Widok na wyspę Uznam

ŚWINOUJŚCIE - Najwyższa na Bałtyku latarnia morska

 
5.0 (1)
  7138 1

ŚWINOUJŚCIE - Najwyższa na Bałtyku latarnia morska

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Najwyższa w Polsce latarnia morska

Latarnia morska w Świnoujściu zbudowana została z licowanej cegły w roku 1857. Jest najwyższą tego typu budowlą w Polsce i na całym wybrzeżu bałtyckim. Ma 69 metrów wysokości, a wejście prowadzi po ponad 300 schodach. Jej zasięg światła to 46 km. Położona jest w dzielnicy Świnoujścia - Warszów, na wyspie Wolin. Nadzór nad latarnią sprawuje Urząd Morski w Szczecinie. Od 1958 roku oprócz sygnałów świetlnych wysyła także sygnał radiowy w alfabecie Morse'a, jest więc radiolatarnią. Dla turystów została udostępniona w 2000 roku. W przylegającym budynku (dawnych mieszkaniach latarników) funkcjonuje Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. Latarnia jest czynna w godzinach 10-18 (w lipcu i sierpniu 10-20), a muzeum przez cały rok 10-18.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Holowniki holujące tankowiec
Bałtyk i fragment portu
Latarnia z dołu
Zdjęcie
Widok na wyspę Uznam

Filmy

swinoujskie.info - Flaga Polski na latarni morskiej w Świnoujściu - 4K

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Latarnia morska - ul. Bunkrowa 1, Świnoujście   tel. +48 91 321 60 63 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Świnoujście (woj. Zachodniopomorskie) - Najwyższa w Polsce latarnia morska

format D: N53.9159264°,  E14.2841308°
format DM: 53° 54.955584'N, 14° 17.047848'E 
format DMS: 53° 54' 57.34''N, 14° 17' 02.87''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Chyba trudno znaleźć w Europie drugą latarnię morską morską z tak fatalnym położeniem. Nie dość że turyści ze Świnoujścia muszą przeprawiać się promem  i jechać zawiłą, dziurawą drogą przez budowę to jeszcze otacza ją port, jego infrastruktura  przemysłowa, jakieś stare baraki itp. 
Tak więc  spora część widoku to krajobraz industrialny, ale można w tym fakcie odnaleźć pozytywy. Przed wszystkim jak na dłoni mamy pracujący port.  My np. trafiliśmy na moment  gdy wielki tankowiec odbijał od brzegu i był holowany przez holowniki, na innym statku trwał załadunek dźwigami itp. Dotychczas widzieliśmy takie obrazki w książeczce dla dzieci, więc syn był mocno przejęty gdy ujrzał to na własne oczy.
Poza tym z latarni widać zalesione wybrzeże sięgające z jednej strony Międzyzdrojów a z drugiej  niemieckich kurortów na wyspie Uznam. Jak na najwyższą latarnię przystało, widok jest bardzo rozległy, ale na kolana nas nie rzucił. Po części to jednak wina wieczornej pory. Na górze trudno było też spokojnie ustać, bo wiało niemiłosiernie. warto się więc dobrze ubrać, choć po drodze można się spocić, bo czeka nas dłuuuga wspinaczka  po schodach (co pewien odcinek jest podawany numer schodka).
Przy latarni działa  muzeum,  można m.in. zobaczyć wielkie żarówki i urządzenia nawigacyjne. Część eksponatów znajduje się również na zewnątrz, m.in. stare łodzie i kotwice. Niestety przybyliśmy za późno i zobaczyliśmy tylko parę rzeczy, ale muzeum to niewątpliwa duża zaleta tej latarni.  Inna to brak tłoku (dzięki położeniu na odludziu). 
Przed wejściem znajduje się bar z fastfoodem i lodami.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
latarnia jest bardzo wysoka więc widok jest rozległy
można pooglądać pracujący port morski
mało ludzi
jest muzeum i mała gastronomia
- Wady
widok średnio atrakcyjny przez infrastrukturę portu
fatalne położenie i otoczenie
wejście na górę dosyć męczące
Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Zdjęcie
Holowniki holujące tankowiec
Latarnia z dołu
Bałtyk i fragment portu
Zdjęcie
Widok na wyspę Uznam

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Świnoujście wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.