Bunkier dowodzenia

ŚWINOUJŚCIE - Zachodni Fort Artyleryjski

 
6.0 (1)
  4982 1

ŚWINOUJŚCIE - Zachodni Fort Artyleryjski

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zachodni Fort Artyleryjski
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2013

Zachodni Fort Artyleryjski powstał w połowie XIX wieku jako jeden z 4 pruskich zespołów fortecznych u ujścia Świny, mających za zadanie obronę Twierdzy Świnoujście. W czasie I wojny św. stały tu 4 ciężkie działa nadbrzeżne kalibru 210 mm, a w czasie II wojny św. bateria nadbrzeżna 150 mm, która ostrzeliwała zbliżającą się armię sowiecką. Wtedy też powstał wysoki budynek - bunkier dowodzenia z dalmierzem optycznym do kierowania ogniem. Potem Sowieci postawili tu własne działa i stacjonowali do lat 60-tych. Pozostawili budowlę zdewastowaną, a dzieło zniszczenia dokończył PSS Społem, który wykorzystywał forteczne kazamaty jako magazyny. Fortyfikacje z ruin podniosło Stowarzyszenie Miłośników Fortów "Reduta" dzierżawiące je od 2001 roku. 3 lata później udostępnione je turystom jako zabytek architektury militarnej oraz muzeum historii twierdzy. Obecnie jest jednym z 3 tego typu założeń militarnych, które można zwiedzać w Świnoujściu. Fort czynny jest przez cały rok, w sezonie w godz. 10:00 - 20:00, po sezonie krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wnętrze budowli fortecznych
Muzeum
Widok na fort z bunkra
Działa do zabawy
Bunkier dowodzenia

Filmy

Juhusky - DJI Phantom 4 Świnoujście 4K Fort Zachodni z Lotu Ptaka

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zachodni Fort Artyleryjski - ul. Jachtowa, Świnoujście   tel. +48 603 597 645 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Świnoujście (woj. Zachodniopomorskie) - Zachodni Fort Artyleryjski

format D: N53.9186109°   E14.2750769°
format DM: 53° 55.116654'N 14° 16.504614'E 
format D M S:   53° 55' 07.00''N   14° 16' 30.28''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zwiedzanie fortu połączyliśmy  ze spacerem do symbolu Świnoujścia - stawy  Młyny. Leżą one niedaleko od siebie, trzeba przejść kawałek wygodną leśną drogą.
Tuż za bramą mamy główną atrakcję dla dzieciaków (i nie tylko) czyli kilka prawdziwych dział przeciwlotniczych. Nie są one jak to często bywa unieruchomione z zaspawanymi elementami lecz całkiem sprawne, można więc nimi poruszać, kręcić, sterować, wchodzić na nie  itp. - absolutna rewelacja, choć trzeba uważać, bo pełno tu wystającego żelastwa i można odnieść kontuzję. 
Po dłuższej chwili zabawy poszliśmy na trasę zwiedzania. Prowadzi ona zarówno po pomieszczeniach fortu, kazamatach jak i na zewnątrz. Wnętrza są praktycznie puste, choć zdarzają sie akcenty humorystyczne, jak stara muszla klozetowa, czy różowe posągi z Wyspy  Wielkanocnej. Wyjątkiem jest budynek, w którym urządzono muzeum. Oczywiście wypełnione jest ono militariami, ze sporą ilością  manekinów w mundurach.  Na trasie  napotykamy na różne działka, stanowiska po nich, rakiety, bardzo fajnie i realistycznie zaaranżowano pokój telegrafisty z manekinem i odgłosami telegrafu. 
Osobno stoi dosyć groźnie wyglądająca ruina bunkru dowodzenia. Warto wspiąć po kilku kondygnacjach, aby zobaczyć z góry cały teren fortu z otaczającą fosą, która normalnie jest niewidoczna. Poza tym budowla jest średnio ciekawa, bo całkowicie zdewastowana i pusta, każde piętro posiada jednak tablicę informacyjną z opisem pomieszczeń i ich funkcji.
Ogólnie trasa bardzo fajna i różnorodna, choć czasem  tak poprowadzona tak, że nie wiadomo gdzie iść. Opuszczone sale, ciemne korytarze robią wrażenie, szczególnie na dzieciach. Muzeum też ciekawe, więc byliśmy wszyscy bardzo zadowoleni. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć ponad godzinę. Potem można usiąść w bardzo przyjemnej restauracji. Mieści się ona przed fortem, a właściwie w jego zewnętrznej części. Gasiliśmy  w niej tylko pragnienie, więc  w pełni nie mogę ocenić,  ale polecam! 
Z powrotem do miasta można wrócić drogą asfaltową. Obok stoi też kolejny fort o nazwie Fort Anioła.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Zdjęcie
Muzeum
Widok na fort z bunkra
Wnętrze budowli fortecznych
Działa do zabawy
Bunkier dowodzenia

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.