów.
  • Muzeum Łodzi Wikingów – wyspa Bygdøy, na której mieści się muzeum, została połączona z Oslo dopiero w XIX wieku. Zgromadzenie najcenniejszych skarbów wikingów – łodzi, nie należało do prostych zadań. Niektóre z nich archeolodzy wydobyli z kurhanów, tym samym ocalając od zapomnienia. Na całym świecie istnieją tylko dwa, tak dobrze zachowane statki wikingów i oba podziwiać można właśnie w tym muzeum.
  • Dolina Wikingów w Gudvangen – tuż nad brzegiem przepięknego fiordu Nærøyfjord znajduje się niewielki obóz wikingów. To miejsce warto odwiedzić również z tego względu, że wspomniany fiord znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzający mają okazję spróbować tradycyjnego jedzenia wikingów, wejść do ich namiotów, a także dosiąść wioseł statku.
  • Wioska Wikingów Njardarheimr – w wielu miejscach w Skandynawii znajdują się żywe muzea, w których pokazane jest, w jaki sposób żyli wikingowie. Natomiast Njardarheimr to miejsce, w którym ludzie żyją autentycznie, w taki sposób, jak setki lat temu wikingowie. Doświadczenie tego na własnej skórze jest z pewnością inspirującym i ciekawym doznaniem.

Jakie ślady pozostawili wikingowie w Islandii?

Podróżowanie po zakamarkach Islandii to doskonały sposób na poznanie klimatu wikingów. Wycieczki po Skandynawii śladami jarlów to nie tylko odwiedzanie muzeów, skansenów i średniowiecznych kościołów, ale również podziwianie natury. Przepiękne widoki, zorza polarna i rwące rzeki to tylko niektóre elementy zapierającego dech w piersiach krajobrazu Islandii.

Przemierzając Islandię, warto odwiedzić jej stolicę – Reykjavik. Kilka lat temu naukowcy odnaleźli szczątki budowy i artefakty, których pochodzenie datowane jest na lata 870-930. W mieście znajduje się również muzeum, w całości poświęcone wikingom. Odwiedzający mogą nie tylko podziwiać starożytne przedmioty, ale również przebrać się w strój imitujący odzienie z tamtego okresu..


Co warto odwiedzić w Danii?

Jednym z najważniejszych miejsc, które należy odwiedzić, chcąc poznać bliżej historię wikingów, jest duńskie miasto Ribe. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 890 roku. Ribe jest najstarszym miastem znajdującym się na terytorium Danii i jednym z najstarszych na całym terenie Skandynawii. Ta niezwykle klimatyczna miejscowość pełna jest średniowiecznych zabytków i brukowanych ulic. To stamtąd wikingowie wyruszali na swoje podboje.

Poruszając się śladami wojowników Północy warto odwiedzić muzeum w Ribe. Jedną ze znajdujących się tam atrakcji jest rekonstrukcja średniowiecznego rynku i naturalnej wielkości drakkar, który był największym modelem łodzi używanym przez wikingów.

Kolejnym wartym uwagi przystankiem w Ribe jest Viking Center, czyli rekonstrukcja prawdziwej wioski wikingów. Przekraczając bramę skansenu, można poczuć się jak prawdziwy podróżnik w czasie. Wioska wydaje się tętnić życiem. Znajdują się tam wyposażone domy, kościół, przystań rybacka i warsztaty rzemieślnicze. Oczywiście wszystko utrzymane w klimacie z około 750 roku n.e.

 

Gdzie powinni się wybrać fani wikingów w Szwecji?

W Szwecji warto wybrać się do miejscowości Birka. Uznawana jest za pierwsze, oficjalne miasto w tym kraju i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Została założona w średniowieczu i stanowiła ważny punkt handlowy. Obecnie znajduje się tam rekonstrukcja wioski wikingów. Zwiedzenie tego miejsca to z pewnością nie lada gratka dla każdego fana historii Skandynawii.

W Szwecji warto odwiedzić Gotlandię – zwaną również Wyspą Wikingów. Podobno to miejsce skrywa wiele skarbów wojowników Północy. Wikingowie wielokrotnie powracali na wyspę i wierzyli, że jest ona magiczna i chroni przed złem tych, którzy się na niej znajdują. Obecnie można na niej natrafić na wiele kamiennych kręgów, które są miejscami pochówków jarlów. Gotlandia jest również najbardziej nasłonecznionym regionem Szwecji..

 
Artykuł sponsorowany