Widok na wybrzeże i ruiny z tarasu

TRZĘSACZ - Ruiny kościoła na klifie i taras widokowy

 
4.0 (1)
  6277 1

TRZĘSACZ - Ruiny kościoła na klifie i taras widokowy

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kościół na klifie i taras widokowy
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Kościół katolicki pw. św. Mikołaja w Trzęsaczu powstał na początku XV wieku. Położony był w centrum ówczesnej wsi, ok. 2 km od brzegu Bałtyku. Po 1534 roku został przejęty przez ewangelików. Morze stopniowo przybliżało się do budowli aż w 1874 postanowiono świątynię zamknąć, gdyż stok klifu znajdował się już kilkadziesiąt cm od ściany północnej. Runęła ona W 1901 roku. Do 1994 roku zanotowano 10 dużych osunięć murów. W 2001 r. wykonano pierwsze poważne zabezpieczenie klifu w postaci wzmacniającej go opaski. Następnie zbudowano nowy fundament zachowanej ruiny, dwie kolumny cementowe i siatkę z kamieniami opasającą klif u podstawy. Mury świątyni poddano konserwacji. Obecnie można oglądać południową ścianę kościoła o wymiarach 12 x 6 metrów, jest ona ogrodzona. W 2009 roku dawne schodkowe zejście do morza, tuż przy kościele, zastąpiono stalowym tarasem widokowym, z którego na wysokości 20 m npm można obserwować Bałtyk, wybrzeże i zabezpieczone ruiny. Posiada on również zejście na plażę.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Schodki w tarasie widokowym
Widok z plaży na taras
Widok na zachód
Widok na wybrzeże i ruiny z tarasu

Filmy

Krywan Foro - Ruiny kościoła w Trzęsaczu z drona - 4k

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Trzęsacz (woj. Zachodniopomorskie) - Kościół na klifie i taras widokowy

format D: N54.077818°   E14.9920987°
format DM: 54° 4.66908'N 14° 59.525922'E 
format D M S:   54° 04' 40.14''N   14° 59' 31.56''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Mam wątpliwości czy ostatnia modernizacja Trzęsacza wyszła miejscowości na dobre. Dawne zdjęcia ukazujące romantyczne ruiny na skraju klifu nad Bałtykiem to już przeszłość. Zdaje sobie sprawę, iż koniecznością było zabezpieczenie budowli, ale zrobiono to w okropny sposób - ingerencja  w naturalny krajobraz wg mnie zaszła za daleko. W dolnej części położono schodkowate warstwy kamieni w siatkach, a w górnej stok obłożono czarno-szarym brezentem czy czymś podobnym. Czemu to wszytko nie zostało ukryte? 
Dodatkowo przy ruinach powstała wielka stalowa konstrukcja - taras widokowy. Pasuje on do zachowanej gotyckiej ściany kościółka jak wół do karety, ale niewątpliwie stanowi sporą atrakcję turystyczną. Widok z niego jest świetny, ale tłumy ludzi i mocny wiatr nie pozwoliły nam zbyt długo napawać wzrok nadmorskim krajobrazem. Nie wiem czy tu zawsze tak jest, ale gdy byliśmy w 2008  r.  było identycznie - nad morzem wichura, na deptaku prawie bezwietrznie. Taras jest dwupoziomowy i schodząc po schodach na plażę można też popatrzeć na okolicę z niższej wysokości, widok również ciekawy, a jest o wiele spokojniej. 
Resztki kościoła można oczywiście oglądać też z klifu, ale tylko zza siatki. Zniekształcono naturalne wzniesienie i teraz tuż przed ruinami mamy betonowe schody i kostkę brukową, która otacza jakieś wiekowe drzewo.  Zdecydowanie za dużo tu  sztuczności.
Historia kościoła, a także dane o platformie widokowej są dobrze przedstawione na tablicach informacyjnych. Dla maluchów (oprócz straganów z zabawkami na deptaku)   rozłożona jest na plaży dmuchana trampolina. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
ładny widok z tarasu
unikatowe gotyckie ruiny na klifie
- Wady
tłumy ludzi
ruiny wyglądają sztucznie - zabezpieczenia zbyt widoczne, za dużo betonu

Wiek dziecka/i
5 lata
Data pobytu
lipiec 2013
Zdjęcie
Schodki w tarasie widokowym
Widok z plaży na taras
Widok na zachód
Widok na wybrzeże i ruiny z tarasu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Trzęsacz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Trzęsacz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.