Widok z Zielonki

LUBIN - Punkt widokowy Zielonka

 
3.8 (2)
  6459 1

LUBIN - Punkt widokowy Zielonka

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Punkt Widokowy Zielonka
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Zielonka to wzgórze oraz punkt widokowy na wyspie Wolin. Jego wysokość to zaledwie 81 m npm, ale z żadnego innego miejsca nie można zobaczyć równocześnie deltę Świny, Zalew Szczeciński, Bałtyk, jezioro Wicko Wielkie i wyspę Uznam. W 1994 roku Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody z siedzibą w Wiedniu wyróżniło widok z Zielonki tytułem "Krajobraz roku". Na wzgórze prowadzi oznaczony na niebiesko Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim. Wstęp bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wejście na Zielonkę
Zbliżenie na Świnę, w oddali Zalew Szczeciński
Droga na górę
Widok z Zielonki

Filmy

zachodslonca - Wzgórze Zielonka 2021

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Lubin (woj. Zachodniopomorskie) - Punkt Widokowy Zielonka

format D: N53.8700582°,  E14.4367944°
format DM: 53° 52.203492'N, 14° 26.207664'E 
format DMS: 53° 52' 12.21''N, 14° 26' 12.46''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
3.8(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.5
Widok zarasta, bez postawienia wieży nic z tego nie będzie

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
lipiec 2021
A
Ocena atrakcji
 
4.0
Doceniony nawet przez zagranicznych przyrodników, punkt widokowy Zielonka znajduje się we wsi Lubin, niedaleko kościoła. Obecnie wyrósł mu konkurent w postaci prywatnego punktu widokowego Grodzisko. Można je ze sobą pomylić, bo  położone są blisko siebie i do obu prowadzą drogowskazy na "punkt widokowy".
Zielonka leży nieco dalej,  ale jadąc autem warto  zatrzymać się przy kościele (na trawiastym placu), aby uniknąć płacenia za parking. Do przejścia jest tylko  100 m więcej. Z oficjalnego parkingu krótka droga prowadzi przez las, głównie po schodach, więc z wózkiem nie wejdziemy.
Widok z góry robi wrażenie, ale na zdjęciach wygląda jednak lepiej niż w rzeczywistości. Owszem, mamy wszystko na raz: wsteczną deltę Świny, wyspy, morze, zalew, jezioro, most karsiborski, ale poza Świną wszystko jest w tak dużym oddaleniu, że ledwo widoczne  (lornetka jest konieczna). Przyroda także robi swoje i powoli  zaczyna przysłaniać widok, dobrze że chociaż  postawiono ławkę, więc można stanąć wyżej. Syna musiałem  trzymać na barana aby coś zobaczył. 
W sumie miejsce jest fajne, ale mieliśmy zbyt duże oczekiwania i nieco  się rozczarowaliśmy. Na Grodzisku widok był wg mnie ciekawszy, no i można było usiąść przy kawce.
Na Zielonce, oprócz ławki, Woliński Park Narodowy postawił tylko jedną tablicę informacyjną i małą, zarośnięta już wiatę. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Zdjęcie
Wejście na Zielonkę
Zbliżenie na Świnę, w oddali Zalew Szczeciński
Droga na górę
Widok z Zielonki

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Lubin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Lubin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.