Wycieczki z dzieckiem zawsze wymagają od rodziców większych przygotowań. W dużej mierze listę rzeczy do zabrania powinniśmy uzależnić od miejsca, do którego wybieramy się z naszą pociechą. Inne rzeczy będą nam potrzebne w górach, inne nad morzem.

Wyjazd na urlop z dzieckiem

 

Lista rzeczy do zabrania

Pomocnym może być tworzenie listy rzeczy do zabrania już na kilka dni przed wyjazdem. Przelanie myśli na papier zwiększy nasz komfort psychiczny i znacząco zmniejszy prawdopodobieństwo, że o czymś zapomnimy. Co powinno znaleźć się na takiej liście? Warto wypisać kilka głównych kategorii, które następnie będziemy rozszerzać o konkretne rzeczy do zabrania:

  • podstawowa apteczka (warto pamiętać o książeczce zdrowia dziecka);
  • ubrania (przyda się oddychająca podkoszulka z wełny merino, doskonała pod kurtkę przeciwdeszczową i koniecznie nakrycie na głowę);
  • zabawki (wiadomo, ukochany pluszak musi z nami pojechać);
  • przydatne akcesoria (rzeczy, które ułatwią nam podróż z dzieckiem, np. nocnik, chusteczki nawilżane);
  • jedzenie (ulubione przekąski i picie naszej pociechy, bo zawsze warto mieć coś w torebce);
  • pielęgnacja (krem z filtrem, delikatny płyn do kąpieli i płyn hipoalergiczny, gdyby była potrzebna szybkiego wyprania lekko zabrudzonej odzieży).

 

Jak sobie ułatwić taki wyjazd?

Warto rozważyć zabranie ze sobą łóżeczka turystycznego. Sprawdzi się nie tylko nocą. W ciągu dnia, będziemy mogli odłożyć do niego na chwilę dziecko i wziąć choćby szybki prysznic. W aucie sprawdzą się tzw. kubki niekapki. Gdy znużony jazdą maluch zaśnie w foteliku, nie musimy obawiać się, że obleje się swoim piciem. W podróży może się nam przydać również nocnik, którego dziecko będzie mogło użyć w trakcie postoju, a potem w hotelowej łazience. To rozwiązanie będzie nie tylko wygodniejsze dla naszej pociechy, ale również bezpieczniejsze i bardziej higieniczne. Takie nocniki znajdziemy w wielu modelach. Na rynku są również dostępne ich składane, turystyczne wersje, które dzięki temu zajmują znacznie mniej miejsca, co ma znaczenie, kiedy mamy w pełni zapakowany bagażnik.

 

Zabawki

 Dzieci bardzo często nie potrzebują drogich i wymyślnych zabawek, a zajęć, które pobudzają wyobraźnię, rozwijają zdolności manualne i sensoryczne. Wszystkie te kryteria spełnia np. budowanie zamku z piasków na plaży. Nie warto przesadzać z ilością zabranych przez nas zabawek, bo dziecko na miejscu wypoczynku na pewno będzie miało więcej rozrywek i nie będzie czuło potrzeby, by bawić się rzeczami przywiezionymi z domu. Choć to sprawa bardzo indywidualna i zależy od tego, co lubi nasze dziecko. Na pewno warto zabrać ze sobą kilka angażujących zabawek, które zajmują mało miejsca, jak puzzle, zagadki, kompaktowe klocki, a przydadzą się w trakcie podróży. Dobrym rozwiązaniem mogą być również gry planszowe w wersji dla podróżujących, np. warcaby z magnetyczną szachownicą.

 Przed wyjazdem warto zaplanować aktywności dla naszej pociechy, które zajmą ją na dłużej, a nam pozwolą na chwilę odpoczynku. Przyda się również przygotowanie listy rzeczy do zabrania, by o niczym nie zapomnieć.


Artykuł sponsorowany