Jeśli poruszanie się po naszym serwisie sprawia Ci problem lub czegoś nie rozumiesz, zapraszamy do zapoznania się z poniższym opisem portalu.

1. Logowanie i rejestracja

Aby w pełni korzystać z serwisu Wakacje z dzieciakiem użytkownik musi się zalogować.
Formularz logowania i rejestracji znajduje się pod ostatnią pozycją w menu - Zaloguj. Można to zrobić również szybko i w każdej chwili za pomocą przesuwającego się okienka na prawym boku każdej strony serwisu. W ten sam sposób można się wylogować.

Rejestracja jest bardzo szybka i nie wymaga odbierania listu e-mailowego z aktywacją.
Adresy pocztowe użytkowników są w pełni bezpieczne i nigdy nie zostaną wykorzystane do wysyłania reklam i innego spamu.

Po zalogowaniu się użytkownik zobaczy nową pozycję w menu - Profil. Ma w niej możliwość podać informacje widoczne publicznie oraz zdjęcie pojawiające się przy jego wpisach w serwisie - tzw. awatar. Strona ta jest zintegrowana z forum dyskusyjnym, więc można tu zobaczyć także swoje wypowiedzi z forum.

Do zmiany ustawień profilu służy przycisk Edytuj swój profil po prawej stronie, na zielonym pasku.

2. Dodawanie informacji do serwisu


Dodać można wpis lub relację.
Wpis składa się z 2 części: opisu atrakcji/miejsca turystycznego i relacji z pobytu w nim.
Relacja to tylko ta druga część.
Przy opisie atrakcji/miejsca turystycznego ważne jest właściwe podanie nazwy miejscowości oraz zlokalizowanie jej na mapie. Umożliwi to innym użytkownikom nie tylko łatwe odnalezienie miejsca, ale również system będzie w stanie wyszukać pobliskie atrakcje (na podstawie współrzędnych geograficznych).
Gdy jeden użytkownik doda wpis, kolejny nie musi już opisywać danego miejsca, tylko dopisuje przy nim samą relację.

Oceny użytkowników są sumowane, a relacje prezentowane zbiorczo. Tak więc wpis jest bazą dla wszystkich kolejnych relacji.

Przy każdym wpisie znajduje się zakładka Galeria Użytkowników, gdzie każdy może dodać zdjęcia opisywanego miejsca, nawet gdy nie doda relacji. Gdy to jednak zrobi (bez względu na to czy wcześniej czy później), miniaturki zdjęć pojawią się przy jego relacji.

Relacje mogą być komentowane przez użytkowników zarejestrowanych oraz gości.


Formularz dodawania wpisu.
Aby dodać wpis należy się najpierw zalogować.
Jeśli chcesz dodać wpis dotyczący miejsca w Polsce, wybierz kategorię Polska i jako podkategorię nazwę województwa.
Wpis spoza Polski powinien znaleźć się w kategorii "Reszta świata" i podkategorii takiej jak nazwa kraju.
Po wybraniu kategorii otworzy się właściwy formularz. Każde pole zostało w nim dokładnie opisane.
Te oznaczone czerwona gwiazdką są obowiązkowe.

Możesz tu dodać zdjęcie danego miejsca, stanie się ono wtedy jego głównym wizerunkiem w serwisie. Inne zdjęcia można dodać w każdym momencie do Galerii Użytkowników. Jeśli nie dodasz zdjęcia, pojawi się obrazek z napisem "zdjęcie zastępcze"

W dodawanej relacji nie zapomnij o istotnych z punktu widzenia rodziców wskazówkach, np. czy da się poruszać z wózkiem, czy jest bezpiecznie dla dziecka czy są toalety itp.

3. Omówienie zawartości serwisu

Pozycje w menu: Atrakcje i miejsca

Znajdziemy tu atrakcje i miejsca turystyczne dopisane przez użytkowników. Można je wyszukać wg różnych kryteriów: kategorii, nazwy miejscowości, pierwszej litery miejscowości czy tekstu znajdującego się w nazwie lub opisie miejsca.

