Krużganek

OLSZTYN - Zamek Kapituły Warmińskiej

 
3.5 (1)
  1675 0

OLSZTYN - Zamek Kapituły Warmińskiej
Zamek w Olsztynie powstał w poł. XIV wieku z inicjatywy kapituły warmińskiej z siedzibą we Fromborku. Kapituła sprawowała władzę świecką nad największymi miastami Warmii do czasu rozbioru Polski w 1772 r. Warownia była miejscem przechowywania jej skarbca oraz siedzibą administratora dóbr kapituły. Jednym z nich był Mikołaj Kopernik, po którym pozostała pamiątka w postaci tablicy astronomicznej do dziś widocznej na ścianie krużganku. Terytorium kapituły było niezależne, choć podlegało ochronie zakonu krzyżackiego i było z nimi związane. Tuż po zakończeniu budowy, warownia stawiła skuteczny opór najazdowi Litwinów. Po bitwie pod Grunwaldem zamek poddał się bez walki Polakom, ale już 4 lata później polskie wojsko musiało go zdobywać w oblężeniu. W 1521 r. zamek próbowali z kolei zdobyć Krzyżacy, ale załoga pod dowództwem Mikołaja Kopernika odparła atak. W czasie potopu szwedzkiego warownia została splądrowana i straciła całe cenne wyposażenie.
W okresie świetności w XVI wieku zamek składał się z 2 skrzydeł mieszkalnych oraz 40-metrowej wieży. Bezpieczeństwo zapewniały 2 linie murów obwodowych, wyższa o wys. 12 m. W poł. XVIII wieku dokonano przebudowy kosztem podgrodzia i średniowiecznych murów z bramą. Wykonano nowy dojazd od strony miasta i postawiono barokowy budynek pałacowy.
Pierwsze muzeum (niemieckie) powstało w 1921 roku. Od 1945 r zamek jest siedzibą Muzeum Mazurskiego, przemianowanego później na Muzeum Warmii i Mazur. W 1978 r. w fosie postawiono amfiteatr im. Czesława Niemena. Zamek jest otwarty codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10-17 (V-IX), po sezonie 9-16. W miesiącach V-VI nieczynne również w czwartki. Brak własnego parkingu.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zamek nocą
Krużganek
Sklepienie kryształowe
Sztuka współczesna
Wystawa sztuki sakralnej
Dziedziniec ze sceną

Filmy

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - ul. Zamkowa 2, Olsztyn   tel. +48 89 527 95 96 (centrala), +48 89 527 95 96 (wew. 46 - kasa) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Olsztyn (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Zamek Kapituły Warmińskiej

format D: N53.7775863°,  E20.4746962°
format DM: 53° 46.655178'N, 20° 28.481772'E 
format DMS: 53° 46' 39.31''N, 20° 28' 28.91''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.5
Zamek to duża ceglana budowla z basztą, w stylu warowni krzyżackich, ładnie położona nad Łyną na skraju starego miasta. Wydawało mi się, że będzie jedną z ciekawszych atrakcji Olsztyna, a okazał się rozczarowaniem. Winę w dużym stopniu ponosi pandemia, ale do funkcjonowania muzeum też mam zastrzeżenia.
Przede wszystkim brak było informacji, że zwiedzanie jest okrojone. Wieża zamknięta, wszystkie multimedia wyłączone, ale o tym dowiedzieliśmy się dopiero po zakupie biletów. Dodatkowo na dziedzińcu stała scena, która zasłaniała mury i ogólnie psuła klimat średniowiecznego zabytku.
Trasa zwiedzania jest ściśle wytyczona i pilnowana przez obsługę. Mimo że wystaw jest dość dużo to jak na główne muzeum warmińskie nie są one szczególnie atrakcyjne ani oryginalnie zaaranżowane.
Dzieci wynudziły się straszliwie.
Oglądamy sztukę religijną, sztukę współczesną, historię regionu. Zaskakujący jest brak wystawy o samym zamku. Chciałoby się poznać dzieje i wygląd warowni na przestrzeni wieków, ale w ogóle nie jest to omówione, stoi tylko 1 makieta z aktualnym wyglądem zabytku.
Informacji dotyczących najsławniejszego mieszkańca zamku - Mikołaja Kopernika - jak na lekarstwo, być może znajdują się na wyłączonych panelach multimedialnych.
We wnętrzach zwracają uwagę przede wszystkim wspaniałe sklepienia i kilka interesujących eksponatów: rzeźb, obrazów i mebli.
Niewiele tego jednak i generalnie zwiedzanie podczas ograniczeń pandemicznych nie ma sensu. Lepiej poczekać aż wszystko będzie dostępne i otwarte, wrażenia na pewno będą lepsze...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 i 12 lat
Data pobytu
sierpień 2020
OLSZTYN - Zamek Kapituły Warmińskiej
Zamek nocą
Krużganek
Sklepienie kryształowe
Sztuka współczesna
Wystawa sztuki sakralnej
Dziedziniec ze sceną

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Olsztyn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Olsztyn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.