Wnętrze wieży

MRÓWKI - Skansen archeologiczny

 
3.5 (1)
  3649 1

MRÓWKI - Skansen archeologiczny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skansen archeologiczny
  • Atrakcja ekonomiczna

Niewielkie grodzisko będące pozostałością drewnianej, obronnej siedziby rycerskiej znajduje się na półwyspie jeziora Kownackiego, w pobliżu wsi Mrówki. Wśród miejscowej ludności było znane jako "kopiec napoleoński", a jego średniowieczne pochodzenie zostało rozpoznane w 1923 r. Badania przeprowadzone w latach 70-tych XX w. pozwoliły ustalić okres użytkowania na koniec XIII - połowa XIV wieku. Niestety nie jest znany właściciel ziemski z tego okresu, ale prawdopodobnie mieszkał tu przedstawiciel rodu Różyców-Poraitów. Znaleziska świadczą o jego znacznej zamożności. Kopiec ma 7 m wysokości, średnicę dolną 44m, górną 18 m i otoczony jest szeroką na 2 m fosą. Naukowe określenie na takie obiekty to "gródek stożkowaty". Mieścił on pięcioboczną wieżę, podłużny budynek z piwnicą i kuźnię. Całość otaczała palisada. Zabudowa została spalona najprawdopodobniej w wyniku najazdu. Siedziba rycerska została odtworzona i udostępniona w 1973 r. jako skansen archeologiczny - oddział Muzeum Okręgowego w Koninie. Otwarta jest w sezonie od 1 kwietnia do 30 września codziennie w godz. 10.00-18.00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Czyste jezioro
Zabudowa gródka
Widok z wieży
Gródek od frontu
Wnętrze wieży

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Wielkopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Skansen Archeologiczny Muzeum Okręgowego w Koninie - Mrówki k. Wilczyna   tel. +48 513 701 017 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Mrówki (woj. Wielkopolskie) - Skansen archeologiczny

format D: N52.4962372°,  E18.121648°
format DM: 52° 29.774232'N, 18° 7.29888'E 
format DMS: 52° 29' 46.45''N, 18° 07' 17.93''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.5
Gródek stoi w lesie, zlokalizować  można go po małym przydrożnym parkingu. Do przejścia jest kilkaset metrów  (ścieżka przejezdna dla wózków). Żadna z podobnych rezydencji rycerskich nie przetrwała w Polsce, więc dobrze iż przynajmniej jedną zrekonstruowano, ale muzeum mogło postarać się o jakąś ekspozycję. Niestety to co zastaliśmy wewnątrz drewnianych budynków  budzi politowanie. Jest praktycznie pusto, wisi tylko parę zdjęć z wykopalisk, mało ciekawe obrazki o tematyce rycerskiej, a w gablotce umieszczono zaledwie jeden eksponat, choć podobno wykopano tu wiele przedmiotów. Nasz dzieciak nie mógł zrozumieć po co tutaj w ogóle przyszliśmy!
Najwyższa kondygnacja głównego budynku jest punktem widokowym na jeziorko, postawiono tam nawet płatną lunetę, ale jakichś super widoków nie ma, bo zasłania je roślinność.
Tak wiec pasjonaci historii z pewnością  będą  zainteresowani rekonstrukcją na oryginalnym stanowisku archeologicznym, ale inni turyści poczują się rozczarowani.
Warto wejść na mały pomost przed kopcem  i spojrzeć na jezioro. Woda jest krystalicznie czysta i odsłania zarośnięte glonami dno.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Zdjęcie
Czyste jezioro
Zabudowa gródka
Widok z wieży
Gródek od frontu
Wnętrze wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Mrówki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Mrówki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.