Niżej znajduje się lista kategorii wraz z ilością wpisów,a na samym dole mapa z zaznaczonymi wszystkimi opisanymi miejscami. Jest ona interaktywna. Klikając na wybrany punkt (marker) można zobaczyć dymek z miejscowości, nazwą, zdjęciem i oceną tego miejsca. Klikając w nazwę przeniesiemy się do strony z opisem i relacjami.
W górnym lewym rogu mapy znajdują się przyciski do zmiany jej skali. W górnym prawym rogu można zmienić typ mapy.Pozycje w menu: Relacje turystów

Strona ze wszystkimi relacjami dodanymi przez użytkowników. Domyślnie wyświetlane są one w kolejności dodania, od najnowszej do najstarszej. Klikając w tytuł relacji przeniesiemy się do strony atrakcji/miejsca turystycznego wraz z jego opisem, położeniem, zdjęciami i wszystkimi relacjami. Relacje można sortować wg innych niż data kryteriów, a także komentować.

Pozycje w menu: Dodaj nowy wpis

Strona służąca do dodawania nowego wpisu. Należy się upewnić, że atrakcja/miejsce turystyczne nie jest już dodane. Wtedy na jego stronie dopisujemy tylko samą relację.

Jeśli miejsce nie jest opisane w serwisie, formularz jest wtedy dłuższy o pola go identyfikujące i służące do jego lokalizacji na mapie.

Strona atrakcji/miejsca turystycznego

Strona ta prezentuje wszelkie informacje o atrakcji/miejscu turystycznym. W poszczególnych zakładkach można przeczytać jego opis, zobaczyć lokalizację, sprawdzić co ciekawego znajduje się w pobliżu, oglądnąć zdjęcia nadesłane przez użytkowników oraz zobaczyć kto odwiedził już to miejsce.

W zakładce Galeria Użytkowników, każdy może dodać zdjęcia opisywanego miejsca, nawet gdy nie doda relacji. Gdy to jednak zrobi (bez względu na to czy wcześniej czy później), miniaturki zdjęć pojawią się przy jego relacji.
Pod tytułem można zobaczyć powyższy panel z następującymi informacjami:
autor wpisu, data dodania do serwisu, ilość wyświetleń strony, ilość osób, która odwiedziła to miejsce. Jeśli użytkownik kliknie na ostatni przycisk, liczba obok zwiększy się, a jego avatar pojawi się w zakładce Byli w tym miejscu.

W tym panelu użytkownik może kolejno: dodać punkt +1 dla tej strony (prosimy o klikanie!) w wyszukiwarce Google, wysłać notkę na Tweetera, "polubić" stronę w Facebooku lub wysłać wiadomość z linkiem do tej strony do znajomego na Facebooku.

Niżej znajduje się przycisk dodawania nowej relacji oraz podsumowanie ocen atrakcji/miejsca. Na końcu prezentowane są relacje użytkowników.

Strona z wymienionymi atrakcjami/miejscami z danej kategorii

Tu można zobaczyć np. wszystkie miejsca turystyczne z obszaru jakiegoś województwa lub kraju.
Panel po lewej prezentuje skrócony opis każdego miejsca, a po prawej znajduje się interaktywna mapa, na której zaznaczone są miejsca wymienione na tej stronie. Po najechaniu kursorem myszy na tytuł atrakcji/miejsca, na mapie pokaże się dymek z jego lokalizacją.

Strona z atrakcją

Strona ta składa się z kilku zakładek oraz relacji użytkownika. W zakładkach można przeczytać opis encyklopedyczny atrakcji, zobaczyć jej położenie mapie, wytyczyć trasę ze swojego miejsca zamieszkania, sprawdzić co ciekawego jest w okolicy atrakcji, przejrzeć fotogalerię turystów itp.

Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami.