Historia ludzkości pokazuje, że zabawa bez dwóch zdań była i jest jednym z kluczowych aspektów życia. Dzięki kreatywności człowiek wymyślił niezmierzoną liczbę wariantów rozrywki. Od tych, których moralność możemy uznać za wątpliwą, po te bardziej angażujące nasz umysł. Jedną z form są przeróżne gry, spośród których przez swoją wszechstronność oraz dostępność wyróżniają się gry planszowe. Łączą rozrywkę z rywalizacją, którą uprawiać możemy w zaciszu domowego ogniska. Czyż nie wydaje się to idealnym rozwiązaniem?

Gry planszowe

 

Historia gier planszowych

Zacznijmy od historii naszego bohatera, bo nie jest ona taka oczywista. Gry planszowe według naukowców narodziły się w Mezopotamii ponad 4500 lat temu. Zasady gry były dość proste. Głównym zadaniem graczy było przesunięcie pionków na koniec planszy, używając do tego kostki. Niemalże równolegle w starożytnym Egipcie rozwijała się gra "Senet". Także w starożytności narodził się "Tryktrak", ale swoją największą popularność osiągnął w średniowieczu, który przez swoje hazardowe oblicze zakazywany był przez Kościół.

Świat Wschodu pod względem rozwoju planszówek również nie miał kompleksów względem zachodnich towarzyszy. Najczęściej tworzone były interpretacje istniejących już gier, natomiast powstawały też pierwowzory jak "Liubo" i "Go". Pozycje te miały nieodzowny wpływ na rozwój ichniejszej kultury. Późniejsze wieki też przynosiły ze sobą rozwój nowych gier planszowych m.in. szachów. Natomiast w większości było to urozmaicanie już istniejących.

 

Gry planszowe – ocean gatunków, wariantów i frajdy

Tysiące lat rozwoju przyniosły nam ogromny wybór gier planszowych. Możemy w tym aspekcie być dość wybredni, ponieważ istnieje wiele kategorii, spośród których możemy wybrać swoje ulubione pozycje. Planszówki klasyfikowane są względu na swoją mechanikę, przewidywaną liczbę graczy, rodzaj gry. Natomiast najpopularniejszym podziałem jest ten następujący:

  • hybrydy,
  • eurogry,
  • ameritrash,
  • gry imprezowe,
  • kooperacyjne,
  • dla dzieci i całej rodziny.

Te ostatnie stanowią największy odłam charakteryzujący się największym pożądaniem. Świetnie wypełniają wspólnie spędzany czas, rozwijając więzy między członkami rodziny poprzez wspólną zabawę. Przykładem może być tu popularny chińczyk, czy też "Monopoly". Jednakże prym w świecie gier planszowych w aspekcie elitarności oraz znaczenia bez dwóch zdań niosą za sobą szachy, które przekroczyły barierę rozrywki i są polem rywalizacji najwybitniejszych umysłów świata.

Historia bohatera tekstu pokazuje, iż tak pozornie błahy i próżny aspekt życia jak zabawa może stanowić pole do rozwoju osobnej kultury, która może kształtować i rozwijać wiele dziedzin. Patrząc z drugiej strony, gry planszowe wyróżniając się szeroką paletą wyboru, tworząc wokół siebie tradycję, która łączy pokolenia i pomaga zacieśniać relacje w społeczeństwie.

 


Artykuł sponsorowany