Widok z wieży

KOSZALIN - Góra Chełmska z wieżą widokową

 
5.0 (1)
  3422 1

KOSZALIN - Góra Chełmska z wieżą widokową

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Góra Chełmska z wieżą widokową
  • Atrakcja całoroczna

Góra Chełmska to wzniesienie o wys. 136 m (najwyższe na Pomorzu Środkowym), położone 8 km w linii prostej od Morza Bałtyckiego. Od XII w. znajdowało się na niej sanktuarium maryjne, do którego przybywali pielgrzymi nawet z Włoch i Hiszpanii. Podczas badań archeologicznych natrafiono na ślady murów kaplicy z XIII w., kościoła z XV w., cmentarzysko oraz relikty nieznanej konstrukcji, którą niektórzy utożsamiają ze świątynią pogańską. Obecnie na szczycie postawiono współczesną kaplicę - Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej z kopią cudownego obrazu z Schönstatt oraz wyeksponowano resztki średniowiecznych obiektów. W 1991r. pielgrzymka na Górę i modlitwa w kaplicy była punktem programu odwiedzin Koszalina przez Jana Pawła II. Od XIX w. Góra stał się miejscem rekreacyjnym z kawiarniami i restauracjami oraz wieżą widokową, tracąc religijny charakter już w czasach reformacji. W latach 90-tych zdewastowany teren przekazano Szensztackiemu Instytutowi Sióstr Maryi, który przeprowadził remont wieży (wys. 32 m), a w 2014 r. rozpoczął budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego, które będzie otaczało wieżę, stąd w latach 2016 i 2017 występują trudności z wejściem na wieżę. Przez Górę Chełmską przebiega 5 szlaków turystycznych. Jest ona otwarta w sezonie (VI-IX) w g. 10-19. Po sezonie do g. 16 tylko w sob.- niedz. przy dobrej pogodzie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z wieży
Kaplica
Relikty średniowiecznej kaplicy
Różaniec
Widok z wieży

Filmy

Portal Koszaliński - Drone Flights Koszalin   Góra Chełmska   Wieża Widokowa

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Szensztacki Instytut Sióstr Maryi - ul. Słupska 1, Koszalin-Góra Chełmska   tel. +48 94 345 44 99 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Koszalin (woj. Zachodniopomorskie) - Góra Chełmska z wieżą widokową

format D: N54.2046939°,  E16.226792°
format DM: 54° 12.281634'N, 16° 13.60752'E 
format DMS: 54° 12' 16.90''N, 16° 13' 36.45''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Góra Chełmska to wzgórze na terenie miejskim Koszalina. Pozwala z hałaśliwych ulic szybko przenieść się na teren spokojnego, przyjemnego lasu.   Na początku wita nas bramą z pamiątkami po  wizycie papieża. Potem jest  krótka i wygodna  droga na szczyt  (przejezdna dla wózków). 
Na górze zdziwiły  nas ogrodzenia budowlane i wizualizacjami, na których tutejsza  wieża widokowa jest wkomponowana w centrum turystyczno-pielgrzymkowe. Dość niecodzienny pomysł, ale efekt może być ciekawy.  Na szczęście, mimo prowadzonych prac wejście było zabezpieczone i dostępne dla zwiedzających. 
Wieża wygląda efektownie, jest bardzo wysoka  i wąska, wejście wymaga więc sporo wysiłku. Zwiedzaliśmy ją ok. 10 lat temu i widok był wtedy niezapomniany. Jak się okazało była to zasługa aury. Wówczas niebo było zasnute ciemnymi chmurami, w oddali widać było ulewę, lasy dookoła wyglądały groźnie, a teraz mieliśmy  zwykle pogodne popołudnie. Choć panorama jest bardzo rozległa to  robiła już trochę mniejsze wrażenie. Poza przyrodą z jeziorem Jamno i Bałtykiem w tle, widzimy też blokowiska Koszalina. Taras jest otwarty i obudowany, więc dzieci do ok. 1,20 bez podniesienia nic nie zobaczą.   
Góra Chełmska to nie tylko wieża. Uwagę zwraca fajny kamienny różaniec, a zarys XIII-wiecznej kaplicy i zalany asfaltem kawałek muru kościoła zainteresuje pasjonatów nieistniejących zabytków. Jest jeszcze kapliczka z cudownym obrazem, otoczona kwiatami. 
Kiedyś działała tu mała gastronomia, spacerowało  sporo ludzi, ale teraz budki były zamknięte, a turystów zero. Być może to przez remont, ale ogólnie miejsce to potrzebuje ożywienia. Oby budowane centrum w tym pomogło...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Zdjęcie
Widok z wieży
Kaplica
Relikty średniowiecznej kaplicy
Różaniec
Widok z wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Koszalin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Koszalin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.