Egipt to kraj słynący ze swojego bogatego dziedzictwa kulturowego i zabytków. Co roku odwiedzany jest przez miliony turystów z całego świata. Starożytni Egipcjanie pozostawili po sobie bardzo dużo niepowtarzalnych budowli, które przetrwały tysiąclecia. Do dziś zachwycają one swoim pięknem i majestatycznym stylem.

Piramidy w Gizie

5 zabytków w Egipcie, które trzeba zobaczyć

 
1. Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie to zdecydowanie jedno z najbardziej znanych i ikonicznych miejsc nie tylko w Egipcie, ale też na całym globie. Mowa tutaj o trzech olbrzymich grobowcach zbudowanych z kamieni bloków, które stały się symbolem starożytnego Egiptu. Piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa powstały w okresie Starego Państwa, około 4500 lat temu i do czasów obecnych są jednymi z największych budowli z kamienia, jakie kiedykolwiek powstały. Najpopularniejsza jest zdecydowanie piramida Cheopsa, która nazywana jest też Wielką Piramidą. Pierwotnie miała ona około 146 metrów wysokości. Służyła jako grobowiec faraona Cheopsa, który panował w okresie od 2589 do 2566 roku p.n.e. Planujesz wakacje w Asuanie? Sprawdź koniecznie wakacyjne oferty: https://www.egipt.info.pl/asuan.xml


2. Świątynia Philae

Świątynia Philae należy do wspaniałego kompleksu świątyń zlokalizowanego na wyspie pośród Nilu. Mowa tutaj o miejscach kultu bogini Izydy i jej męża Osirisa. Świątynie te zostały zbudowane w okresie ptolemejskim, a ich architektura jest imponująca. Świątynia Philae była jednym z najważniejszych miejsc kultu w Egipcie, a obecnie jest to jeden z najpiękniejszych zabytków w całym Asuanie.


3. Starożytny Sfinks

Starożytny Sfinks to zabytek zbudowany z wapienia. Znajduje się on obok piramidy Cheopsa w Gizie w Egipcie. Sfinks to rzeźba w kształcie olbrzymiej głowy człowieka oraz ciała lwa, który stoi na wysokim postumencie. Ten zabytek jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli starożytnego Egiptu, a jego historia sięga około 4500 lat. Starożytny Sfinks mierzy blisko 20 metrów wysokości i 73 metry długości.


4. Muzeum Nubii

W Asuanie, w południowym Egipcie, zlokalizowane jest Muzeum Nubii. Mowa tutaj o jednym z najważniejszych muzeów w Egipcie. Mieści się ono w pobliżu Wysokiej Tamy, która została zbudowana w celu zatrzymania fali wody z Nilu. Co ciekawe, w Muzeum Nubii znajdują się liczne zabytki, które mają związek z historią Nubii, czyli regionu położonego na południe od Egiptu. W tym miejscu można zobaczyć bardzo ciekawych zabytków. Mowa tutaj o rzeźbach, narzędziach, amuletach czy wazach pochodzących z różnych okresów historii Nubii oraz Egiptu.


5. Dolina Królów

Dolina Królów to obszar zlokalizowany na zachodnim brzegu Nilu, w pobliżu miasta Luksor w Egipcie. To miejsce znane na całym świecie z powodu wielu przepięknych grobowców królów z czasów starożytnych. Warto zaznaczyć, że Dolina Królów była miejscem pochówku faraonów z dynastii XVIII, XIX i XX, która panowała w starożytnym Egipcie pomiędzy 1550 a 1069 rokiem p.n.e. W tej dolinie znajduje się ponad 60 grobowców. Najważniejsze z nich to te pochodzące od władców jak Tutanchamon, Ramses II czy Seti I. Dolina Królów jest licznie odwiedzana przez turystów z całego świata.


Artykuł sponsorowany