Wnetrze katedry

KAMIEŃ POMORSKI - Katedra z wirydarzem

 
5.5 (2)
  6857 1

Wirydaż

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Katedra z wirydarzem
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Kamieńska katedra św. Jana Chrzciciela jest najstarszą zachowaną budowlą na Pomorzu Zachodnim. Jej początki sięgają 2. poł. XII wieku. Prace budowlane trwały bardzo długo, bo aż do XV wieku, w tym czasie zmieniono styl z romańskiego na gotycki. Od XVI stulecia przeszła w ręce ewangelików, ale zachowała rangę katedry do XIX w. W XVII wieku wnętrza zyskały charakter barokowy, a książę Ernest Bogusław de Croy ufundował wspaniałe organy (47 głosów i 3300 piszczałek), uznawane za jedne z najlepszych w Polsce, dzięki którym od półwiecza w katedrze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W 1802 r. zburzono oryginalną, gotycką wieżę, obecna została ukształtowana w stylu neogotyckim w latach 30-tych XX wieku. W 1972 r. świątynia odzyskała swą rangę i jest do dzisiaj konkatedrą (współkatedrą). W 2005 r. konkatedra wraz z przyległymi budynkami (m.in. pałacem biskupim) decyzją Prezydenta RP została uznana za pomnik historii. Prezbiterium katedry jest nekropolią Gryfitów czyli książąt pomorskich, m.in. pochowano tu: Warcisława IV, Bogusława V, Bogusława VIII. Turystom w świątyni oferuje się za symboliczną opłatą wstęp na dziedziniec i do skarbca z muzeum (pn.-sb. 9:00-16:00, nd. 13:00-18:00) oraz koncerty organowe. Dziedziniec katedralny z ogrodem (wirydarz) powstały w XIV stuleciu jako miejsce kontemplacji, a także pochówku kanoników i biskupów, jest jedynym tego typu założeniem w kraju (podobne obiekty powstawały tylko przy klasztorach). Rośnie tu m.in. 500-letnia tuja i 350-letni dąb.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wieża katedralna
Stara chrzcielnica na środku wirydarza
Krużganek
Wnętrze katedry
Organy
Wnetrze katedry

Filmy

Pomniki Historii odc. 22 - Kamień Pomorski

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kościół św. Jana Chrzciciela - ul. Plac Katedralny 8, Kamień Pomorski   tel. +48 731 834 012 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kamień Pomorski (woj. Zachodniopomorskie) - Katedra z wirydarzem

format D: N53.9732532°,  E14.7720434°
format DM: 53° 58.395192'N, 14° 46.322604'E 
format DMS: 53° 58' 23.71''N, 14° 46' 19.36''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Nie tylko wirydarz jest wyjątkowy. Katedra posiada  jasne, żeby nie powiedzieć pogodne wnętrza, co wyróżnia ją spośród zwykle "mrocznych" gotyckich  kościołów. 
Gdyby Szkopy nie wykradli całego wyposażenia byłaby jeszcze piękniejsza...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
2015
Ocena atrakcji
 
5.0
Na pewno warto zobaczyć najstarszą budowlę w tej części Pomorza. Piękne sklepienia gwiaździste, fragmenty średniowiecznych polichromii, gotyckie i romańskie dekoracje, portale, okna itp.  Dla laika jednak sam kościół nie wyróżnia się zbytnio spośród innych starych świątyń, za to jego wewnętrzny dziedziniec  to prawdziwe cudo. Po zapłaceniu 2 zł wchodzimy na zarośnięty różnorodną roślinnością plac z alejkami, otoczony gotyckimi murami z krużgankami. Widok jest po prostu magiczny! Przyjechaliśmy  w środku tygodnia, więc turystów było bardzo mało.  Czuć było tę samą atmosferę spokoju i ciszy, przy której od kilku wieków oddawali się rozmyślaniom kapłani. 
Poza alejkami można przejść się ciemnymi krużgankami, w których stoją płyty nagrobne z wizerunkami pochowanych tu osób. Szkoda,  że nigdzie nie ma ławek, chyba chodzi o to aby ludzie szybko opuszczali to miejsce.
W kościele można trafić na pokazy możliwości słynnych organów. W ciągu dnia odbywają się one chyba nieregularnie, gdy zamówi je jakaś grupa  zorganizowana. Można się wtedy do niej dołączyć. Organista gra ponad pół godziny i raczej nie przynudza, bo prezentuje różnorodne utwory, zarówno dawne jak i współczesne (np. Ennio Morricone). Niestety z powodu koncertu nie można było zwiedzać muzeum katedralnego. Zamykają go szybko i już nie mieliśmy okazji zobaczyć ekspozycji.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Wirydaż
Wieża katedralna
Stara chrzcielnica na środku wirydarza
Krużganek
Wnętrze katedry
Organy
Wnetrze katedry

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamień Pomorski w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamień Pomorski wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.