Wiata przy jeziorze

WAPNICA - Jezioro Turkusowe

 
4.0 (1)
  13614 1

WAPNICA - Jezioro Turkusowe

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jezioro Turkusowe
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Jezioro Turkusowe zwane też Szmaragdowym, leży na wyspie Wolin we wsi Wapnica. Nazwa nawiązuje do zielonego koloru wody, który powstaje w wyniku odbicia światła od kredowego dna jeziora. Zbiornik powstał bowiem w miejscu dawnego wyrobiska kopalni kredy eksploatowanego przez Niemców do II wojny św. Potem Polacy reaktywowali kopalnię, która działała do 1954 roku, kiedy to dalsze wydobycie stało się nieopłacalne. Wyrobisko zaczęło się powoli wypełniać wodą gruntową i deszczową by w 1960 roku osiągnąć obecny poziom. Ze względu na walory krajobrazowe jezioro zostało objęte ochroną ścisłą. Jego powierzchnia to 6,7 ha, a głębokość 21 m. Dno zbiornika leży 18 m poniżej poziomu morza, tworząc tzw. kryptodepresję. Na jednym ze wzgórz otaczających jezioro znajduje się punkt widokowy Piaskowa Góra.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Plac zabaw przy jeziorze
Jezioro ogląda się zza płotu
Łódka gastronomiczna
Wiata przy jeziorze

Filmy

TVP Wotld - TURQUOISE LAKE, WAPNICA – Poland In POSTCARDS

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Wapnica (woj. Zachodniopomorskie) - Jezioro Turkusowe

format D: N53.8781284°,  E14.4400042°
format DM: 53° 52.687704'N, 14° 26.400252'E 
format DMS: 53° 52' 41.26''N, 14° 26' 24.02''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Niewielka, ale przyjemna atrakcja przyrodnicza na wyspie Wolin. Jezioro Turkusowe leży przy samej drodze, dojście nie wymaga więc wysiłku. Trzeba tylko zapłacić 5 zł za parking. 
Jezioro o  zielonej barwie wody  wygląda naprawdę uroczo. Szkoda, że można go oglądać tylko z pewnej odległości i  zza drewnianego ogrodzenia. Przy jeziorze  znajduje się restauracja, a w niej  na podeście  łódź z 2 stolikami. Fajne miejsce na obiadek czy jakąś przekąskę, bo mamy ładny widok na jezioro. Wybór potraw niewielki, ale są smaczne i miła obsługa. Przy restauracji rozstawiono   archaiczny plac zabaw, nie zainteresował naszej pociechy w ogóle. Obok jest jakiś ośrodek kolonijny, także z restauracją i placem zabaw, który  reklamował się, że parking dla klientów gratis, więc może to być konkurencja dla płatnego parkingu przy pierwszej restauracji. 
Brzegiem  Jeziora Turkusowego prowadzi szlak do punktu widokowego Zielonka we wsi Lubin. Można z niego skorzystać aby dojść do piaszczystego wzgórza na drugim brzegu i spojrzeć na jezioro i okolicę od innej strony. Chcieliśmy to zrobić, ale syn był niewyspany, marudził i nie dał się zaciągnąć...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
WAPNICA - Jezioro Turkusowe
Plac zabaw przy jeziorze
Jezioro ogląda się zza płotu
Łódka gastronomiczna
Wiata przy jeziorze
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wapnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wapnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.