W bazylice

LICHEŃ STARY - Sanktuarium Maryjne

 
6.0 (1)
  5669 1

main

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Sanktuarium Maryjne
Dostępność
Godziny otwarcia (nowe okno)
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2016

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym powstało w XIX w. Czczony tu wizerunek Matki Bożej to kopia obrazu z Rokitna Wlkp. W takiej postaci objawiła się ona żołnierzowi T. Kłossowskiemu, który powiesił niewielki obraz (95x155 mm) na drzewie w pobliskim lesie (dziś nosi on nazwę Las Grąbiński, a miejsce to wraz ze stacjami drogi krzyżowej jest dostępne dla pielgrzymów). Po jego śmierci, w lesie miały miejsce kolejne objawienia, a Licheń stał się celem pielgrzymek. W 1858 r. obraz powieszono w nowym murowanym kościele (obecnie pw. św. Doroty). W latach 1921-24 ozdrowiał tu przyszły kardynał Stefan Wyszyński. W latach 80-tych ukończona została budowa Golgoty - 25-metrowej góry z betonu i kamieni ze stanowiskami związanymi z męką Jezusa Chrystusa. Nową świątynię pw. Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski poświęcono w 2004 r., po 10 latach budowy. Największy polski kościół powstał staraniem jednego człowieka - marianina Eugeniusza Makulskiego, w całości ze składek wiernych. Budowla składa się z 3 części: 2-poziomowej świątyni na planie krzyża z centralną kopułą, dzwonnicy i wieży z punktem widokowym na wys. 141 m. Bazylika posiada 33 schody wejściowe (długość życia Jezusa Chrystusa), 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe (dni i tygodnie roku kalendarzowego). W 1999 r. Licheń odwiedził papież Jan Paweł II. W 2010 r. powstało Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego z przedmiotami kolekcjonowanymi przez niego od 1925 r. Bramy sanktuarium otwarte są codziennie w godz. 5.30-22.30. W sezonie, w bazylice 3 razy dziennie odbywają się koncerty organowe.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z wieży
Golgota z góry
Plac zabaw
Staw koło bazyliki
Cudowny Obraz
Wnętrze bazyliki
W bazylice

Filmy

Dronozaur - Licheń Stary - Sanktuarium Maryjne

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Wielkopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej - ul. Klasztorna 4, Licheń Stary   tel. +48 63 270 81 63 , +48 63 270 81 42 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Licheń Stary (woj. Wielkopolskie) - Sanktuarium Maryjne

format D: N52.3238°   E18.3590649°
format DM: 52° 19.428'N 18° 21.543894'E 
format D M S:   52° 19' 25.68''N   18° 21' 32.63''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Licheńskie sanktuarium to nie tylko bazylika. Jest tam tak wiele rzeczy do oglądnięcia, że trzeba na nie zarezerwować prawie cały dzień.  
Parkingów jest wiele, praktycznie z każdej strony.  Chyba we wszystkich opłata jest dobrowolna, przeznaczana na utrzymanie sanktuarium.
My stanęliśmy z boku świątyni i najpierw poszliśmy do muzeum, bo było najbliżej. Po drodze minęliśmy piękny ogród ze stawem wypełnionym nenufarami.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Zbiory są nadspodziewanie  bogate i ciekawe, rozmieszczone w kilku pomieszczeniach na 2 kondygnacjach. Dotyczą głównie historii Polski. Jest sporo pamiątek z powstań narodowych, z czasów Rzeczypospolitej Szlacheckiej trochę broni, pasy kontuszowe,  starodruki,  poza tym sztuka sakralna oraz rysunki sławnych malarzy jak Rembrandt, Matejko, czy Kossak. Dzieci zainteresują  interaktywne panele  dotykowe, są też  tablice z zagadkami na temat polskich królów. Szkoda tylko, że  obowiązuje całkowity zakaz fotografowania.
Kolejna atrakcja przy bazylice to wieża widokowa. Można na nią wjechać windą lub wyjść schodami. Jest naprawdę wysoka, więc widok na malowniczą okolicę jest doskonały, ale tylko zza szyby. Krajobraz z jeziorem i ogrodami szpeciła nam trochę jakaś budowa.
Sama bazylika to jedna z najpiękniejszych świątyń w Polsce, bez względu na to z jakiego kierunku patrzymy, czy z zewnątrz czy ze środka - jest po prostu zachwycająca. Potężna, monumentalna budowla ze złota kopułą kłuje w oczy różnych oszołomów, stąd komentarze o kiczu, tandecie i wszechobecnym złocie (ciekawe czy srebro byłoby OK?), nie ma to jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Wszystko jest wykonane ze smakiem i dobrze się ze sobą komponuje, wcale nie widać przesady i sztuczności. Poza symboliką religijną można zauważyć ciekawe nawiązania do naszej historii. Szczególnie  podobały mi się ławy z husarskimi skrzydłami. 
Warto wiedzieć, że Cudowny Obraz wiszący w ołtarzu jest normalnie przysłonięty innym obrazem i dopiero podczas mszy św. następuje jego odsłonięcie.  
Jeśli chodzi o kicz to określenia takie mogą pasować do kalwarii - Golgoty. Jest to sztuczna góra utworzona z kamieni z labiryntem ścieżek i wieloma przystankami po drodze.  Są tu kaplice, groty, tablice, rzeźby itp. Niestety, poziom wykonania (szczególnie figur)  i materiały  (kolorowe szkiełka) pozostawiają wiele do życzenia.  Jednak sam pomysł jest świetny i dzieciaki mają tu super zabawę w bieganie po ścieżkach, a na samej górze otwiera się wspaniały widok na bazylikę.
Dalej  mamy do zwiedzania apartament, w którym mieszkał Jan Paweł II. Gdy uzbiera się grupka chętnych, przewodniczka  oprowadza ją po paru pokojach (opłata  dobrowolna). Nie jest to nic szczególnego, ale jak już tu jesteśmy to warto wstąpić.
Nieco bardziej oddalonym miejscem jest źródełko cudownej wody. Woda leci z kranów, a obok znajduje się  basen do obmycia nóg. Mimo, że kranów jest kilka, to trzeba było chwilę postać w kolejce, bo ludzie napełniają duże butle.
To są najważniejsze miejsca na terenie w sanktuarium,  ale jest jeszcze kilka razy więcej różnych pomników, kaplic, miejsc pamięci, a 2 km dalej leży las, w którym miały miejsce objawienia, ale na jego odwiedzenie nie mieliśmy już czasu. Poza tym cały teren wygląda jak  dobrze utrzymany park z piękną roślinnością i oczkami wodnymi, więc  spacerowanie po nim to sama przyjemność.   Nie zapomniano o dzieciach - obok siebie są 2 place zabaw, dla najmłodszych i nieco starszych maluchów. 
Gastronomia jest położona w kilku miejscach, widzieliśmy 1 bar i 2 restauracje, ale może być ich więcej.  Restauracje miały identyczne skromne menu, więc jeśli komuś nie odpowiada to niech szuka poza terenem sanktuarium. My posililiśmy się  w tej w Domu Pielgrzyma i nie narzekaliśmy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
main
Widok z wieży
Golgota z góry
Plac zabaw
Staw koło bazyliki
Cudowny Obraz
Wnętrze bazyliki
W bazylice

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Licheń Stary w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Licheń Stary wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.