Wnętrze ze słynnym kandelabrem

KOŁOBRZEG - Gotycka bazylika z wieżą widokową

 
5.3 (2)
  2407 0

Wieża katedralna

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Gotycka bazylika z wieżą widokową
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Gotycki kościół farny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu powstał w XIV wieku. Początkowo miała status kolegiaty, a współcześnie w 1972 r. zyskała rangę konkatedry, w 1979 ponownie kolegiaty, a w 1986 r. Jana Paweł II nadał świątyni godność bazyliki mniejszej. Obecny wygląd budowli pochodzi z końcu XV stulecia, gdy liczne rozbudowy zostały zwieńczone połączeniem dwóch wież w jeden masywny blok wieżowy. Od XVI w., jak wiele światyń na Pomorzu, przeszła w ręce luteran. Wielokrotnie niszczona, w pełni odbudowana została w XIX wieku. Wtedy w wieżę wmurowano kule armatnie - pozostałości wojen XVII-XIX wieku. Podczas II wojny św. kościół był ważnym punktem strategicznym i został zniszczony przez wojska sowieckie. Z tego powodu miał ulec rozbiórce, ale ostatecznie w latach 50-tych przystąpiono do odbudowy, a następnie władze postanowiły jego część przeznaczyć na Muzeum Oręża Polskiego. Miejscem kultu ponownie stał się w latach 70-tych. W XXI wieku przeprowadzono gruntowną renowację i adaptacje na cele turystyczne wieży, w której m.in. zainstalowano windę. Od 2013 roku funkcjonuje w niej wystawa czasowa i taras widokowy. W 2020 r. postawiono makietę (6x4 m) portu i fortyfikacji XIX-wiecznego Kołobrzegu, wykonaną przez uczniów ZS 1 im. H. Sienkiewicza (wstęp płatny). Kościół wyróżnia się czterema krzywymi filarami, których odchylenie od pionu wynosi do 60 centymetrów (powstały na skutek niestabilnego terenu), najstarszymi w Polsce gotyckimi stallami (ławy w prezbiterium), jedynym w Polsce gotyckim świecznikiem siedmioramiennym z 1327 roku, chrzcielnicą z 1355 roku, XV- I XVI-wieczne żyrandola i (świecznikami wiszącymi). Bazylikę można zwiedzać poza nabożeństwami w dni powszednie 9.00 – 16.30, w niedzielę 14.00 – 15.30.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Krzywe kolumny bazyliki
Wystawa w wieży
Taras widokowy w wieży
Widok z wieży na Kołobrzeg
Wnętrze ze słynnym kandelabrem

Filmy

Telewizja Kablowa Kołobrzeg - MAKIETA PREZENTUJACA PORT I FORTYFIKACJE W KOLOBRZESKIEJ BAZYLICE

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP - ul. Mariacka 5, Kołobrzeg   tel. +48 94 352 61 50 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kołobrzeg (woj. Zachodniopomorskie) - Gotycka bazylika z wieżą widokową

format D: N54.1759938°,  E15.5742681°
format DM: 54° 10.559628'N, 15° 34.456086'E 
format DMS: 54° 10' 33.58''N, 15° 34' 27.37''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.3(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Kolejny punkt widokowy w Kołobrzegu, ale nie tak spektakularny jak w latarnia morska. Plus za windę, nie musiałem się męczyć z niemowlakiem.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 5 lat
Data pobytu
lipiec 2020
K
Ocena atrakcji
 
5.5
Bazylika znajduje się w centrum miasta, jest więc trochę oddalona od dzielnicy turystycznej (nadmorskiej). Podjeżdżając autem trzeba być przygotowanym na szukanie miejsca parkingowego, o które w Kołobrzegu ciężko, mimo płatnej strefy.
Do zwiedzania jest sam kościół oraz odpłatnie wieża. Bazylika to okazała średniowieczna budowla, który ucieszy każdego miłośnika zabytków. Wewnątrz jest parę unikalnych rzeczy jak zakrzywienie kolumn i rzadkie wyposażenie typu gotycki kandelabr przypominający wielki żydowski świecznik (choć nim nie jest), o czym można przeczytać na tabliczkach informacyjnych, ale jeśli nie zwiedzamy z przewodnikiem, lepiej wcześniej zaznajomić się z historią i opisem obiektu.
W wieży mieści się Muzeum Diecezjalne. Na górę można się dostać windą lub schodami. Do zwiedzania są dwie kondygnacje, z tego najwyższa to punkt widokowy. Możemy z niego oglądać Kołobrzeg, choć tylko przez szyby. Widok nie jest porywający - zabudowa miejska z blokowiskami, ale przynajmniej na horyzoncie widać Bałtyk.
Niżej jest kondygnacja ekspozycyjna. Wysoka, złożona z kilku pomieszczeń, bo wieża bazyliki także jest niezwykła. To połączenie 2 wież i co tworzy bryłę naprawdę pokaźnych rozmiarów. Surowe ceglane mury, gotyckie okna i łukowe przejścia robią klimat. Widać możliwości na ciekawe zagospodarowanie, ale podczas naszej wizyty było praktycznie pusto, stały jedynie plansze z fotografiami katedry i miejscowego biskupa A. Jeża. To powinno zostać poprawione.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
czerwiec 2018
Wieża katedralna
Krzywe kolumny bazyliki
Wystawa w wieży
Taras widokowy w wieży
Widok z wieży na Kołobrzeg
Wnętrze ze słynnym kandelabrem

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kołobrzeg w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kołobrzeg wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.