UKTA - Spływ na Krutyni

UKTA - Spływ na Krutyni

 
6.0 (1)
  800 0

UKTA - Spływ na Krutyni

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Spływ na Krutyni

Spływy na rzece Krutynia są popularną atrakcją na Mazurach już od 100 lat. Opisywali je w swoich dziełach pisarze i poeci,  m.in. Melchior Wańkowicz. Można je rozpocząć w kilkunastu miejscach, ale główne odbywają się z miejscowości Krutyń, Spychowo, Zgon, Cierzpięty, Sorkwity, Ukta, Babięty. W sumie cały szlak rzeki Krutynia ma długość ponad 100 km. Ze względu na specyfikę Krutyni (nazwa pochodzi od pruskiego słowa "crtina" - wartka, kręta) i przebieg przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy z 8 rezerwatami przyrody jest on uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Spływ na poszczególnych odcinkach posiadają różny stopień trudności, ale niektóre (np. z Krutyń - Rosocha) nie wymagają żadnego doświadczenia i są przeznaczone dla każdego, również dzieci.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Tu widać charakterystyczne trawy
Koniec 1. etapu przy młynie
UKTA - Spływ na Krutyni
Widoki na spływie
Widoki na spływie

Filmy

Dream Travel Explore Discover - Spływ Krutynią: Krutyń - Ukta (Kayak trip: Krutyń - Ukta)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

tel. +48 667 229 947 (Spływy z Ukty 1), 697 215 277 (Spływy z Ukty 2), +48 609 395 163 (Spływy z Ukty 3) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Ukta (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Spływ na Krutyni

format D: N53.6876696°,  E21.4993054°
format DM: 53° 41.260176'N, 21° 29.958324'E 
format DMS: 53° 41' 15.61''N, 21° 29' 57.50''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zachęceni reklamami spływów przy drodze z Parku w Kadzidłowie zatrzymaliśmy się w Ukcie z zamiarem wypożyczenia kajaków i zjedzeniea czegoś na szybko. Wybraliśmy bar Stara Piekarnia, bo tuż za nim organizowano spływy. Lokal godny polecenia, smażone ryby bardzo smaczne i szybko podane.
W okolicy jest wiele konkurencyjnych punktów organizujących spływy, ale ceny są wszędzie podobne czyli dość wysokie - 2-os 60 zł, 3 osobowy z dostawką 100 zł. Na spływ rodzinny zaproponowano nam trasę Krutyń - Rosocha. Trasa faktycznie łatwa, przyjemna, z ładnymi widokami. Rzeka jest w tym miejscu szeroka, nurt spokojny. Po ok. 1 godzinie na trasie do Rosochy znajduje się młyn w Zielonym Lasku, który wymusza przeniesienie kajaków kilkadziesiąt metrów. Przenosimy sami albo zdajemy się na przedsiębiorczego pana, który za "dychę" zrobi to za nas.
Szczerze mówiąc odcinek od młyna do Rosochy nie wnosi wiele do wrażeń ze spływu. Jest to kolejna godzina trasy o podobnej charakterystyce i widokach. Można spokojnie zakończyć spływ przy młynie.
Specyfiką Krutyni jest bardzo czysta, przeźroczysta woda i jakieś długie trawy wodne, po których płyniemy. Gdy ich nie ma dno jest doskonale widoczne, widać też mnóstwo rybek. Spływ na Mazurach dzięki temu jest unikalny i podobał nam się tak samo jak na Roztoczu, był jednak łatwiejszy i przez to trochę mniej emocjonujący.
Gdy będziemy kiedyś w tej okolicy na pewno wypróbujemy jeszcze inną trasę.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 i 12 lat
Data pobytu
sierpień 2020
UKTA - Spływ na Krutyni
Tu widać charakterystyczne trawy
Koniec 1. etapu przy młynie
UKTA - Spływ na Krutyni
Widoki na spływie
Widoki na spływie

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ukta w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ukta wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.