KOŁOBRZEG - Muzeum Oręża Polskiego

KOŁOBRZEG - Muzeum Oręża Polskiego

 
5.0 (1)
  1671 0

KOŁOBRZEG - Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu otwarto w 1963 r. Początkowo mieściło się w wieży Bazyliki Mariackiej. Obecnie zajmuje większy obszar, ale również w centrum miasta. Wystawa stała znajduje się w specjalnie zaprojektowanym pawilonie wystawowym, ekspozycja sprzętu ciężkiego na placu w plenerze, a wystawy czasowe w gotyckiej kamienicy kupieckiej. Misją Muzeum jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego związanego z historią i tradycją Wojska Polskiego, Ziemi Kołobrzeskiej oraz całego Pomorza Zachodniego. Placówka prezentuje więc militaria od średniowiecza do współczesności. Posiada bogatą kolekcję pamiątek i mundurów z okresu powstań narodowych oraz I i II wojny światowej. Dopełnieniem wystawy jest kolekcja pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej wyeksponowana w sali techniki i w plenerze, gdzie można zobaczyć m.in. jedyny w polskim muzeum oryginalny czołg niemiecki z czasów II wojny światowej - Panzerkampfwagen IV czy wyrzutnie rakiet SKUD. Muzeum Oręża Polskiego czynne jest codziennie w sezonie (VII-VIII) 9-18, po sezonie do 16, od września w poniedziałki zamknięte. Bilet wstępu można połączyć z innymi muzeami kołobrzeskimi, cena będzie wtedy tańsza. Dostępne są też bilety na samą wystawę plenerową.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Dział średniowieczny
Wystawa plenerowa
Hangar z pojazdami wojskowymi
Diorama
KOŁOBRZEG - Muzeum Oręża Polskiego

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Oręża Polskiego - ul. Gierczak 5, Kołobrzeg   tel. +48 94 352 52 53 , +48 94 352 12 88 (rezerwacje) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kołobrzeg (woj. Zachodniopomorskie) - Muzeum Oręża Polskiego

format D: N54.1744427°,  E15.5746222°
format DM: 54° 10.466562'N, 15° 34.477332'E 
format DMS: 54° 10' 27.99''N, 15° 34' 28.64''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Muzeum położone w centrum miasta bez własnego parkingu, auto trzeba więc zostawić w płatnej strefie.
Wystawy prezentują militaria od czasów średniowiecznych. Jest dużo oryginalnej broni i amunicji, miecze, włócznie topory. Fajnie wykonano model drużyny książęcej z wojem na koniu uplecionym ze sznurka.
Dalej zbroje i pierwsze pistolety. Z XVII-wiecznych bitew zaprezentowano uzbrojenia husarskie, nie zapomniano również o zmaganiach na morzu, są stare kotwice i wyposażenia okrętów.
Najwięcej poświęcono oczywiście wiekowi XX. Dominują mundury i wyposażenie żołnierzy z różnych okresów tego stulecia i to było coś co mocno wynudziło nasze dzieci, nas zresztą też. Miłośnicy tematyki na pewno docenią ekspozycję, ale dla przeciętnych turystów kolekcja wydaje się nużąca. Ciekawszymi akcentami jest gablotka poświęcona Enigmie z modelem maszyny dekodującej oraz zestawienie pocisków różnego kalibru.
Super jest za to ostatnia sala z efektownie podświetlonym przejściem. Znajduje się tu wielki obraz połączony z dioramą przedstawiający walki o Kołobrzeg w 1945 r. oraz makietę zaślubin z morzem pod przyszłą latarnią morską.
Dalej przechodzi się do pomieszczenia przypominającego hangar, gdzie stoi ciężki sprzęt w postaci amerykańskich i sowieckich pojazdów, motocykli, wyrzutni rakiet. Jest nawet samolot oraz oryginalna amfibia Forda.
Reszta ekspozycji to część plenerowa. Zakonserwowane czołgi, wyrzutnie rakiet i inna artyleria, samoloty, wozy milicyjne, a także słupki graniczne. Dużo tego, ale niestety tylko do paru egzemplarzy przystawione są schodki, po których można wejść aby spojrzeć do kabiny samolotu czy zobaczyć czołg z góry i zrobić sobie zdjęcie. Po raz kolejny muszę napisać, że pod tym względem polskie muzealnictwo nie dorównuje chociażby słowackiemu, gdzie takie maszyny stoją sobie przy budynku muzeum i dzieci mogą wchodzić, bawić się na nich do woli.
W sumie jednak Muzeum Oręża jest interesującą placówką, do oglądania jest sporo, zwiedzanie zajmie więc spokojnie 1 godzinę.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
czerwiec 2018
KOŁOBRZEG - Muzeum Oręża Polskiego
Dział średniowieczny
Wystawa plenerowa
Hangar z pojazdami wojskowymi
Diorama
KOŁOBRZEG - Muzeum Oręża Polskiego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kołobrzeg w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kołobrzeg wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.