DOBRZYCA - Ogrody Hortulus Spectabilis

DOBRZYCA - Ogrody Hortulus Spectabilis

 
6.0 (2)
  4494 1

Widok na wieżę

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ogrody Hortulus Spectabilis
  • Miejsce na medal 2015

Ogrody Hortulus Spectabilis otwarto w 2014 roku po 11-letnich przygotowaniach i są one wciąż w rozbudowie. Mają pełnić rolę miejsca wypoczynku i rekreacji. Głównym elementem ogrodów jest największy na świecie labirynt grabowy. Na powierzchni ok. 1 ha posadzono ok. 18 tys. drzew, które mają po 2 m wysokości. Labirynt posiada 3 trasy przejścia. Towarzyszy mu wysoka na 20 m wieża widokowa. W ogrodach prezentowane jest wiele różnych kompozycji, w tym: ogrody Magii, Energii, Czasu, Przestrzeni, różane, bylinowe, bukszpanowe, odtworzony kalendarz celtycki, kamienny krąg, dolmen. W okolicy ogrodów przebiega kilka szlaków rowerowych i pieszych, a odległość od wybrzeża Bałtyku to 7 km. Ogrody są otwarte od maja do września, codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 10:00-17:00, w wakacje do 20:00. Parking bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
DOBRZYCA - Ogrody Hortulus Spectabilis
Ogród
Ogród Klanedarz Celtycki
DOBRZYCA - Ogrody Hortulus Spectabilis

Filmy

wSzczecinie - Ogrody Hortulus

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ogrody HORTULUS SPECTABILIS - Dobrzyca 76   tel. +48 94 318 13 18 , +48 602 610 041 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Dobrzyca (woj. Zachodniopomorskie) - Ogrody Hortulus Spectabilis

format D: N54.1668281°,  E15.9263734°
format DM: 54° 10.009686'N, 15° 55.582404'E 
format DMS: 54° 10' 00.58''N, 15° 55' 34.94''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Jedna z najlepszych atrakcji na Pomorzu. Ogrody na wielkim obszarze, wiec trzeba zarezerwować kilka godzin. Radzę nie omijać nawet sklepiku, bo towar bardzo interesujący...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
15 lat
Data pobytu
sierpień 2020
M
Ocena atrakcji
 
6.0
Drugi ogród Hortulus w Dobrzycy oglądaliśmy tuż po pierwszym. Na pewno jest to wygodniejsze i tańsze, ale gdybym miał tu przyjechać ponownie to wolałbym rozdzielić ich zwiedzanie na dwa dni. Po naszych zachwytach nad  ogrodem tematycznym, Spectabilis nie robił już takiego wrażenia, choć jest równie piękny i pomysłowo wykonany. Po prostu po kilku godzinach chodzenia pośród  nie wiem jak urokliwej przyrody,  następuje pewien przesyt i zmęczenie. 
W drugim ogrodzie  widać  inną koncepcję  rozplanowania, główna zmiana to przestrzeń, której tutaj jest mnóstwo. W Tematycznym wszystko było skondensowane, jeden typ ogrodu przechodzi płynnie w drugi, a tutaj jest dużo swobody, wyraźne odstępy między poszczególnymi kompozycjami,  szerokie alejki.  Dlatego są mniejsze restrykcje i bez problemu można wjechać  z wózkiem.
Nie jest może tak klimatycznie - rośliny są niskie i grządki luźniej rozmieszczone,  wrażenia przeniesienia się w bajeczne miejsce jest słabsze,  ale wysoka wieża widokowa i wielki roślinny labirynt to kapitalne atrakcje. I chociażby na zabawę  w nim warto zachować dużo sił. Z wieży doskonale wszystko widać, można też wykrzykiwać czy wskazywać podpowiedzi  osobom w labiryncie, ale co godne pochwały stał na niej pracownik parku, który właśnie tym się zajmował.
Labirynt jest imponujący i można długo po nim błądzić. Fajnie, że pomyślano o najmłodszych dzieciach i wykonano miniaturkę z niskimi krzewami,  między którymi mogą chodzić same.
W ogrodzie da się  zauważyć elementy świadczące, że właściciele trochę odjechali i  mają hopla na punkcie tajemnych  mocy w przyrodzie. Utworzono np. sztuczny dolmen  w miejscu, w którym  kiedyś  stała prawdziwa budowla megalityczna, a  współczesny kamienny krąg  stoi  na prastarym kręgu Gotów - tak wynika  z ich badań i natężenia mocy odczytywanego przez radiestetów! (podobne banialuki można przeczytać na tablicach informacyjnych).  Niemniej jednak są to ciekawe rzeczy. Świetnie zrobiono okrągły  ogród podzielony na 4 części, zgodnie z porami roku, aleję zegarów słonecznych i hortensji.  Piękne są różnego typu rosaria, grządki, rabatki. Po całym ogrodzie rozstawione są stylowe  ławki jak i  zwykłe plastikowe krzesełka, nie było więc problemu ze znalezieniem  miejsca na odpoczynek.
Podobnie jak w tematycznym Hortulusie, tak i przy tym ogrodzie  funkcjonuje bar i sklep. Z baru nie korzystaliśmy, a sklep oferuje podobny (tzn. bogaty)  asortyment  artykułów dekoracyjnych i pamiątek. Stoi tu też okrągła tablica ukazująca złudzenie optyczne,  więc może to być zaczątek jakiejś przyszłej alei z iluzjami. Nie przypominam sobie placu zabaw.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Widok na wieżę
Zdjęcie
DOBRZYCA - Ogrody Hortulus Spectabilis
Ogród
Ogród Klanedarz Celtycki
DOBRZYCA - Ogrody Hortulus Spectabilis

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobrzyca w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobrzyca wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.