Bezpieczne obozy młodzieżowe - na co zwrócić uwagę?
Obozy młodzieżowe to wspaniała przygoda, w której udział wziąć mogą już kilkulatkowie. Im młodsze dziecko, droższa wycieczka i bardziej oddalona od miejsca zamieszkania destynacja, tym większe obawy rodzica o bezpieczeństwo takiego wydarzenia. Jak wybrać obóz młodzieżowy, by nie musieć się martwić dosłownie o nic?
Zasada #1 – Sprawdź doświadczenie organizatora obozu młodzieżowego
Jak wybrać obóz młodzieżowy, żeby nie martwić się o bezpieczeństwo dziecka? Upewnij się, że podmiot, z którym ma wyjechać na wakacje Twoja pociecha, specjalizuje się właśnie w turystyce dziecięcej i młodzieżowej oraz ma w tym obszarze bogate doświadczenie. Poszukaj w Internecie opinii o koloniach, obozach młodzieżowych, wycieczkach szkolnych czy zimowiskach, organizowanych przez wybraną przez Ciebie firmę. Ważne, żeby były to autentyczne, niemoderowane opinie prawdziwych ludzi, a nie fake’owych kont.
Zasada #2 - Zweryfikuj status prawny organizatora obozu młodzieżowego
Jak wybrać obóz młodzieżowy, żeby się nie martwić o wpłacone pieniądze? Sprawdź, czy firma, z którą ma wyjechać Twoje dziecko, została wpisana do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych danego województwa. Zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, każdy organizator turystyki musi posiadać finansowe zabezpieczenie swojej działalności gospodarczej. Tzw. gwarancja ubezpieczeniowa poprawia wiarygodność przedsiębiorstwa i chroni Twoje interesy w sytuacji ogłoszenia przez organizatora niewypłacalności. Jeśli widziałeś, ile kosztują obozy młodzieżowe, np. zagraniczne obozy językowe, to jesteśmy pewni, że nie chciałbyś stracić takich pieniędzy. Suma gwarancyjna powinna opiewać na co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Rzetelny organizator bez problemu udostępni Ci skan certyfikatu potwierdzającego nabycie gwarancji ubezpieczeniowej. Zobacz, jak wygląda taki dokument na KochamWakacje.pl - portalu, który oferuje bezpieczne kolonie i obozy młodzieżowe.
Zasada #3 - Poznaj opiekunów wybranego obozu młodzieżowego
Fachowa kadra pedagogiczna to jeden z gwarantów bezpieczeństwa. Oczywiście osobiste spotkanie z kadrą obozową przed wyjazdem nie zawsze jest możliwe. Wynika to z dużej liczby klientów z całej Polski oraz z wielkości i rozproszenia załogi obozowej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by poprosić organizatora o dokumenty potwierdzające kwalifikacje osób, które będą opiekować się Twoim dzieckiem. Często organizatorzy sami chcą pochwalić się kompetencjami zatrudnionej kadry na swoich stronach internetowych czy kontach w mediach społecznościowych. Trudno wyobrazić sobie lepszą formę promocji obozu młodzieżowego. Jeśli Twoje dziecko ma specjalne potrzeby, o których wolisz poinformować z wyprzedzeniem opiekunów, zamieść taką wzmiankę na karcie kwalifikacyjnej.
Zasada #4 - Dopytaj organizatora obozu młodzieżowego o nurtujące Cię kwestie
Godnego zaufania organizatora lub pośrednika poznasz po profesjonalnym podejściu do klienta. Bez wahania powinien odpowiedzieć na Twoje pytania. Po rozmowie musisz mieć poczucie, że Twoje dziecko będzie w bezpiecznych rękach. O co warto zapytać? Na przykład o to, ile osób będzie sprawować opiekę nad dziećmi podczas obozu. W przypadku dzieci w wieku do lat 13, na jednego opiekuna nie powinno przypadać więcej niż 15 uczestników. Zarówno dla uczestników obozów, jak i dla ich rodziców bardzo istotne jest zakwaterowanie. Obiekt, w którym wypoczywać będzie dziecko, powinien gwarantować komfortowe warunki mieszkaniowe oraz zapewniać swobodny dostęp do miejsc rekreacyjnych i atrakcji turystycznych. Dopytaj też, z kim będzie można się skontaktować, gdyby dziecko nie odbierało telefonu.
Artykuł sponsorowany