Okop

ŚWINOUJŚCIE - Fort Gerharda

 
6.0 (2)
  6790 1

Muzeum

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Fort Gerharda
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2013

Pruski Fort Gerharda w Świnoujściu to inaczej Fort Wschodni, bowiem położony jest na wschodnich krańcach miasta, na wyspie Wolin, u ujścia Świny do Bałtyku. Powstał w połowie XIX wieku po wojnie prusko-duńskiej jako fortyfikacja broniąca portu przed wrogą flotą. Budowla składała się z piętrowej reduty i galerii artyleryjskich otoczonych wałami i fosą. Nie odegrała wielkiej roli podczas XX-wiecznych działań wojennych. Po 1945 roku zajęta przez Sowietów, oddana dopiero w roku 1962. Przez lata fort niszczał wykorzystywany na magazyn. W 2001 roku przejęli go pasjonaci historii i przygotowali do udostępnienia dla turystów. Stał się też siedzibą grupy rekonstrukcyjnej 34 Pułku Fizilierów im. Królowej Szwedzkiej Victorii. Od 2014 roku zwiedzanie fortu można połączyć z oddalonym o 5 km Podziemnym Miastem czyli podziemnymi bunkrami połączonymi kilometrem korytarzy. Fort jest otwarty przez cały rok. W sezonie, od 1.05 do 30.10 w godz. 9:30-19:00, po sezonie od 10:00 do 17:00. Oferta obejmuje zwiedzanie samodzielne, nocne z pochodniami, rozpalenie ogniska i zwiedzanie jako rekrut.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Forteczne kozy
ŚWINOUJŚCIE - Fort Gerharda
Działko do zabawy
Okop
Jeden z korytarzy
Okop

Filmy

Janusz Marcin Widla - Fort Gerharda Świnoujście Zachodniopomorskie.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Fort Gerharda. Muzeum Obrony Wybrzeża na Wyspie Wolin - ul. Ku morzu 5, Świnoujście   tel. +48 510 898 449 , +48 789 072 244 , +48 532 373 248 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Świnoujście (woj. Zachodniopomorskie) - Fort Gerharda

format D: N53.9178343°,  E14.2867648°
format DM: 53° 55.070058'N, 14° 17.205888'E 
format DMS: 53° 55' 04.20''N, 14° 17' 12.35''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Bardzo fajny pan który prowadziła kolonie 08.08.2022

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
12
Data pobytu
08.08.2022
A
Ocena atrakcji
 
6.0
Fort Gerharda był naszym drugim odwiedzonym fortem w Świnoujściu. Nie da się do niego dojść pieszo, ponieważ trzeba pokonać Świnę, więc podjechaliśmy autem  (można rowerem -  jest szlak). Mieści się on tuż przy latarni morskiej więc warto zarezerwować czas na obie atrakcje.
Widać tu większą  dbałość o formę niż w forcie zachodnim - przybywających  wita wartownik stojący  w pełnym rynsztunku przy biało - czarnej budce,  a biletem  jest stylizowana  przepustka z  niemiecką pieczęcią. Turyści mają więc możliwość lepszego wczucia się w klimat pruskiej twierdzy. Tuż za bramą mamy przykład okopu, do którego można wejść i poczuć się jak żołnierz frontowy. Jest to chyba współczesny twór, ale wygląda jak prawdziwy, wyłożony deskami, z  pomieszczeniami i karabinem maszynowym, no i jest całkiem długi - w sam raz do i biegania dla dzieciaków.
Z kolei nad fosą wiszą sznury i  kto to chce może spróbować swych sił w przechodzeniu po linie nad fosą.
Zwiedzanie ułatwia plan otrzymywany z biletem, na którym są zaznaczone poszczególne elementy twierdzy. Trasa jest podobna do fortu zachodniego - oglądamy opuszczone wnętrza, kazamaty, działobitnie itp. Jest podobnie urządzone ciekawe muzeum z militariami i licznymi manekinami (i tajnym przejściem), a także ruchome działa przeciwlotnicze (mniejsza liczba niż w zachodnim), które turyści mogą obsługiwać i które oczywiście są oblegane przez dzieci.  
Forty jednak różnią się na tyle że warto zobaczyć oba, tym bardziej że są bardzo dobrze zorganizowane i nikt nie powinien się tu nudzić. Wyglądają nieco inaczej -  Gerharda wydaje się masywniejszy,  posiada  wyższy główny budynek - redutę, widać  dokładnie fosę,  utworzono  wspomniane okopy, których jest sumie ze 3, z wału jest dobry widok na kawałek portu (podczas  naszej obecności tuż obok zacumował wielki statek pod grecką banderą i  oglądaliśmy  rozładunek), mieszka tu stadko kóz, przechadzają się ludzie w pruskich strojach. Nie ma za to charakterystycznej, wysokiej budowli jak bunkier dowodzenia i brak tu infrastruktury - malutki bar jest tylko przy latarni morskiej.

Interesująco wygląda oferta  zwiedzania fortu jako rekrut czyli pruski żołdak urządza nam szkolenie, a przy okazji oprowadza po obiekcie, ale niestety nikt nam tego nie zaproponował. Widzieliśmy jakąś musztrowaną grupę dzieciaków, więc myśleliśmy że jest to skierowane do grup zorganizowanych, ale okazuje się że nie tylko. Na pewno musi być jednak większa grupa chętnych, a my byliśmy pod koniec dnia i zwiedzających było jak na lekarstwo, więc trochę żałujemy...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Muzeum
Forteczne kozy
ŚWINOUJŚCIE - Fort Gerharda
Działko do zabawy
Okop
Jeden z korytarzy
Okop

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.