Punkt widokowy z lunetą

LUBIN - Punkt widokowy Grodzisko

 
5.0 (1)
  10795 1

LUBIN - Punkt widokowy Grodzisko

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Punkt widokowy Grodzisko

Gród - strażnica nad Świną w Lubinie na wyspie Wolin istniał już XII wieku. Wzmianka w źródłach mówi o kościele św. Mikołaja wybudowanym przez biskupa - misjonarza, późniejszego świętego Ottona z Bambergu w Castellum Lubinum. Kres funkcjonowania grodu nastąpił prawdopodobnie w 1173 r. po najeździe króla duńskiego Waldemara I, kościół przetrwał jednak aż do XVIII wieku. Wtedy też znaleziono na terenie grodu skarb z monetami arabskimi z 951 roku, które niestety zaginęły podczas II wojny św. Potem historia tego miejsca uległa zapomnieniu, a teren został własnością prywatną. W latach 50-tych XX wieku przeprowadzono wykopaliska sondażowe w okolicach grodziska i odkryto ślady kilku osad, co świadczy że gród musiał mieć spore znaczenie, stanowił centrum dużego skupiska osadniczego. Prawdziwe wykopaliska archeologiczne rozpoczęły się w 2008 roku i trwają do dziś. Prowadzą je naukowcy z Instytutu Etnologii i Archeologii PAN w Szczecinie, a finansuje miasto Międzyzdroje, liczące że grodzisko stanie się dodatkową atrakcję przyciągającą turystów. Na razie odkopano fundamenty kościoła oraz bliżej nieznaną budowlę określaną jako późnośredniowieczna wieża mieszkalna. Właściciele udostępniają to miejsce jako Punkt widokowy Grodzisko w miesiącach maj - wrzesień, w godzinach 10.00 - 18.00 (w wakacje do 20.00). Dla turystów utworzono małą ekspozycję, taras widokowy i restaurację. Wstęp płatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Delta Świny
Grodzisko, widać fundamenty wieży i restaurację
XII-wieczna chrzcielnica przeniesiona pod obecny kościół
Punkt widokowy z lunetą

Filmy

Grodzisko Lubin - Tarasy Widokowe

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Grodzisko - Lubin k. Międzyzdrojów, ul. Główna   tel. +48 662 126 571 , +48 693 543 268 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Lubin (woj. Zachodniopomorskie) - Punkt widokowy Grodzisko

format D: N53.8651754°,  E14.4309124°
format DM: 53° 51.910524'N, 14° 25.854744'E 
format DMS: 53° 51' 54.63''N, 14° 25' 51.28''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Grodzisko to konkurencja dla starego i powoli zarastającego Punktu widokowego Zielonka. Oba leżą obok siebie, ale za wstęp na Grodzisko trzeba zapłacić. Jest on niżej położony więc widok mniej rozległy, ale delta Świny wygląda stąd ciekawiej. Do tego mamy sensacyjne odkrycia archeologiczne. 
Wszystko co dotychczas odkryto jest ładnie opisane na tablicach informacyjnych, a zbiór średniowiecznych  znalezisk można zobaczyć w gablocie. 
Do podziwiania malowniczych rozlewisk i wysepek utworzono taras z lunetą. Piękny widok (bardziej  na Zalew Szczeciński) jest też z tarasu restauracji, gdzie można coś przekąsić - są dania obiadowe jak i desery. 
Co do aspektów zabytkowych nie jest już tak dobrze. Oglądając billboardy z informacjami o odkrytym najstarszym kościele na Pomorzu turysta oczekuje, że będzie  mógł go zobaczyć. Niestety jedyne co widać to dziura w ziemi przykryta szczelnie brezentem. Nie wiem co za problem odsłonić mury, gdy jest słoneczna pogoda i nic im nie grozi. Można by  przynajmniej wyobrazić sobie jak kiedyś wyglądała słynna świątynia założona przez biskupa i świętego. Jak się jednak dowiedziałem dopóki nie zostaną całkowicie zakończone prace archeologiczne, mury pozostaną zasłonięte. 
Drugie odkrycie jest już lepiej wyeksponowane - fundamenty zagadkowej średniowiecznej wieży są odsłonięte  i zadaszone. Jest to jednak skromna atrakcja i tylko dla pasjonatów. Reszta grodziska to zwykły trawnik, brak nawet charakterystycznych cech jak wały czy fosa. Jednak mi się tu podobało, miejsce ma potencjał i mam nadzieję że z czasem się to wszystko rozwinie.
Dojazd autem  jest łatwy -  na drodze są oznaczenia. Samochód  najlepiej zaparkować za darmo pod pobliskim kościołem (parking przy Zielonce jest płatny), gdzie przy okazji przed wejściem warto obejrzeć romańską chrzcielnicę przeniesioną ze świątyni  na grodzisku. Dojście na punkt widokowy nie wymaga wspinaczki jak na Zielonkę, można iść z wózkiem. Dla dzieci, poza widokiem przez lunetę,  atrakcji nie ma żadnych. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
piękna panorama delty Świny
zaplecze gastronomiczne z tarasem widokowym
dobrze wykonane tablice informacyjne
- Wady
brak możliwości oglądnięcia fundamentów kościoła
dawny gród słabo wyeksponowany
Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Zdjęcie
Delta Świny
Grodzisko, widać fundamenty wieży i restaurację
XII-wieczna chrzcielnica przeniesiona pod obecny kościół
Punkt widokowy z lunetą

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Lubin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Lubin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.