Bagno

KUDYPY - Leśne arboretum Warmii i Mazur

 
6.0 (1)
  1465 0

Zakątek relaksu

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Leśne arboretum Warmii i Mazur
  • Atrakcja ekonomiczna
Arboretum w Kudypach pod Olsztynem założono w 1989 r. na obszarze zniszczonym wcześniej przez huragan. Jest jednym z najmłodszych arboretów w kraju. Nosi imię Polskiego Towarzystwa Leśnego, z inicjatywy którego powstało. Słynie z bogatej kolekcji lokalnych gatunków drzew i krzewów m.in. ok. 100 gatunków roślin zielnych prawnie chronionych i zagrożonych wyginięciem. Od 2005 roku posiada status ogrodu botanicznego i jest to jedyny taki obiekt w północno-wschodniej Polsce. Aktualnie zajmuje powierzchnię ponad 15 ha. Podzielone jest na 3 części. Dział flory polskiej z ok 300 rodzimymi gatunkami drzew i krzewów, Arboretum kolekcyjne liczy ok. 700 odmian drzew i krzewów pochodzących m.i.n z Korei, Japonii, Chin, Rosji, Kanady, USA oraz Las naturalny - fragment pierwotnego lasu z kilkoma drzewami o statusie pomników przyrody.
Na obszarze arboretum znajduje się również naturalne oczko wodne i bagno oraz Izba Edukacyjna ukazująca przyrodę Warmii i Mazur, historię Nadleśnictwa Kudypy oraz codzienną pracę leśników. W 2011 r. powstało Lapidarium geologiczne czyli kolekcja kamieni i głazów narzutowych. Do arboretum w Kudypach da się dojechać autobusem olsztyńskiej komunikacji miejskiej nr 7. Do ogrodu wiodą też szlaki piesze: Szlak Kopernikowski i Szlak im. Alojzego Śliwy. Placówka jest otwarta codziennie od połowy kwietnia do końca października w godz. 9:00-20:00 (V-VI), 9:00-18:00 (pozostałe)

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Bagno
Izba muzealna
KUDYPY - Leśne arboretum Warmii i Mazur
Alejka leśna
Alejka ze skałami czyli Lapidarium geologiczne
Leśne cymbały
Place zabaw przy parkingu

Filmy

Warmia Mazury TV - 30 lat Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Leśne arboretum Warmii i Mazur - Kudypy 2A   tel. +48 89 527 90 90 (biuro Nadleśnictwa), +48 510 990 316 (kasa) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kudypy (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Leśne arboretum Warmii i Mazur

format D: N53.7659129°,  E20.3782225°
format DM: 53° 45.954774'N, 20° 22.69335'E 
format DMS: 53° 45' 57.29''N, 20° 22' 41.60''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Do Kudyp przyjechaliśmy z samego rana i po zjeździe z ruchliwej drogi z Olsztyna przenieśliśmy się w inny świat. Cisza, spokój, całkowity brak aut i ludzi, a jedyne odgłosy to świergot ptaków!
Przed arboretum jest darmowy parking, obok coś w rodzaju toru przeszkód na piasku (dla starszych dzieci), za nim mini plac zabaw, dookoła wypielęgnowana roślinność. Atrakcja sprawia więc bardzo pozytywne wrażenie.
Ogród posiada budynek muzealno-edukacyjny, która zwiedzamy w pierwszej kolejności. Jest tam trochę wypchanych zwierząt, informacji związanych z lasem i leśnikami, a także zagadki przyrodnicze w stylu odwracanych płytek na tablicy.

Zwiedzanie arboretum najlepiej rozpocząć od ściągnięcia aplikacji na telefon (brawa za nowoczesne podejście!). Dzięki niej mamy plan i wiemy gdzie jesteśmy, możemy też dowiedzieć się czegoś więcej o mijanych roślinach.
Za bramą, gdy napotkamy rozejścia ścieżki, lewa poprowadzi nas zawsze do naturalnego lasu, a prawa do obszaru bardziej zróżnicowanego i zaaranżowanego. Jeśli ktoś jest ograniczony czasowo powinien iść w prawo, aby najpierw zobaczyć to co najciekawsze.
My zaczęliśmy od lewej strony. Teren tutaj to alejki leśne, ale nie takie zwykłe, bo z wiekowymi drzewami oznaczonymi jako pomniki przyrody, upiększone kwiatami (np. kwitnącymi hortensjami i różanecznikami) oraz urozmaicone specjalnymi miejscami do odpoczynku jak "Zakątek relaksu" z leżakami. Wokoło rozstawiono też sporo ławek.
Niestety, im się bardziej zagłębiamy w ten obszar (czyli idziemy na północ) tym bardziej zaczyna być słyszalny hałas przejeżdżających aut. Arboretum graniczy bowiem z jednej strony z drogą Olsztyn - Ostróda. Nie żeby to jakoś strasznie przeszkadzało, ale jednak wprowadza pewien dysonans - odgłosy drogi nie pasują do tego miejsca.
Spacer przez las może się szybko znudzić dzieciom. Na szczęście idąc w kierunku drugiej części ogrodu napotykamy na stanowiska edukacyjne, które je zaciekawią, jak np. martwe drzewo, porównanie pni, leśne cymbały, budki lęgowe.
Dalej napotykamy na "leśne skarby": kasztany, szyszki czy żołędzie tylko w ogromnej skali wraz z opisami i zagadkami. W pobliżu są oczka wodne pokryte rzęsą, pośród której można wypatrzeć żaby. Stoi tu też wiata, a dalej mamy ścieżkę edukacyjną z prezentacją różnych głazów i skał jak granit, gnejs itp, a także ekspozycję pszczelarską.
Na koniec zostało nam chyba najlepsze i najbardziej fotogeniczne miejsce w Kudypach - malownicze mokradła, po których można spacerować drewnianą kładką.

Przez cały czas pobytu w arboretum spotkaliśmy ledwie kilka osób, choć były wakacje. Miejsce świetnie nadaje się więc na odpoczynek i relaks na łonie przyrody.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 i 8 lat
Data pobytu
sierpień 2020
Zakątek relaksu
Bagno
Izba muzealna
KUDYPY - Leśne arboretum Warmii i Mazur
Alejka leśna
Alejka ze skałami czyli Lapidarium geologiczne
Leśne cymbały
Place zabaw przy parkingu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kudypy w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kudypy wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.