Spichlerz ze słoniem

KONIN-GOSŁAWICE - Zamek i muzeum okręgowe

 
6.0 (1)
  7779 0

KONIN-GOSŁAWICE - Zamek i muzeum okręgowe

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek i muzeum okręgowe
  • Atrakcja całoroczna

Zamek w Gosławicach (włączone do Konina w 1976 r.) zbudował w 1.poł. XV w. bp Andrzej Łaskarzyc. Bezwieżowa budowla otoczona murem obronnym stoi nad jeziorem Gosławickim. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, potem odbudowany i użytkowany do XIX w. Następnie działał w nim browar, aż budowla popadła w całkowitą ruinę. Obecny wygląd zawdzięcza odbudowie w latach 1978-86. Odsłonięto wtedy oryginalne mury średniowieczne i nadbudowano zburzoną kondygnację (ta część jest otynkowana). Turyści mogą go zwiedzać od 1986 r. jako część Muzeum Okręgowego w Koninie z wystawami stałymi i czasowymi (obecnie m.in. Pradzieje ziemi konińskiej, Biżuteria i styl, Magia światła, Judaika). Z warownią sąsiaduje 4-kondygnacyjny spichlerz z 1838 r. Na cele muzealne został zaadaptowany w końcu. XX stulecia. Mieści m.in. ekspozycję przyrodniczą i górnicza. Skansen etnograficzny przy zamku to 5 budynków których istnienie na dawnym miejscu było zagrożone jak wiatraki koźlaki z XIX w czy chałupa z XVIII w. Kompleks muzealny uzupełnia dwór szlachecki z XIX w. odtworzony na wzór budowli ze wsi Ruszkowo, bowiem podobny dworek stał w Gosławicach do lat 60-tych XX w. Na ok. 400 m2 prezentowane jest wnętrze dworku typowej rodziny ziemiańskiej z wyposażeniem z XVIII-XX w. Muzeum jest otwarte przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kanał wodny
Skansen
Dworek
Komnata w zamku
Spichlerz ze słoniem
Wystawa w piwnicach

Filmy

kultura u podstaw - Muzeum w Koninie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Wielkopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Gosławice - Muzeum Okręgowe - ul. Muzealna 6, Konin - Gosławice   tel. +48 63 242 75 99 , +48 513 616 358 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Konin-Gosławice (woj. Wielkopolskie) - Zamek i muzeum okręgowe

format D: N52.2915343°,  E18.2591476°
format DM: 52° 17.492058'N, 18° 15.548856'E 
format DMS: 52° 17' 29.52''N, 18° 15' 32.93''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zamek położony daleko za miastem, nad jeziorem.  Nie wygląda efektownie, ale ogólnie muzeum jako placówka pozytywnie zaskakuje, bo zorganizowane jest bardzo ciekawie. Zwiedzamy kilka odrębnych budowli, z różnorodnymi ekspozycjami,  w otoczeniu ładnej przyrody.  
Najpierw  duży spichlerz z unikalną wystawą poświęconą słoniowi leśnemu. Nie zabrakło oczywiście słonia naturalnej wielkości, który zajmuje 2 kondygnacje! Pokazano też inne znaleziska jak kości mamuta czy nosorożca, wystawę o górnictwie odkrywkowym, rozwijającym się w  tej okolicy. Są makiety i filmy. Mała wystawa dotyczy Koziołka Matołka.        
Po przejściu do zamku zwiedzanie odbywa się pod nadzorem.  Oglądamy piwnice i komnaty z odkryciami archeologicznymi, różne pamiątki  historyczne, zabytkowe wnętrza, meble i sporo innych rzeczy dotyczących historii Konina i nie tylko. Co dziwne tematyka samego zamku  gosławickiego jest potraktowana po macoszemu. Pamiętam tylko ekspozycje o jego fundatorze, ale  żadnych innych informacji. Już więcej było zamku konińskim (miejskim), który nie przetrwał.  Dociekliwi muszą więc zadawać pytania pani muzealniczce, np. gdzie się aktualnie znajdujemy. 
Interesująca jest wielka kolekcja lamp na wystawie źródeł światła używanych przez człowieka od starożytności. Podobnie wystawa pięknej biżuterii (jedyne miejsce, gdzie nie można robić zdjęć).  W dziale archeologii intrygują prehistoryczne  budowle  w okolicy Konina, które przedstawiono na makietach. 
Choć cała ekspozycja jest tradycyjna, bez multimediów, to mury zamkowe są znakomitym anturażem, więc prezentuje się ona bardzo dobrze, a rozległość tematyczna sprawia, że zwiedzanie nie jest nudne. 
Szkoda, że pobliskie jezioro, które oglądamy z murów jest niedostępne,   wykorzystuje się je chyba na potrzeby  elektrowni widocznej w oddali.
Kolejny etap to skansen etnograficzny, najsłabsze ogniwo muzeum. Ledwie kilka chałup i  2 wiatraki bez śmigieł. Nie można było zobaczyć niczego wewnątrz ani niczego się dowiedzieć, nawet skąd i z jakiego okresu pochodzą budynki.  
Na koniec mamy Dwór Polski. Jest to typowe muzeum wnętrz, czyli oglądamy stylowe meble, dzieła sztuki  itp. wyposażenie siedziby szlacheckiej. Turyści są oprowadzani przez przewodniczkę po poszczególnych pokojach i w każdym mają chwilę czasu na dokładniejsze oglądniecie. Gdy trwa zwiedzanie jakiejś grupy, trzeba czekać na zewnątrz, bo drzwi są zamknięte.
Do oglądnięcia mamy jeszcze drobne atrakcje jak mikroskansen maszyn  górniczych - znajduje się on za spichlerzem, ale tak jak etnograficzny jest mało ciekawy (wszystkie elementy są unieruchomione) oraz kanał wodny przepływający przez teren zamkowy z żabami i roślinnością opisaną na tablicach informacyjnych. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Zdjęcie
Skansen
Kanał wodny
Dworek
Komnata w zamku
Spichlerz ze słoniem
Wystawa w piwnicach

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Konin-Gosławice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Konin-Gosławice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.