ŚWINOUJŚCIE - Rejs wsteczną deltą Świny

ŚWINOUJŚCIE - Rejs wsteczną deltą Świny

 
5.0 (1)
  5390 1

ŚWINOUJŚCIE - Rejs wsteczną deltą Świny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rejs wsteczną deltą Świny

Wsteczna dalta Świny to część Zalewu Szczecińskiego, w większości leżąca na terenie włączonym do Wolińskiego Parku Narodowego. Jest to bagnisty obszar z szeregiem niewielkich wysepek, szuwarów, łąk i kanałów utworzony przez rozlewiska Świny, w której miesza się słona woda Bałtyku i słodka z zalewu. Od 2007 roku obszar specjalnej ochrony ptaków w ramach sieci Natura 2000. Występuje tu ok. 240 gatunków ptaków, w tym 160 odbywa lęgi. Charakterystyczny gatunek z delty to zagrożona wymarciem wodniczka. Od 2012 roku rozlewiska Świny można oglądać z pokładu katamaranu Wodniczka, a od 2014 także z Rybaczówki. Obydwie łodzie to ekologiczne katamarany mieszczące po ok. 15 osób. Rejsy rozpoczynają się na wyspie Karsibór, z portów przy ul. 1 Maja, oddalonych od siebie o 1 km.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Katamaran Wodniczka
ŚWINOUJŚCIE - Rejs wsteczną deltą Świny
Chatka na rozlewiskach
ŚWINOUJŚCIE - Rejs wsteczną deltą Świny
ŚWINOUJŚCIE - Rejs wsteczną deltą Świny

Filmy

Krzysztof Wasita - Relacja z rejsu po 44 Wyspach | Karsibór 2016

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Rejs wsteczną deltą Świny - ul. 1. Maja 23 i ul. 1. Maja 5A, Świnoujście - Karsibór   tel. +48 517 738 313 (Rybaczówka), +48 91 322 47 77 (Wodniczka), +48 502 157 204 (Marina Karsibór) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Świnoujście (woj. Zachodniopomorskie) - Rejs wsteczną deltą Świny

format D: N53.8515965°,  E14.2909654°
format DM: 53° 51.09579'N, 14° 17.457924'E 
format DMS: 53° 51' 05.75''N, 14° 17' 27.48''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Rejs odbyliśmy katamaranem Wodniczka. Nie wiem jak wygląda sytuacja obecnie, gdy pojawiła się konkurencja, jednak rok temu trzeba było zapisywać  z  wyprzedzeniem, bo choć rejsy organizowane były po kilka dziennie, to turyści indywidualni mieli do dyspozycji tylko 2 dni:  wtorki i piątki. Gdy poszedłem do biura przy promenadzie świnoujskiej w niedzielę, wolne terminy były już tylko w piątek.
Łódź wypływa z portu na wyspie Karsibór, więc nocując w Świnoujściu trzeba wyjechać z zapasem czasowym na przeprawę promową. Dla spóźnialskich organizatorzy byli jednak łaskawi - chwilę czekaliśmy na kilka osób. Trasa rejsu wiedzie  przez malownicze tereny, katamaran ma napęd hybrydowy i nie hałasuje,  jest więc przyjemnie, a widoki urokliwe. 
Całkowicie zapełniona łódź nie jest przepełniona - było w miarę wygodnie, a dzieciaki miały  miejsce na ruch.  Najpierw płyniemy szerokim korytem wzdłuż Karsiboru, potem robimy dużą pętle pośród  szuwarów, mokradeł i wysypek delty  Świny i wracamy odcinkiem pokonywanym na początku. Kapitan ciekawie opowiada o tym co widzimy, o Świnoujściu i okolicznych atrakcjach (z tego powodu warto wybrać się w rejs na początku pobytu, my wiele z tego nie wynieśliśmy, bo już praktycznie wszystko zwiedziliśmy). Wskazuje też charakterystyczne dla delty ptaki gdy jakiś pojawi  się  w polu widzenia. Okolicę ogląda się przez szyby łodzi albo otwarte okna, o ile emeryci nie zaczną narzekać na przeciągi - lepiej siadać jak najdalej od nich.
Po drodze jest jeden przystanek - pod koniec pętli płynie się wzdłuż zabudowań i tam przy jednym z pomostów zatrzymujemy się, chyba  w jakimś  gospodarstwie agroturystycznym.  Gospodarz wykłada na stoliku zdrową żywność własnej produkcji (ser, kozie mleko itp.). Było to całkiem smaczne i popyt okazał większy niż podaż. Jednak największą atrakcją było stadko małych kotów. Wszystkie dzieci miały radochę. W drodze powrotnej można było zrobić sobie zdjęcie w czapce kapitańskiej i z lornetką za sterami, z czego skorzystała większość pasażerów. Całość trwałą niecałe 2 godziny.
I wszytko byłoby fajnie, poza dwiema kwestiami - wysoką ceną oraz niską łodzią. Posiada ona drabinę na dach, gdzie są rozłożone pufy. Mieści się tam może z 5 osób, ale nie każdy może wejść, ponieważ jest to dosyć niebezpieczne (nie pozwalają wchodzić osobom w klapkach oraz dzieciom).  Niestety, okazuje się że dopiero z dachu możemy w pełni podziwiać uroki okolicy i kto o tym wiedział  od razu zajął sobie tam miejsca, więc pozostało tylko tymczasowe  miejsce przy drabince. Wchodziliśmy tam z żoną na zmianę na krótki czas i zgodnie stwierdziliśmy, że na górze to całkiem inny rejs, choć nie pozbawiony minusów, bo tracimy informacje przekazywane przez kapitana.  
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
ŚWINOUJŚCIE - Rejs wsteczną deltą Świny
Katamaran Wodniczka
ŚWINOUJŚCIE - Rejs wsteczną deltą Świny
Chatka na rozlewiskach
ŚWINOUJŚCIE - Rejs wsteczną deltą Świny
ŚWINOUJŚCIE - Rejs wsteczną deltą Świny

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.