Miejsce po wyrzutni rakie

DARŁOWO - DARŁÓWKO - Fortyfikacje przeciwlotnicze

 
4.5 (2)
  10545 1

DARŁOWO - DARŁÓWKO - Fortyfikacje przeciwlotnicze

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Fortyfikacje przeciwlotnicze

Poniemieckie bunkry i stanowiska artyleryjskie przy plaży w Darłówku Zachodnim zostały udostępnione turystom w 2012 roku. Od Urzędu Morskiego w Słupsku przejął je prezes Stowarzyszenia na Rzecz Utworzenia i Rozwoju Muzeum Techniki Wojskowej "Tytan" Marian Laskowski. Dzięki niemu bunkry zostały odkopane z piasku i uporządkowane, tak że mogą je zwiedzać nawet dzieci. Fortyfikacje powstawały w latach 1937-45 z rozkazu dowództwa marynarki wojennej III Rzeszy. Miały chronić nabrzeże Darłowa oraz poligon, na którym budowano wielkie działo kolejowe Dora. Stanowiły północne zakończenie Wału Pomorskiego. Na szczycie bunkrów znajdują się 4 stanowiska baterii przeciwlotniczej uzbrojonej niegdyś w działa kalibru 105 mm oraz stanowisko dowodzenia. Fortyfikacje leżą przy ul. Helskiej, na wschód od dobrze oznaczonego parku linowego. Otwarte codziennie w sezonie letnim w godzinach 11-20.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jedno z wejść do bunkra
Bunkry
Widok na Bałtyk z fortów
Miejsce po wyrzutni rakie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Darłowo - Darłówko Zachodnie, ul. Helska  
Współrzędne geograficzne*:
Darłowo - Darłówko (woj. Zachodniopomorskie) - Fortyfikacje przeciwlotnicze

format D: N54.4362059°,  E16.3744569°
format DM: 54° 26.172354'N, 16° 22.467414'E 
format DMS: 54° 26' 10.34''N, 16° 22' 28.04''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Ciekawe bunkry tylko słabo zaadaptowane. Ścieżka zwiedzania ogrodzona taśmami. Dla miłośników historii i dzieci to duża gratka

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 8 lat
Data pobytu
sierpień 2022
D
Ocena atrakcji
 
4.0
Ogrodzony teren wojskowy spotkaliśmy po drodze na plażę w Darłówku. Okazało się że to dopiero co odsłonięte spod wydm fortyfikacje  niemieckie. Wstęp tylko 6 zł, więc postanowiliśmy je zwiedzić. Na "dziedzińcu" stoi budka i wieżyczka strażnicza, kilka aut i działo. Można sobie przy nich porobić zdjęcia a także z cięższą bronią ręczną w rodzaju  wyrzutni rakiet.
Do zwiedzania są udostępnione  pomieszczenia bunkrów zgrupowane w dwóch miejscach, nie połączonych ze sobą. Chodzi się samemu, bez przewodnika z wypożyczoną z kasy latarką. Najciekawsze  są bunkry po prawej stronie, jest tam 4 czy 5 różnych wejść.  Korytarze są ciemne ale nie za długie, co chwile jest wyjście. W środku nic niestety ma, ale  samo kluczenie w nich z latarką jest już atrakcją, a dla dziecka sporym przeżyciem, szczególnie gdy w niektórych pomieszczeniach stoi woda i trzeba iść po kamieniach. Po zwiedzeniu korytarzy weszliśmy  na szczyt wydmy, gdzie można zobaczyć trochę tajemnicze okrągłe, betonowe konstrukcje,. Jak się potem dowiedzieliśmy   stały tam niegdyś działa przeciwlotnicze. Z wydmy dodatkowo rozciąga się ładny widok na Bałtyk. 
Na koniec w kasie dokonaliśmy zakupu pamiątki w postaci naboju średniego kalibru, który bardzo  spodobał się naszemu synowi. Poza tym  można tu kupić jeszcze inne wojskowe rzeczy jak fachową literaturę czy całkiem  porządnie wyglądające bluzy moro w różnych odmianach po zaledwie 25 zł.
W sumie więc zupełnie niespodziewanie natrafiliśmy na ciekawe miejsce dla nas i naszego malucha, ale potrzebuje ona jeszcze dopracowania i uatrakcyjnienia. 
Zwiedzanie zajęło nam 40 minut.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
tajemnicze korytarze i konstrukcje powinny zainteresować dziecko
widok na morze
ciekawe pamiątki
niska cena wstępu
- Wady
bunkry są zagospodarowane w minimalnym stopniu, brakuje jakiejś ekspozycji
brak informacji co oglądamy
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Zdjęcie
Jedno z wejść do bunkra
Bunkry
Widok na Bałtyk z fortów
Miejsce po wyrzutni rakie

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Darłowo - Darłówko w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Darłowo - Darłówko wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.